bu şiirler tüm kara parçalarında hüküm sürmektedir; Afrika dâhil

Ölüyorum tanrım
Bu da oldu işte
Her ölüm erken ölümdür
Biliyorum tanrım
Ama, ayrıca aldığın şu hayat
Fena değildir
Üstü kalsın!

Cemal Süreya, bu şiiri Yeni Yaprak dergisinde okuduğunda henüz ölmemişti. Ama sanki, iki gün sonra öleceğini hissediyor gibi “üstü kalsın” demişti yaşama, mizâhla karışık.

“İçimde bir şey var, belki rastlarım.” diyordu. Aşkı için belki. Çok aşklar eskitti çünkü, ömrü gibi sonu kaçınılmaz olan. Belki içinde olup rastlayacağı şey topraktı, hiç bilmeyecekti.

Hep sevdi. Hayatı boyunca sevdi. Bir değil, birçok kadın sevdi. “Bayan Nihâyet” dedi, “Bayan En Nihâyet” dedi; hatta sınırları da zorlayıp “Üvercinka” diyebildi. Söyleyişleri, yaşamı, kırgınlıkları hiç yayımlanmamış şiirleriydi sanki. Evet; “Hayat kısa, kuşlar uçuyor.” du. O, bunu hep bildi.

Aşklarında annesini aradı çoğu kez, öyle ki, “Beni öp sonra doğur beni.” diyecek sevdiğine. Babası öldü, kör oldu. “Sizin hiç babanız öldü mü?” diyerek sitem edecek kadere. Zurnanın ucuna yepyeni bir çingene yerleştirecek ve istasyonu bulamayacak kimi zaman. Güvercinin uçuşunu bölüşecek, gökyüzünün meşhûr maviliğinde cigarayı atarken denize. Gün gelecek ve de, bıraktığı küller çığır açacak edebiyatımızın orta yerinde.

Kırılgandır, kıvrak zekâya sahiptir, kıskançtır. Evlenmek en büyük alışkanlığıdır. İlk kez gördüğü birine evlenme teklifi edecek kadar hızlıdır. “Kalbim, kalbim! Söyle şimdi, ne yapacağım ben bu kalbi?” diyecektir bir şiirinde meydan okurcasına. Karısını kendi gölgesinden bile kıskanacak! Kavun karpuz veren tanrıyı çok sevecek.

İmzâsı hayatı kadar özel olacak, öyle portreler çizecek ki, canlıları kıskanacak. Baltaya “Herr” sıfatını getirecek, ipi “Efendi” yapacak. “Mösyö Giyotin”e kafa tutacak. Cellat havası estirecek II.Yeni’nin en içinde. Öyle ki, kelimelerin altında kan olacak. Soluğunu Meryem’in yanında alacak.

Öyle söz ettirecek ki kendinden, Nurullah Ataç şöyle diyecek;
“Cemal Süreya mı nedir, bir şâir çıktı başımıza.”

Her şeyin fazlası zarardır ya,
Fazla şâirlikten öldü Cemal Süreya.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Yorum Bırak

Powered by Webmaster Forum