GENEL

Sanal arsa nasıl alınır? — Sanal arsa nedir?

Paylaş

İnternetin bir sonraki basamağı olan metaverse teknolojisi ile üretilen sanal arazilerdeki her bir parçaya sanal arsa ya da dijital arsa denmektedir. Son dönemde metaverse’ten sanal arsa almak popüler bir yatırım aracı. Öyleyse “Sanal arsa nasıl alınır?” sorusunu yanıtlayalım.

Bu soruyu yanıtlamadan önce altını çizmemiz gereken bir nokta var. Metaverse altyapısına sahip sanal arsalar gelecekte milyar dolarlık servetlere dönüşecek. Örneğin sadece Facebook’un Horizon Home ile metaverse arsa satışına gireceğini açıklamasından sonra bir ayda dijital yani sanal arsa fiyatları %42.000 arttı.

Video: Kısaca sanal arsaların mantığı.

Gerekli süre: 4 dakika.

Sanal arsa nasıl alınır?

 1. Önce metaverse teknolojisinin mantığını kavramalısınız.

  Metaverse sisteminin mantığını kavramanız sistemin işleyişi hakkında tecrübe sağlamanızı sağlar. Bu sayede yatırım esnasında aldığınız riske dair bir öngörünüz olur. Metaversenin ne demek olduğuna dair “Metaverse nedir?” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Ya da sayfanın alt kısmına eklediğimiz videoyu izlemeniz mümkün.

 2. Yatırım yapacağınız sanal arsa sistemini belirleyin.

  Aslında kripto paraların tamamı sanal hisselerdir. Ancak metaverse evrenindeki sanal ortamı hedefleyen en popüler kripto para ve platform Decentraland‘dır. Bu sistemden arsa almak ve Decentraland hakkında bilgi edinmek için “Decentraland arsa nasıl alınır?” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Decentraland dışında Axie Infinity, Enjin Coin, The Sandbox gibi platformlar ve sanal para birimlerini de kullanmanız mümkün.

 3. Temkinli olun.

  Şu an Decentraland gibi sanal arsa satıcıları popüler olsa da bu alana Facebook ve Microsoft güçlü bir yatırım yapmıştır. Yani yakın dönemde bu iki firmanın ürünlerinin piyasayı domine etme olasılığı büyük. Bu sebeple şimdilik küçük çaplı bir yatırım yapmak daha mantıklı görünüyor.

 4. Bir kripto para borsasına üye olun.

  Sanal arsa almak için öncelikle kripto paralarla işlem ve takas yapma imkânınız olmalıdır. Bu sebeple Binance ya da BtcTurk gibi bir borsaya üye olmanız gerekiyor. Bu işlemin ardından Decentraland gibi sanal arsa alımına olanak sağlayan ürünlerden satın almanız imkânlı hâle gelecek.

 5. Yatırım yapacağınız birimin özelliklerini öğrenin.

  Yatırım yapacağınız ürünün özelliklerini bilmelisiniz. Örneğin Decentraland Metaverse alanından parsel alacaksanız bu birime ait LAND adlı tokene sahip olmanız gerekir. Bu tokeni aldığınızda artık Decentraland sistemindeki 2,194,460,127 adet arza sahip parsel alanlarından edinmeniz mümkün olacak.

 6. Sanal arsanızda kullanmak üzere dijital kopyanız olan MetaHuman modellemenizi hazırlayın.

  Gelecekte sanal evrende sizi temsil edecek dijital kopyanızı oluşturmanız mümkün. Bunun için bu yazıyı bitirdiğinizde “MetaHuman nasıl oluşturulur?” yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Sanal arsa almak iyi bir yatırım mı?

Metaverse denilen sanal bir dünyanın oluşturulmasına dair görüş ilk olarak 90’lı yıllarda bilimkurgu romanlarında işlenmiştir. Nitekim bu kelimeyi ilk olarak Stephenson “Snow Crash” adlı romanında kullanmıştır. Ancak zamanla metaverse teknolojisine Facebook ve Microsoft gibi büyük firmalar yatırım yapmıştır. Bu da bu “Sanal arsa nasıl alınır?” merakını tetiklemiştir.

Bugün Decentraland, The Sandbox, Axie Infinity ve henüz piyasaya çıkmayan Facebook Meta‘ya ait arsalar milyar dolarlık bir yatırım aracı durumundadır. Ayrıca sanal arsa içerisinde dijital ürün üretip OpenSea NFT ile satarsanız bu size ciddi gelir sağlama potansiyeline sahiptir.

Ayrıca OVR platformu içerisinde Metaverse Türkiye arsaları kapış kapış satılmaktadır.

Aşağıda “Metaverse Sanal Arsa Fiyatları” tablosu metaverse arsa fiyatları konusunda size fikir verecektir.

 • USD
 • EUR
 • GPB
 • AUD
 • JPY
 • Polkadot(DOT)
  $17.56-19.09%
 • Axie Infinity(AXS)
  $48.27-24.96%
 • The Sandbox(SAND)
  $2.97-18.42%
 • Decentraland(MANA)
  $1.95-18.93%
 • Enjin Coin(ENJ)
  $1.46-23.11%
 • Metahero(HERO)
  $0.055833-28.47%

Bugün için sanal arsaya yatırım yapmak riskli bir tercihtir. Çünkü henüz bu alandaki metaverse alanları yeterince kurumsallaşmış bir yapıda değildir. Bu yüzden volatite yüksektir. Hatta arsa satışında ilk sıralarda yer alan Decentraland merkeziyetsiz yani hiçbir merkezi olmayan bir sistemdir. Bu da sanal arasa temelli yatırımların herhangi bir şok durumuna karşı dirençli olup olmadığına dair bir fikir vermemektedir. Decentraland MANA birim fiyatı 28 Kasım 2021 saat 12.10’da $ 4,5400 civarındadır. En düşük fiyata alınabilecek metaverse sanal arsa ise Metahero yatırımıdır.

Ayrıca Roblox Metaverse, Robux coin ile birlikte ciddi bir atılım yapmıştır. Kısa zamanda Roblox oyunlarının çok gelişmiş sanal arsalara entegre edilmesine dair çalışmalar vardır.

Bugün için sanal arsa emlak piyasasının geleceğini görmek için özellikle Facebook’un yatırımının dönütleri önemlidir. Eğer Facebook yani Meta, Horizon Home projesinde başarılı bir girişim olursa bu alanda üretilen mülkler de milyarlarca dolarlık bir yatırım hâlini almaya adaydır.

Kısacası henüz bu alan belirsizliklerle doludur. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda vardır. Ayrıca “NFT nasıl yapılır?” yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Video: Metaverse sisteminde neler var?

Sanal arsa teknolojisinin geleceği

Sanal arsa teknolojisinin geleceği ile ilgili farklı görüşler mevcuttur. Kimilerine göre sanal arsa fikri, gelecek endişesi yaşayan sosyal medya devlerinin bir dayatmasıdır. Dolayısıyla insanlığa sunacağı hiçbir hizmet yoktur. Nitekim bir toplantıya hologram ile katılmak ve bir Zoom görüşmesi yapma arasında çok da fark yoktur.

Bu olumsuz görüşlere rağmen önemli bir kesim, metaverse teknolojisini insanlığın geleceği olarak görmektedir. Bu teknoloji sayesinde sadece eğlence amaçlı yeni bir dünya oluşturulmayacaktır. Ayrıca ticaretin büyük ölçüde yön değiştirdiği bir alan meydana gelecektir.

Dünyanın geleceğini bu teknolojide gören Barbados adlı ülke, şimdiden sanal dünyadan arazi satın almıştır. Bunun gibi örnekler teknolojinin geleceğinin açık olduğu görüşünü güçlendirmektedir.

Tüm bunların dışında sanal arsa teknolojisi, kripto paraların geleceği açısından önemli bir süreç başlatmıştır. Nitekim sanal arsa üreticisi olan yatırımların kripto birimleri kısa zamanda büyük kâr marjlarına ulaşmıştır. Bu konuda “2022 Coin Tahminleri” yazımızı okumanızı öneririz.

yonetici1

Yorumlar

Son gönderiler

Kripto para alırken dikkat edilmesi gerekenler | 10 Kural

Kripto para alırken dikkat edilmesi gerekenler listemiz sizi olası kayıplara karşı koruyacaktır. Öncelikle eğer kripto… Daha Fazla

Ocak 22, 2022

Kaside Nazım Şekli Özellikleri

Bu yazımızda kaside nazım şekli yani biçimi özellikleri ile işlenmektedir. Ayrıca kasidenin bölümleri, Türk edebiyatındaki… Daha Fazla

Ocak 22, 2022

Metaverse Evreni Aslında Nedir? | Binance Coin Ürünlerine Bağımlı mı?

Metaverse evreni son dönemdeki en popüler kavramlardan biri olmaya devam ediyor. "Metaverse evreni nedir?" ve… Daha Fazla

Ocak 21, 2022

Betik Dergisi “Yol” Sayısı ve Şiir Yarışması Sonuçları

Yol, her zaman insan tabiatında önemli bir çağrışım ögesi olmuştur. Bu sebeple Türk edebiyatında yol… Daha Fazla

Ocak 20, 2022

En Güzel 20 Erkek Bebek İsmi | Erkek Bebek İsim Önerileri

Bu yazımızda en güzel 20 erkek bebek ismi yer alıyor. Çağrışımı, anlamı ve söylenişi güzel… Daha Fazla

Ocak 19, 2022

Diem Coin Nasıl Alınır? | Ön Satış ve Yorum

Diem coin, Facebook'un Libra yerine piyasaya süreceği kripto paradır. Henüz piyasaya çıkmasa da "Diem coin… Daha Fazla

Ocak 18, 2022