Kategoriler: GENELTatil

Selimiye Cennet Koyu

Paylaş

Selimiye Cennet Koyu, Sığ Liman’a yakın konumuyla Marmaris’in en temiz ve berrak plajlarından birine sahiptir. Koya, 10 dakika boyunca Sığliman’dan yürüyerek veya tekne ile gidilir. Kamp yapmanın yasak olduğu Cennet Koyu için giriş ücreti ödemenize de gerek yoktur. “Marmaris Cennet Koyu’na nasıl gidilir, koydaki imkânlar nelerdir?” sorularının yanıtı bu yazıda.

Cennet Koyu, doğanın içinde turkuaz bir harika. Foto: Osman Saka

Selimiye Cennet Koyu oldukça sakin bir yer. Bu da pandemi döneminde şüphesiz büyük bir avantaj. Ayrıca kumsala doğru ilerlerken karşılaşılan orman ve doğal ortam buranın güzelliğine güzellik katıyor. 2021 tatil planlarınızda Cennet Koyu da mutlaka bulunsun.

Koyun nispeten bakir kalması, plaj çevresindeki yaşam döngüsünü korumuştur. Nitekim kumsalda deniz kaplumbağalarına, deniz altında ise çeşit çeşit balıkları görebilirsiniz. Selimiye’deki bu koy, tatilinize keyif katacak doğal bir cennet.

Selimiye Cennet Koyu, yavaş yavaş keşfedilmeye başlayan bir plaj. Özellikle kamp yapmaya uygun olması sebebiyle yaz aylarında kampçıların yoğun ilgisini çekiyor. Siz de kamp yapmayı seviyorsanız burayı deneyebilirsiniz. Ancak kumsal bitişiğindeki ormanda kamp yapmanın yasak olduğunu unutmayın. 

Denize gelince mutlak surette deniz ayakkabılarınızı da yanınızda getirmenizi öneririm. Ancak deniz ayakkabısı kullanmanız koy ve çevresinde rahat hareket etmenizi sağlayacaktır. Çünkü zemin biraz taşlık, yosunlu ve denizde denizkestaneleri var.

Burası sakinliği bulabileceğiniz bir yer olmakla birlikte özellikle bazı zamanlarda tur tekneleri ve hususi botlar tarafından istila ediliyor. Şanslıysanız tur teknelerinin çok fazla olmadığı bir zamana denk gelirsiniz.

Cennet Koyu’na nasıl gidilir?

Koya araç ile ulaşılamıyor. Sığliman Plajı’nda arabanızı park edip orman içerisinde yaklaşık 10 dakika yürüyerek buraya erişebilirsiniz. Ayrıca koya tekne ile de ulaşım sağlanmaktadır. Özellikle özel tekneler yaz boyunca Selimiye Cennet Koyu’nun açıklarına demirlemektedir.

Tüm bunların yanında çok da tercih edilmeyen bir diğer yöntem, arabanızı koya en yakın yerdeki bir yol kenarına park etmektedir. Bu sayede daha kısa bir yürüyüşle koya ulaşabilirsiniz. Ancak bu yol üzerinde park edecek yer sıkıntısı vardır.

Marmaris Cennet Koyu’ndaki İmkânlar

Koydaki deniz derinliği oldukça sığ. Koyun ücretsiz olması da başka bir pozitif yön olarak dikkat çekiyor. Ayrıca plaj kısmında kamıştan şemsiyeler bulunmaktadır. Bu şemsiyeler sayesinde orman yolu boyunca arkanızda şemsiye taşımak zorunda kalmıyorsunuz. Cennet Koyu, doğayla iç içe bir yer.

Koyda su ve duş sıkıntısı yaşanıyor. Bu sebeple tedarikli olarak gitmeniz sizin için iyi olur. Bu açıdan koy, küçük çocuğu olan kişiler için çok uygun değil. Ancak koydaki donatı alanlarının eksikliği, kumsalın hâlâ bakir kalmasını sağlamış. Bu açıdan kumsalın keyfini alanlar için bu bir eksi değil artı durumunda.

Koydaki en büyük imkân aslında deniz kenarındaki ağaçların altında serinleme fırsatı. Aynı zamanda muhteşem doğanın tadını çıkarmak da sizin elinizde. Koyu ziyaret ettiğinizde adının niçin “Cennet” olduğunu siz de daha iyi anlayacaksınız.

Cennet Koyu Orman Yolu

Cennet Koyu size yalnızca güzel bir deniz vadetmiyor. Koyun en önemli bir diğer özelliği çok güzel bir ormana sahip olması. Aşağıda Bengü Tüjen’in orman yolu ile ilgili yorumunu bulabilirsiniz.

Arkadaki lacivert halkaları ben yapmadım. Yosunların güzellikleri adlı doğal çalışma o. Gelelim neresi burasına. Burası Selimiye’deki Cennet koyuna giderken ki ormanlık yol. Ve evet kesinlikle buradaki deniz cennet koyundakinden çok daha güzel. Buraya gelmek ise ilk önce Sığliman’a geliyoruz sonra denizin içinden geçerek kenardan ormanlık yola geliyoruz. Bir tarafta turkuaz bir deniz bir tarafta yemyeşil ağaçlar.

Bengü Tüjen

Kısacası Cennet Koyu hem plajı hem de bütünleştiği ormanla herkes için görsel bir şölen sunuyor. Eğer Marmaris’i ziyaret edecekseniz buraya mutlaka uğramalısınız.

Koy ile ilgili Gezi Müptelası’nın yorumu şu şekilde:

Cennet Koyu’na eğer yoğun olmadığı bir saatte ulaşırsanız, mükemmel manzarasının içerisinde huzurlu saatler geçirmeniz mümkün. Ağaçların arasında doğallığın zirve yaptığı Cennet Koyu’nun gelecek nesillere aynı güzelliği ile ulaşması çok önemli. Bu sebeple özellikle kampçıların çevreyi kirletip yerli yersiz ateş yakmaları koy için ciddi bir risk oluşturuyor.

yonetici1

Son gönderiler

Betik Haziran 2021 Sayısı: Anadolu

Beşinci sayımızda “Anadolu” temasıyla karşınızdayız. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu… Daha Fazla

Haziran 15, 2021

Divan kimin eseri?

Klasik Türk edebiyatında en önemli mürettep divanlar Fuzûlî, Bâkî, Nedîm, Nabî, Nef'î ve Şeyh Galip'e… Daha Fazla

Haziran 13, 2021

Anadolu’nun Türkleşmesi

Anadolu'nun Türkleşmesi, Selçuklu Devleti'nin Anadolu'ya yönelen akınlarıyla başlamıştır. Bu akınlar 1071'de meydana gelen Malazgirt Meydan… Daha Fazla

Haziran 9, 2021

Anadolu isminin efsanesi ve kökeni

Anadolu kelimesinin kökeni konusunda birçok farklı görüş var. Ayrıca neredeyse tüm yer isimlerinde olduğu gibi… Daha Fazla

Haziran 8, 2021

Nefi: Bir Hiciv Şairi – Nef’i’nin Edebi Kişiliği ve Hicivleri

Nefi, 17. asrın Nâbî ile birlikte en büyük iki şairinden biridir. Bir kaside ve hiciv… Daha Fazla

Haziran 6, 2021

Soğd dili (Soğdca) ve Soğd alfabesi – Türklerin tüccar komşuları

Soğdca, Orta Asya’da konuşulan Hint-Avrupa ailesinin İran kolundan bir dildir. Tarihî olarak, Soğd dili Semerkant… Daha Fazla

Haziran 5, 2021