İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

23 Nisan Etkinlikleri Kitabı: Atatürk ve Çocuk (PDF)

23 Nisan, Türk istiklalinin ulusça ortaya koyulan çelik bir iradeyle perçinlendiği Türk tarihindeki önemli bir kilometre taşıdır. Bu sebeple biz de Simit Çay Edebiyat Etkinlikleri olarak Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin önderi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemâl Atatürk’e olan saygı ve sevgimizi ifade etmek, çocuklara armağan edilen bu önemli günün sevincini birlikte yaşamak için bu kitapçığı hazırladık. Özellikle bizzat çocuklar tarafından yazılan eserleri de yayımlamaya çalıştık.

23 Nisan Atatürk ve Çocuk kitabımıza (PDF) ulaşmak için mavi bağlantıya tıklayınız.

Kitapçığımızda; bize ulaştırdığınız yazılardan seçmeler, Betik Edebiyat yazarlarının eserleri ve Ömer Seyfettin gibi önemli yazarlardan yaptığımız derlemelere ulaşabilirsiniz.

Nitekim “Atatürk ve Çocuk” temalı bu çalışmamız, 23 Nisan etkinliklerinde yararlanacağınız kullanışlı bir kaynak olarak hazırlanmıştır. Nitekim bu kitapçıkta şiir, öykü, tiyatro, günün anlam ve önemini belirten konuşma ve ilkokul öğrencileri tarafından kaleme alınan çalışmaları bulabilirsiniz.

23 Nisan Üzerine

23 Nisan 1920 I. Büyük Millet Meclisinin açıldığı tarihtir. Bu gün, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde resmi bayram olarak kutlanır. Ayrıca Kosova ise bugünü Kosova Türkleri Milli Bayramı olarak kutlar. Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan’ı dünya çocuklarına armağan etmiştir.

23 Nisan Çocuk Bayramı ilk olarak savaş sırasında öksüz ve yetim kalan çocukları sevindirmek için kutlanmaya başlanmıştır. Atatürk’ün çocuklara ve gençlere verdiği değeri çocuklar ve gençler için ilan ettiği Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’ndan anlamak mümkün. Atatürk gençleri yarının teminatı, geleceğin eseri olarak görüp onların eğitimi için özellikle hassas davranırken çocuklara da ayrıca sevgi ve saygı gösterir onların eğitimiyle de özel olarak ilgilenir. Nitekim Atatürk’ün çeşitli vesilelerle manevi evladı olan on bir çocuğu vardır: Sabiha Gökçen, Ülkü Adatepe, Ayşe Afet İnan, Nebile İrdelp, Rukiye Ergin, Abdürrahim Tuncak, Mustafa Demir, Zehra Aylin, İhsan, Ömer, Afife. 

Zamanla Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ve Çocuk Bayramı birleşmiştir. Ayrıca UNESCO’nun 1979’u Çocuk Yılı ilan etmesiyle 23 Nisan, uluslararası kimlik kazanmıştır. Günümüzde kutlamalar pek çok ülkeden çocukların katılımıyla gerçekleşmektedir. 1933’te Atatürk’ün başlattığı çocukları makama kabul etme geleneği sürmektedir. 

Ülkemizde ve dünyada etkisi süren Covid-19 salgını sonucu kutlama programında değişiklikler olsa da resmi kutlama devam etmektedir. 

Atatürk, Cumhuriyet için “Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da milli egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.” der. 

Atatürk Cumhuriyet’i gençlere ve çocuklara emanet etmiştir

Atatürk, yaptığı “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir bahtının aydınlığısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız.” konuşması ile çocuklara verdiği değeri ifade eder. 

“Özgürlüğün de eşitliğin de adaletin de dayanağı ulusal egemenliktir.” Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun!

Seda Nur KURT

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir