İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

VIII. Simit Çay Edebiyat Etkinlikleri Ödüllü Şiir Yarışması Sonuçları (2022)

Şiir Yarışması 2022: Simit Çay Edebiyat Etkinlikleri tarafından şiir meraklılarını yazmaya özendirmek amacıyla  8.si düzenlenen “serbest” konulu Şiir Yarışması 2022 başlıyor. Ödüllü şiir yarışmaları içerisinde süreklilik arz eden nadir güncel yarışmalardan olan Simit Çay Şiir Yarışmaları 2022 yılında da sizlerle. Yarışma bilgileri aşağıda detaylandırılmıştır.

Şiir Yarışması Sonuçları aşağıdaki gibidir. 9. yarışmamız için kısa zaman içerisinde yeni duyuru yayınlanacaktır.

Not: Finale kalan ilk 17 şiirin listesi ve ilk üç şiirin metni Betik dergisinin Temmuz 2022 sayısında yer almaktadır. Dergiye ulaşmak için tıklayın.

1.Hayatta Kaldığımız Bazı Günler (Beyza Nur ATASOY)76,744186
2.Yaralı Tabur (Ahmet Mete İZCİ)74,418605
3.Kafeste Uçuş Denemeleri (Mizgin TEKER)73,04
4.Sirk Cumhuriyeti (Gökhan EROL)72,093023
5.Ayrılığa Dair (Nurbanu KABLAN)69,767442
Şiirinizi Eylül 2022’de yayımlanacak olan “yarışma şiirleri dergisi”ne eklemek istiyorsanız tıklayın.
Şiir yarışması sonuçları.

YARIŞMA BAŞVURU FORMU

YOL KONULU YARIŞMA SONUCU (OCAK 2022)
İNSAN KONULU YARIŞMA SONUCU (TEMMUZ 2021) İÇİN TIKLAYINIZ
İnsan konulu yarışmamıza katılım süresi dolmuştur. Lütfen yol konusunu içeren şiirleriniz ile yeni yarışmamıza başvurunuz.

 • Yarışmanın Konusu: Konu serbesttir. (Bakınız: İyi bir başlık için nelere dikkat edilmelidir?)
 • Biçim: Herhangi bir biçimsel kısıtlama bulunmamaktadır.
 • Yarışmanın son başvuru tarihi, saati: 1 Temmuz 2022, 20.00
 • Sonuçların açıklanması: 4 Temmuz 2022, saat 20.00
 • Instagram hesabımız ile bizimle iletişim kurun: @simitcayedebiyat
 • “Başlangıç konulu” yarışmanın sonuçları için tıklayın.
 • “İnsan konulu” yarışmanın sonuçları için tıklayın.

Dikkat! Betik dergisine yazınızı buradan önerebilirsiniz.

Yarışmaya katılmak için üstteki cümlede bulunan “tıklayınız” bağlantısını kullanınız. Şiir yarışmamızda nasıl bir değerlendirme yaptığımızı da sizinle paylaşıyoruz. Merak ediyorsanız aşağıdaki bağlantıdan şiirinizin nasıl değerlendirileceğine dair formu inceleyebilirsiniz.

Yarışmanın değerlendirme ölçütlerine yani şiir yarışması değerlendirme çizelgesine ulaşmak için tıklayın.

Şiir Yarışması Ödülleri

Yarışmamız ödüllü bir müsabakadır. Dünyanın her yerinden Türkçe veya diğer Türk lehçeleri (Azerbaycan Türkçesi vb.) ile yazdığınız şiirlerle katılabilirsiniz. Ödüller aşağıda sıralalıdır:

 • Birinciye: 400 lira + e-başarı belgesi (.pdf formatında)
 • İkinciye: 250 lira + e-başarı belgesi (.pdf formatında)
 • 3, 4 ve 5.ye: 2’li Kitap Seti

Ödül Töreni

 • Fiziki ortamda herhangi bir ödül töreni yapılmayacaktır. Bu sebeple ödüller aşağıdaki belirtilen biçimlerde sahiplerine ulaştırılacaktır.
 • Belgeler posta ile gönderilmeyecek olup sadece belirtilen e-posta adreslerine 20 Eylül 2022 tarihine kadar aktarılacaktır.
 • Kazanılan para ödülleri Türkiye’de hizmet veren bir banka şubesindeki -bizzat kazanan kişiye ait- IBAN numarasına 20 Eylül 2022 tarihine kadar yatırılacaktır. Nitekim ödül kazanılması durumunda yonetici@simitcay.com’a gönderilen IBAN beyanları dikkate alınacaktır. Beyan hususunda yaşanan herhangi bir aksaklıktan yarışma kurulu sorumlu değildir.

Şiir Yarışması (2022) Hakkında Bilgi ve Amacımız

Simit Çay Edebiyat Etkinlikleri olarak düzenlediğimiz bu şiir yarışması, şiir ile ilgilenen kişilere kendilerini gösterecekleri bir ortam yaratma gayesi taşımaktayız.

Şiir yarışmamız her yaştan ve her uyruktan şiirseverlere açıktır. Kısacası katılımcılar için herhangi bir şehir veya bölge sınırlaması yoktur. Yurt içi ve yurt dışından katılımlar mümkündür. Ancak yurt dışında belirtilen adres ve banka hesaplarına ödül gönderimi yapılmaz. Seçici kurul ve seçici kurula dâhil olan kişilerin yakınları yarışmaya katılamazlar.

YERİ: Simitcay.com Genel Ağ Sayfası.

Şiir Yarışması (2021) Koşulları

1. Yarışmaya katılan şiirin daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış, herhangi bir süreli yayında veya şiir sitesinde* yayımlanmamış olması gerekir. Bunun yanında, kısmen veya tamamen alıntılanmış şiirler de değerlendirme dışı bırakılacaktır.

2. Her yarışmacı, yarışmaya en fazla iki (2) şiirle katılabilir. Şiirlerin dili, Türkiye Türkçesi ile anlaşılabilmesi kaydıyla herhangi bir Türk lehçesi (Azerbaycan Türkçesi vb.) olabilir. Yarışmada konu “yol” olup tarz sınırlaması yoktur. Ayrıca katılımcılardan hiçbir ücret talep edilmeyecektir.

3. Yarışma genel ağ (internet) üzerinden gerçekleştirilecektir. Kesinlikle elden dosya teslimi yapılmayacaktır. Formdaki (*) ile işaretlenen ad, soyad, adres gibi tüm bilgilerin doğru biçimde doldurulması zorunludur. Ayrıca yarışmada tüm katılımcılar kendi bilgilerini doğru bildirmekle yükümlüdür. Aksi takdirde kazanılan ödül iptal edilecektir.

4. Yarışmaya katılan şiirler yapıt sahibine geri verilmeyecektir. Eserlerden uygun görülenler, herhangi bir telif hakkı iznine gerek kalmaksızın, yapıt sahibinin ismi zikredilmek koşuluyla yarışmayı düzenleyicileri tarafından bir kitapta toplanabilir, dergi, gazete, e-yayın, sosyal medya veya genel ağ sayfasında yayımlanabilir.

5. Yarışmaya katılan eserler üzerinde Seçici Kurul tarafından dil bilgisine ilişkin düzenleme yapılabilir. (Ki ve de bağlacının yanlış yazılması, “herkes”in “herkez” biçiminde bilinçli olmayarak yazılması vb. durumlarda yazım düzeltmesi yapılabilir; estetik kaygılarla yapılan özgün imlaya karışılmaz.)

6. Covid-19 salgını nedeniyle ödül töreni yapılmayacaktır. Bu husustaki işlemler yukarıdaki “ödül töreni” başlıklı bölüm uyarınca yapılacaktır.

7. Etkinlik düzenleyicileri gereken hâllerde yarışma koşullarında değişiklik yapabilir, yarışmayı iptal edebilir, belirli bir sırayı paylaştırabilir [iki birinci seçme gibi (bu durumda bir sonraki sıra belirlenmez)] ya da iptal edebilir. Ayrıca düzenleyiciler yarışma takviminde her türlü değişikliği yapmaya yetkilidir.

8. Şiir yarışması düzenleme biçimi ve şiirlerin değerlendirilmesindeki tüm yetki seçici kurula aittir.

9. Şiirlerin içeriği ile ilgili bütün sorumluluk eser sahibine aittir. Nitekim yarışmaya katılan toplumun genel hassasiyetlerine ve yasalara aykırı eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

10. Yarışma sonucu açıklandıktan itibaren 10 gün içerisinde katılım esnasında beyan edilen e-postaya yonetici@simitcay.com e-posta adresinden gönderilen bildirime yanıt vermeyen -ulaşılamayan- kişilerin ödülleri iptal edilecektir. Bu ödüller bir başkasına devredilmeyecektir.

11. Yarışmaya şiir gönderen şairler bu şartları kabul etmiş sayılacaktır.

* Şiir sitelerinde yayımlanan şiirler, sonuçların açıklanmasının ardından 2 saat içerisinde mevcut siteden kaldırılmalıdır. Şiirin yayımlandığı yer ile oluşabilecek her türlü uzlaşmazlıktan şiirin sahibi sorumludur.

Şiir Yarışması (2022) Seçici Kurul Üyeleri

Ensar KILIÇ (Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni | Doktora)
Seda Nur KURT (Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni | YL)
Hayati SARIEKİZ (Türkçe Öğretmeni | YL)
İrem HATIL (Öğretim Görevlisi)
Tolga ALVER (Türkçe Öğretmeni | Doktora)

Summary
Event
V. SİMİT ÇAY EDEBİYAT ETKİNLİKLERİ ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI (2020)
Location
simitcay.com, Türkiye,Trabzon,Karadeniz
Starting on
2021-01-20
Ending on
2022-07-01
Description
Şiir meraklılarını yazmaya özendirmek amacıyla simitcay.com ve "Betik Kültür ve Edebiyat Yayını"nın 6.sını düzenlediğimiz 2021 ödüllü şiir yarışması. Aynı zamanda mısra ve yorum yarışmaları.
Offer Price

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir