İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doğa Yürüyüşü ve Doğa Yürüyüşünün Kuralları

Yürüyüş, dağlarda veya kırsalda yürüyerek seyahat etmek için kullanılan genel bir kelimedir.

Yürüyüş, fiziksel aktivitenin yanı sıra boş vakit geçirme yöntemidir. Yürüyüş yapan birey, temiz havanın ve doğanın güzelliğinin tadını çıkarır. Yürüyüş ayrıca fiziksel ve zihinsel olarak zinde kalmak isteyen kişiler tarafından çokça tercih edilir. Yürüyüş insanlara daha güçlü olma şansı tanır.

Genel olarak insanlar dinlenme, sağlık ve eğlence amacıyla yürüyüşe ilgi gösterirler.

Yürüyüş süreci üç bölümden oluşur:
1. Planlama
2. Gerekli yürüyüş gereçlerini edinme
3. Yürüme

Planlama, bir yürüyüşçünün yürüyüşten ne istediğine karar vermesi anlamına gelir. Planlama aşamasındaki yürüyüşçü, yürüyüşten beklentilerini ortaya koyabilmek için iklim, hava durumu, bitkiler, hayvanlar, zemin türü ve peyzaj gibi çevresel etmenleri değerlendirmelidir. Bu bilgilere dayanarak, bir yürüyüşçü yürüyüş için ihtiyacı olan gereçleri edinmelidir. Yapılan planın kâğıda aktarılması, detayların atlanmaması için önemlidir. Yürüyüşçü bahsettiğimiz hazırlıkları yaptıktan sonra yürüyüşü hangi güzergâhta yapacağına karar vermelidir.

Yürüyüş için gerekli özel giysileri ve gereçleri edinmeye donanım adı verilir. Farklı yürüyüş türleri için muhtelif donanımlar gerekebilir. Ayrıca farklı yürüyüş ekollerini dikkate alan kitaplarda birden çok öneri ile karşılaşmanız normaldir. İyi bir yürüyüşçünün edindiği gereçleri kurma ve kullanma konusunda yetenekli olması önemlidir. Bunun yanında, yürüyüşçünün yol-yön bulma kabiliyetinin gelişmiş olması elzemdir. Özellikle oryantiring tarzı yürüyüşlerde yol-yön bulma büyük önem arz etmektedir.

Yürüyüş, öngörülemeyen sorunların yaşanmasının mümkün olduğu bir etkinlik türüdür. Bu yüzden yürüyüşçülerin hayatta kalma becerilerini tam anlamıyla geliştirmiş bireyler olmaları gerekir. Yürüyüş tekniği konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir ancak gerekli deneyime henüz ulaşmamış yürüyüşçülerin asla tek başlarına doğa yürüyüşüne çıkmaması gerekir. Doğa yürüyüşüne ilgi duyan kişilerin öncelikle tehlikesiz ve kısa parkurlardan başlaması gerekir.

Bir doğa yürüyüşçüsü, en az saatte bir doğru yolda olup olmadığını kontrol etmelidir. Hiçbir şekilde, yolunu kaybettiğini fark ederse yürüyüşe devam etmemelidir. Böyle bir durumda yürüyüşçünün yapması gereken ilk şey kaybolmadan önce belirlediği yolculuk yönünü bulmaktır. Pusula ve harita yardımıyla, yürüyüş planlama aşamasında işaretlediği demir yolu, ırmak gibi en yakın referans noktasını saptamalıdır. Böylece konumunu belirlemelidir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

simitcay.com özgün yazıların yer aldığı bir site olup tüm içeriğin hakları saklıdır. © 2020