İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Usain Bold’un Atletizmi Bırakması Ne Kadar Doğru?

Bold, şüphesiz dünya tarihinin gördüğü en iyi kısa mesafe koşucularındandı. Yalnızca hızı değil, koşma tarzı ile de kısa mesafe koşularına önemli bir açılım getirdi. Kimilerine sempatik kimilerine göre ise itici gelen davranışları da çok konuşuldu. Ancak bir gerçek var ki Bold, kariyeri boyunca hiçbir doping testinde sorun yaşamadan bu denli büyük başarılar elde edebilen ender atletlerden biri oldu.

100 metre koşusu atletizm tarihinin en ilgi çekici koşusu olarak kabul edildiği için Bold bir fenomen hâline geldi. Hâliyle dünyanın en hızlı adamı unvanını da uzun süre taşıdı. Şunu da belirtmek gerekiyor ki, Bold’un kariyerinin son büyük yarışında geçilerek yarışı 3. sırada tamamlaması atletizmseverler için hiç de şaşırtıcı bir sonuç olmadı. Niçin mi?

9.58 ile 100 metre rekorunu elinde tutan Bold, bu sene kayda değer bir derece yapmayı başaramamıştı. Üstüne üstün en iyi derecesi 21 Temmuz’da koştuğu 9.95’ti. Bold’un son üç sene boyunca yapabildiği en iyi derece ise 9.79 idi. Böyle bir durumda, Bold’un eski dereceleri ile son üç yılda elede ettiği dereceler arasındaki farkın ne denli büyük olduğunu görmek mümkün.

Bold’un 2017’deki en iyi performansı Christian Coleman, Yohan Blake, Akani Simbine, Justin Gatlin, Cameron Burrell, Christopher Belcher ve Wayde van Niekerk’in elde ettiği derecelerin altında. Bu şu anlama geliyor. Bold bu sene dünyadaki en iyi 8. performansı sergileyebilmiş. Üstelik kendisi 8. sırada tek başına yer almıyor. 9.95 koşan başka atletler de var.

Bu durumdaki bir atletin çıktığı yarışmanın mutlak kazananı olmasını beklemek zaten hayalcilikti. Kazanabilir miydi? Tabii ki. Sonuçta Bold her yarışa kazanmak için çıkabilecek bir atletti.

Bold’un hâl dili son bir buçuk yıldır bize, o eski gücünde olmadığını gösteriyordu. Kuşkukuz, kısa mesafe koşusu gibi büyük bir efor gerektiren sporlarda, artık otuzlu yaşlarını yaşayan Bold’un performansındaki bu düşüş insani bir durum.

Atletizmde saliselerin ne kadar uzun zaman dilimleri olduğunu bilmeyen yoktur. Artık eski performanslarından beş ya da 10 değil, onlarca salise kaybeden bir bünyenin doğru bir karar vererek atletizmi bırakması çok doğru bir karar. Sözgelimi, insanların zihinlerinde hız denilince beliren ikon olan Bold’un sıradanlaşması, hem atletizm hem de Bold için pek iyi olmazdı.

Dünkü yarışta Bold’u geçip altın madalya kazanan Justin Gatlin’i de 35 yaşında olması ve 2 kez doping cezası almasına rağmen spordan kopmaması sebebiyle kutlamak gerekiyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

simitcay.com özgün yazıların yer aldığı bir site olup tüm içeriğin hakları saklıdır. © 2020