İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yazıcı ısınıyor hatası – Yazıcı ses yapıyor ama yazdırmıyor

Yazıcı ısınıyor hatası veya yazıcı yazdırmıyor hatası, özellikle Samsung ve HP marka lazer yazıcı kullanıcılarının karşılaştığı bir hatadır. Lazer yazıcılar mürekkebi kâğıda ısı ile yapıştırır, ısınmaları normaldir. Hatta yeterince ısınmayan yazıcılar çalışmaz. Yani uzun süreli kullanılmayan yazıcıların ısınması için bir süre beklemek gerekir. Ancak yazıcı ses yapıyor ama yazdırmıyor ise muhtemelen USB bağlantı kablosunda sorun vardır. Bu durumda yazıcınız “Yazıcı durumu mevcut değil.” hatası verir.

Yazıcı ses yapıyor ama yazdırmıyor sorunu yaşadığınızda öncelikle sabırlı olun. Yarım saat kadar bekleyin. Çünkü özellikle uzun süre çalışmayan yazıcılarda yazıcılar donan mürekkebi temizlemek isteyecektir.

Problem devam ediyorsa bağlantı kablonuzun çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bunun için arkadaşınızın bağlantı kablosunu ödünç alın. Çünkü sorunun yazılımsal olma olasılığı var.

Kabloyu değiştirmenize rağmen sorun çözülmedi mi? Bu hatayı genellikle Samsung ve HP lazer yazıcılar verir. Bu markalara ait sürücüler (driver) internet ortamında kurumsal sürümleri ile mevcuttur. Mutlaka yeni güncellemeleri yükleyin.

Tüm bunlar sorun vermedi mi? Bu durumda yazıcınızın gerçekten ısınıp ısınmadığını kontrol edin. Eğer yazıcınızın arka üst kısmı soğuksa donanımsal bir hata vardır. Bu durumda sizin yapmanız gereken bir şey yok. En doğrusu servis ile iletişime geçmek.

Yazıcı ısınıyor ama yazıcıya giren kâğıtlar boş çıkıyor

Yazıcıya giren kâğıtlar boş çıkıyorsa bunun en temel nedeni tabii ki toner eksikliğidir. Ancak toner eksikliği olmadığına eminseniz bu kez tonerinizin üzerinde jelatin bir tabaka olup olmadığına emin olun. Çünkü yeni alınan tonerlerin birçoğunda yazdırma şeridinin üzeri ince bir jelatinle muhafazaya alınmıştır. Bu tabakayı kaldırıp sorunu çözmeniz mümkün.

Yazıcılar genellikle yanlış takılan tonerleri kabul etmez. Ancak bazen bu tarz hataların nedeni yanlış takılan tonerlerdir. Hatta bu yüzden yazıcı kâğıt yırtıkları bile oluşturur.

Yazıcıların bu tarz hatalar vermesinin bir diğer sebebi yanlış kâğıt seçimidir. Eğer yanlış ebatta veya incelikte bir kâğıt seçerseniz yazıcınız bu kâğıda basım yapmaz.

Yazıcı çok ısınıyor ise ne yapmalıyım?

Lazer yazıcıların size göre çok ısınma yapması mümkün. Ancak gerçekten de bu cihazlar ısı ile çalışır. Isı aşırı boyutlara ulaşmadıkça sorun yoktur.

Bazen çok fazla çıktı almak ısıyı daha da artırır. Bu durumda özellikle toner kalıntılarının sağlığınıza zarar vermemesi için yazıcıdan uzakta beklemeniz önemlidir.

Isınan bilgisayar bilgisayar kapanıyor sorununa neden olur. Ancak lazer yazıcılarda böyle bir durum yoktur. İki cihaz birbirinden farklı çalışır. Ancak klasik kartuşlu yazıcıların çok ısınması ise tehlikeli arz eder.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir