Paylaş

Selimiye Cennet Koyu, Sığ Liman’a yakın konumuyla Marmaris’in en temiz ve berrak plajlarından birine sahiptir. Koya, 10 dakika boyunca Sığliman’dan yürüyerek veya özel tekne ile gidilir. Kamp yapmanın yasak olduğu Cennet Koyu için giriş ücreti ödemenize de gerek yoktur. “Marmaris Cennet Koyu’na nasıl gidilir, koydaki imkânlar nelerdir?” sorularının yanıtı bu yazıda.

Cennet Koyu, doğanın içinde turkuaz bir harika. Foto: Osman Saka

Selimiye Cennet Koyu oldukça sakin bir yer. Bu da pandemi döneminde şüphesiz büyük bir avantaj. Ayrıca kumsala doğru ilerlerken karşılaşılan orman ve doğal ortam buranın güzelliğine güzellik katıyor. 2021 tatil planlarınızda Cennet Koyu da mutlaka bulunsun. Burayı ziyaret ettiğinizde yazımıza yorum yapmayı unutmayın.

Koyun nispeten bakir kalması, plaj çevresindeki yaşam döngüsünü korumuştur. Nitekim kumsalda deniz kaplumbağalarına, deniz altında ise çeşit çeşit balıkları görebilirsiniz. Selimiye’deki bu koy, tatilinize keyif katacak doğal bir cennet.

Selimiye Cennet Koyu, yavaş yavaş keşfedilmeye başlayan bir plaj. Özellikle kamp yapmaya uygun olması sebebiyle yaz aylarında kampçıların yoğun ilgisini çekiyor. Siz de kamp yapmayı seviyorsanız burayı deneyebilirsiniz. Ancak kumsal bitişiğindeki ormanda kamp yapmanın yasak olduğunu unutmayın. 

Denize gelince mutlak surette deniz ayakkabılarınızı da yanınızda getirmenizi öneririm. Ancak deniz ayakkabısı kullanmanız koy ve çevresinde rahat hareket etmenizi sağlayacaktır. Çünkü zemin biraz taşlık, yosunlu ve denizde denizkestaneleri var.

Burası sakinliği bulabileceğiniz bir yer olmakla birlikte özellikle bazı zamanlarda tur tekneleri ve hususi botlar tarafından istila ediliyor. Şanslıysanız tur teknelerinin çok fazla olmadığı bir zamana denk gelirsiniz.

Cennet Koyu’na nasıl gidilir?

Koya araç ile ulaşılamıyor. Sığliman Plajı’nda arabanızı park edip orman içerisinde yaklaşık 10 dakika yürüyerek buraya erişebilirsiniz. Ayrıca koya tekne ile de ulaşım sağlanmaktadır. Özellikle özel tekneler yaz boyunca Selimiye Cennet Koyu’nun açıklarına demirlemektedir.

Tüm bunların yanında çok da tercih edilmeyen bir diğer yöntem, arabanızı koya en yakın yerdeki bir yol kenarına park etmektedir. Bu sayede daha kısa bir yürüyüşle koya ulaşabilirsiniz. Ancak bu yol üzerinde park edecek yer sıkıntısı vardır.

Marmaris Cennet Koyu’ndaki İmkânlar

Koydaki deniz derinliği oldukça sığ. Koyun ücretsiz olması da başka bir pozitif yön olarak dikkat çekiyor. Ayrıca plaj kısmında kamıştan şemsiyeler bulunmaktadır. Bu şemsiyeler sayesinde orman yolu boyunca arkanızda şemsiye taşımak zorunda kalmıyorsunuz. Cennet Koyu, doğayla iç içe bir yer.

Koyda su ve duş sıkıntısı yaşanıyor. Bu sebeple tedarikli olarak gitmeniz sizin için iyi olur. Bu açıdan koy, küçük çocuğu olan kişiler için çok uygun değil. Ancak koydaki donatı alanlarının eksikliği, kumsalın hâlâ bakir kalmasını sağlamış. Bu açıdan kumsalın keyfini alanlar için bu bir eksi değil artı durumunda.

Koydaki en büyük imkân aslında deniz kenarındaki ağaçların altında serinleme fırsatı. Aynı zamanda muhteşem doğanın tadını çıkarmak da sizin elinizde. Koyu ziyaret ettiğinizde adının niçin “Cennet” olduğunu siz de daha iyi anlayacaksınız.

Cennet Koyu Orman Yolu

Cennet Koyu size yalnızca güzel bir deniz vadetmiyor. Koyun en önemli bir diğer özelliği çok güzel bir ormana sahip olması. Aşağıda Bengü Tüjen’in orman yolu ile ilgili yorumunu bulabilirsiniz.

Arkadaki lacivert halkaları ben yapmadım. Yosunların güzellikleri adlı doğal çalışma o. Gelelim neresi burasına. Burası Selimiye’deki Cennet koyuna giderken ki ormanlık yol. Ve evet kesinlikle buradaki deniz cennet koyundakinden çok daha güzel. Buraya gelmek ise ilk önce Sığliman’a geliyoruz sonra denizin içinden geçerek kenardan ormanlık yola geliyoruz. Bir tarafta turkuaz bir deniz bir tarafta yemyeşil ağaçlar.

Bengü Tüjen

Kısacası Cennet Koyu hem plajı hem de bütünleştiği ormanla herkes için görsel bir şölen sunuyor. Eğer Marmaris’i ziyaret edecekseniz buraya mutlaka uğramalısınız.

Koy ile ilgili Gezi Müptelası’nın yorumu şu şekilde:

Cennet Koyu’na eğer yoğun olmadığı bir saatte ulaşırsanız, mükemmel manzarasının içerisinde huzurlu saatler geçirmeniz mümkün. Ağaçların arasında doğallığın zirve yaptığı Cennet Koyu’nun gelecek nesillere aynı güzelliği ile ulaşması çok önemli. Bu sebeple özellikle kampçıların çevreyi kirletip yerli yersiz ateş yakmaları koy için ciddi bir risk oluşturuyor.

yonetici1

Yorumlar

Son gönderiler

Baş ağrısına iyi gelen şeyler

Bu yazımızda baş ağrısına iyi gelen ilaç dışındaki şeylerden bahsedeceğiz. Ama unutmayın ki şiddetli ve… Daha Fazla

Temmuz 28, 2021

Yanartaş Giriş Ücreti 2021, Nasıl ve Ne Zamandır Yanıyor

Yanartaş ya da Chimera, Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı Çıralı mahallesinde bulunan kaya ateşi alanıdır. Yanartaş'ta… Daha Fazla

Temmuz 27, 2021

Olimpos Plajı giriş ücreti 2021 | Olimpos Antik Kenti’ne nasıl gidilir?

Olimpos Plajı, Türkiye'nin en temiz ve tarihî kalıntılarıyla ünlü plajlarındandır. Plaj, Antalya'nın Kemer ilçesindedir. Olimpos… Daha Fazla

Temmuz 25, 2021

İyi insan olmak

İyi insan olmak, hayatla barışık yaşamak ve önce kendini sevmektir. Çünkü sevgiyi kendine yakıştıramayan insan,… Daha Fazla

Temmuz 24, 2021

İnsan Şiirleri 2021: Ödüllü Şiir Yarışması Sonuçları

İnsan, modern edebiyatın öznesi yani olmazsa olmazıdır. Modern şiir anlayışında "insan" konusunu işlemeyen hiçbir şiir… Daha Fazla

Temmuz 20, 2021

Akyaka Kamp Alanları ve Fiyatları

Ücretli ve ücretsiz kamp hizmetleri ile Akyaka kamp alanları gezginler için birçok imkân barındırıyor. Kamp… Daha Fazla

Temmuz 16, 2021