İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Olağanüstü Olayları Konu Alan Metinleri Okumak İlginiz Çeker mi?

Olağanüstü olayları konu alan metinleri okumak ilginizi çeker mi? Bu soruya kesinlikle diye yanıt verenleri duyuyor gibiyim? Ama bu herkesin bu tür metinlerden hoşlandığı anlamına tabii ki gelmiyor. Özellikle tarihi anlatan fantastik eserler, destanlar, masallar, halk hikâyeleri, mesneiler ve kahramanlık konulu halk hikayeleri okumayı sevenler için bu tarz eserler oldukça ilgi çekicidir. Nitekim dünya edebiyatında Yüzüklerin Efendisi, Akhilleus’un Şarkısı, Ben Kirke; Türk edebiyatında ise Otacı gibi yeni nesil destansı anlatılar okurlar tarafından ilgiyle okunmaktadır. Bunun sebebi insanlardaki kahramanlık hissinin hiçbir zaman tükenmeyecek olmasıdır.

Olağanüstü Olayları Konu Alan Metinleri Okumak: Bir kişi yendiği düşmanı ne kadar güçlü ise o kadar kahramandır.

Olağanüstü olayları konu alan metinler başlığında ön plana çıkan eserlerin büyük bölümü tarihteki büyük zaferler üzerine inşa edilmiştir. Çünkü bir kişi, yendiği düşmanı ne kadar güçlü ise o kadar kahramandır. Örneğin İlyada Destanı’nda Akhilleus, Hektor gibi güçlü bir düşmanı değil de küçük bir derebeyini yenseydi; muhtemelen Homeros bu destanı yazmazdı.

Bu tür anlatılarda kahramanlık kadar önemli bir diğer unsur, olaylar karşısındaki tanrısal müdahalelerdir. İlyada Destanı üzerinden düşünürsek:

Tanrılar olaylara müdahale etmeselerdi Akhilleus ile Hektor’ın mücadelesi nasıl sonuçlanabilirdi?

Bu sorunun yanıtı da şu ki, muhtemelen zalimliği ve katılığı ile ünlü Hektor kazanırdı. Demek ki kadim destanlarda ve kahramanlık konulu anlatılarda, bir liderin kudreti yanında tanrının ona yardımı da önemli bir motif olarak işleniyor.

Dünyada pek çok millet bulunmasına karşın hepsinin kendilerine ait doğal birer destanlarının olmamasının nedeni sizce ne olabilir?

Bu sorunun yanıtı da aslında yukarıda gizli. Destanlar milletlerin kuruluş aşamasına ilişkin kadim metinlerdir. Yani milletleşme aşamasına erken geçen, devletler kuran, kurduğu devletler dağılan, büyük zaferler ve büyük mağlubiyetler yaşayan uluslar destanlar oluşturur. Çünkü bir milletin destan oluşturabilmesi için köklü bir tarihe sahip olması, milletçe büyük başarı ve musibetlere göğüs germek zorunda kalması gerekir. İşte bu yüzden dünyada sadece bazı milletlerin destanları vardır.

Türkler tarihin kadim ve köklü milletlerinden biridir. Bu sebeple Türk edebiyatında birçok destan vardır: Oğuz Kağan Destanı, Yaradılış Destanı, Türeyiş Destanı, Göç Destanı, Alper Tunga Destanı vb.

KAYNAKÇA

Demirel, H. (2015). Türk destanlarının ana unsurlarıİstanbul: Ötüken Yayınları.

Özet
Olağanüstü Olayları Konu Alan Metinleri Okumak | Destanlar ve Mitler
Başlık
Olağanüstü Olayları Konu Alan Metinleri Okumak | Destanlar ve Mitler
Açıklama
Olağanüstü olayları konu alan metinleri, destanları okumak ilginizi çeker mi? Her milletin destanı niçin yok? Bir kişi yendiği düşmanı vb.
Yayımcı
Yayımlayan
Simit Çay Edebiyat Etkinlikleri
Logo

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir