GENEL

Beldibi Gizli Koy – Nerede, Nasıl Gidilir, Kamp Bilgileri

Paylaş

Beldibi Gizli Koy, Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan mükemmel bir plaj. Doğa şartları gereği araba ile ulaşımın olmaması sebebiyle bu adı alıyor. Nitekim koya geçiş için nispeten engebeli bir mesafeyi katetmeniz gerekiyor. Yaz mevsiminde Rus turistlerin akınına uğrayan Gizli Koy, bu sebeple Rus Koyu olarak da biliniyor. Ayrıca Çöplük Koyu olarak da adlandırılan bu plaj, Beldibi Mağarası ve Kargıcak Günübirlik Kamp Alanı koyun yakınında bulunuyor.

Gizli Koy (Çöplük Koyu) nasıl bir yer?

Dik bir yokuştan indiğiniz Gizli Koy, güzel bir manzara ve deniz ile buluşacağınız harika bir yer. Deniz oldukça sıcak ve kum kalitesi oldukça iyi. Özellikle denizde atlayış yapmayı sevenler için elverişli bir sahil. Buradaki tek olumsuz yön, kampçıların bıraktıkları çöpler. Maalesef burası keşfedildikten sonra kirletilen bir destinasyon. Ek bir bilgi olarak Türkiye’de Gizli Koy adıyla Fethiye ve Gökçeada da plajlar bulunuyor. Peki, Beldibi Gizli Koy nerede?

Gizli Koy’a nasıl gidilir?

Gizli Koy’a gitmek için öncelikle Antalya’dan 26 km’lik bir mesafe katetmelisiniz. Antalya’dan Kemer’e doğru hareket edin. Beldibi civarına geldikten sonra “Beldibi Tatil Köyleri” tabelasını gördüğünüzde bu yöne doğru yönelin. Koya araçla ulaşamıyorsunuz. Çamdağ Tüneli tarafına ulaştığınızda buradan güneye doğru yaya olarak 800 m kadar yürüyerek koya ulaşabilirsiniz.

Navigasyon bilgisi: Google Haritalar’da koyun adı Çöplük Koyu olarak geçiyor. Navigasyondan bu adla aratarak ya da bu bağlantıdan koya ulaşmanız oldukça kolay. Eğer koyun bulunduğu bölgede konaklamak istiyorsanız, 1 km mesafede birçok otel mevcut.

Gizli Koy Kamp

Burada kamp yapmanız için güzel bir mekân sizi bekliyor. İster koyda ister civarda bulunan Kargıcak Kamp Alanı içerisinde kamp yapabilirsiniz. Maalesef bölgeyi ziyaret eden kişilerin neden olduğu çevre kirliliği üzücü.

Gizli Koy, Kemer | Fotoğraflar: Ergün Ünsal

Kamp için aracınızla geliyorsanız malzemelerinizi 800 m kadar taşımanız gerekecek. Ancak motosiklet ile trafiğe kapalı alanı kullanarak Gizli Koy’un hemen üst kısmına kadar ulaşmanız mümkün.

Koyda WC ve duş gibi imkânlar yok. Ayrıca tesis de bulunmuyor. Bu sebeple gerekli tedarikinizi sağlayarak buraya gelmelisiniz. En yakın tesisler takriben 1 km mesafedeki Beldibi oteller bölgesindedir.

Gizli Koy için tavsiyeler

Burayı ziyaret edecekseniz deniz ayakkabınız olsun. Çok geniş bir koy sahanlığı beklemeyin. Zaten burası doğa içinde korunaklı bir yer. Bu yüzden bakir kalmış. Hatta eski insanlar burada mağara yaşamı sürmüş. Bu mağarayı (Beldibi Mağarası) da görmeden gitmeyin.

Buraya yakın mesafede bulunan Phaselis Plajı ve Antik Kenti ve Olimpos Plajı da sizi bekliyor. Gelmişken bu iki yeri mutlaka görün. Zamanınız varsa Olimpos gezisinden sonra Yanartaş’ı da akşam saatlerinde ziyaret edin. Eğer yükseklik korkunuz yoksa yine koya yakın bir teleferik hattı da var.

yonetici1

Son gönderiler

Geçiş Dönemi – “Geçiş Dönemi” ifadesinden ne anlıyorsunuz?

Geçiş Dönemi ifadesinden Türklerin İslamiyet'e geçmeye başladığı Karahanlı Türkçesi dönemi anlaşılır. Karahanlı Türkçesine Hakaniye lehçesi… Daha Fazla

Eylül 20, 2021

Betik’in “İnsan Konulu” Eylül 2021 Sayısı

Betik'in "insan konulu" Eylül 2021 sayısı çıktı. Dergimizde insan konulu şiirler, hikâyeler ve diğer türlerde… Daha Fazla

Eylül 15, 2021

Fethiye’de gezilecek yerler

Bir Türkiye kâşifi için en eğlenceli ve müthiş anılar yaratan yerlerden biri Fethiye... Öyleyse Akdeniz… Daha Fazla

Eylül 10, 2021

Osmanlı Türkçesi neden yabancı dillerin etkisi altında kalmıştır?

Osmanlı Türkçesi, kültürel etkileşime dayalı birçok neden ile yabancı dillerin etkisinde kalmıştır. Özellikle İslam kültür… Daha Fazla

Eylül 9, 2021

Efe Mandıracı kimdir?

Efe Mandıracı, voleybol milli takımımızın ve ARKAS'ın en önemli isimlerinin başında geliyor. Efe, 2.01 m… Daha Fazla

Eylül 3, 2021

Türkçe sözlükler

Türk dilinin zenginliklerinin kayıt altına alınmasındaki en önemli çalışmaların başında Türkçe sözlükler gelir. Tarîhi süreç… Daha Fazla

Ağustos 30, 2021