Kategoriler: GENEL

Eylül Romanı: Konusu, Özeti ve Romanındaki Kahramanlar

Paylaş

Mehmet Rauf tarafından Servetifünun Dönemi’nde yazılan Eylül, Türk edebiyatındaki ilk psikolojik romandır. Aynı zamanda ilahi bakış açısıyla yazılmıştır. Dönemindeki diğer romanlar gibi Eylül romanı da sadakatsizlik konusunu işler. Mehmet Rauf’un en başarılı eseridir.

Eylül, Mai ve Siyah ve Aşk-ı Memnû’dan sonra döneminin en iyi üçüncü romanıdır. Vadideki Zambak ile konu açısından benzerdir. Aşağıda romanın özeti, konusu ve kahramanlarının özellikleri ile ilgili bilgiler bulacaksınız.

Eylül Romanının Özeti

Eylül romanı bir aşk üçgenini anlatmaktadır. Olaylar beş yıllık evli Suat ve Süreyya çiftinin bir bağ evine taşınması ile başlar. Hassas ruha sahip bir kadın olan Suat, bu yeni yerde ruhunun huzura erdiğini düşünmektedir.

Süreyya sıklıkla halasının oğlu Necip’i yalılarına davet etmektedir. Necip görgülü ve akıllı bir gençtir. Onun bu tavırları kısa sürede Suat’ın ilgisini çekmiştir. Hem Suat hem de Necip kendilerini yasak bir aşkın ortasında bulmak istemez. Bu sebeple uzun süre bu ilişkiyi arkadaşlık boyutunda yürütmeye özen gösterirler.

Zamanla ikili arasındaki ilişkinin tutkusu artmaya başlar. Dedikodular ortaya çıktıkça Necip bağ evinden uzaklaşır. Ancak Necip’in ağır bir tifo hastalığına yakalanması yeniden Suat-Süreyya çifti ile arasındaki bağların kuvvetlenmesini sağlar.

Artık ikili arasındaki sevgi ayan beyan olsa da birbirlerine tam olarak açılma cesaretini gösteremezler. Suat Süreyya’nın böyle bir sadakatsizliği hak etmediğini düşünmektedir.

Roman, Suat’ın bağ evinde çıkan bir yangının ortasında kalması ile biter. Süreyya onu kurtarmak için çabalasa da başarılı olamaz. Durumu gören Necip gözünü kırpmadan alevlerin arasına atlar. Birbirini seven iki insan alevlerin ortasında can verir.

Eylül Romanındaki Kahramanlar ve Özellikleri

Suat: Aşk ve sadakat gerilimini yaşayan duygusal bir karakterdir. Döneminde yazılan birçok roman kahramanına zıt olarak içerisinde mutlak bir sadakatsiz duygusu yoktur. Her ne kadar Necip’e ilgi duysa da eşini aldatmak istemez. Bu yüzden Necip’e olan ilgisi gelgitlerle doludur. Romanın sonunda yanarak can vermesi anlatıcının ona atfettiği kutsal sevgiyi zedelememesini sağlamıştır.

Necip: Akıllı ve kibar bir beyefendidir. Bununla birlikte Suat’a duyduğu ilgiyi gizlemekte zorlanır. Roman boyunca sevgisine sahip çıkmak ve Süreyya’ya ihanet etmemek arasındaki gerilimi yaşar. Romanın sonunda ise Suat için kendini feda ederek sevgisini kanıtlama fırsatı bulur.

Süreyya: İyi bir insan olmakla birlikte eşinin beklediği inceliklere sahip olmayan bir adamdır. Balık tutmak gibi hobileri hayatının en önemli aktiviteleridir. Eşine ve Necip’e çok güvendiği için bu ikili hakkında çıkan tüm dedikodulara kulaklarını kapatmıştır. 

Eylül Romanının Konusu

Eylül romanı yasak aşk konusunu işlemektedir. Bu konuda diğer dönem romanlarından farklı olarak sadakatsizlikle bağlılık çatışması, romanda yasak aşkın önündedir. Nitekim romanın sonunda yasak aşklarına ürkek tutkuyla bağlı olan Necip ve Suat birbirine kavuşamaz.

Servetifünun Dönemi, yasak aşk konusunun bolca işlendiği bir zaman dilimidir. Öyle ki Halit Ziya’nın Aşk-ı Memnu adlı eseri de bu konuyu işler. Tek fark, Halit Ziya’nın roman karakterlerinin daha cüretkâr olmasıdır.

Özet
Başlık
Eylül Romanı: Konusu, Özeti ve Romanındaki Kahramanlar
Açıklama
Eylül romanı konusu ve özeti ile birlikte eserdeki kahramanların özellikleri ile ilgili çıkarımlarda bulunan roman tahlili, incelemesi.
Yayımcı
Yayımlayan
Simit Çay Edebiyat Etkinlikleri
Logo
yonetici1

Son gönderiler

Buzlar Çözülmeden – Metin İncelemesi, Özet, Karakterler

Cevat Fehmi Başkut'a ait "Buzlar Çözülmeden", tiyatro türü içerisinde önemli bir yere sahiptir. Komedi türündeki… Daha Fazla

Nisan 15, 2021

Eylembilim Romanı – Oğuz Atay’ın Tamamlanamamış Kitabı

Eylembilim, Oğuz Atay'ın tamamlanamamış romanıdır. Eser, tıpkı "Bir Bilim Adamının Romanı"nda olduğu gibi üniversite çevresindeki… Daha Fazla

Nisan 10, 2021

Ali Şir Nevai – Edebi Kişiliği, Mesnevileri ve Eserleri

Ali Şir Nevai (9 Şubat 1441, 3 Ocak 1501), Çağatay sahasında yetişen ve Türk edebiyatında… Daha Fazla

Nisan 4, 2021

Örtük İleti Nedir?

Örtük ileti, bir metnin okunması esnasında okurun bilinçli bir farkındalığa sahip olmaksızın algıladığı bilgi ve… Daha Fazla

Nisan 3, 2021

Sosyal Medya Edebiyatı, Yeni Bir Ekol Vadediyor

Sosyal medya edebiyatı, bir başka deyişle kahve edebiyatı, ne denli ağır eleştirilere uğrarsa uğrasın yeni… Daha Fazla

Mart 30, 2021

Anneme Mektup

Yaşamımızın değerlisi annelerimize sevgimiz çok büyük, şimdi bu sayfada olduğunuza göre canım anneme mektup yazmak… Daha Fazla

Mart 26, 2021