GENEL

Yapay zeka coinleri diye bir şey var mı?

Paylaş

Yapay zeka teknolojisi ile ilgili olarak özel bir “yapay zeka coini” aslında yok. Ancak yapay zeka teknolojisine yatırım yapan bazı şirketler, yatırımlarına sanal karşılık olarak birtakım token ya da coinler piyasaya sürdü. Bunlar genel olarak yapay zeka coinleri diyoruz. Bunlardan bazıları şunlar:

  1. The Graph (GRT): The Graph protokolü, merkezi olmayan uygulamalar (dApps) için veri altyapısı sağlar. Ethereum blok zincirindeki smart contract’lar tarafından oluşturulan verileri, grafik bir yapıda organize ederek indeksler. Bu indeksleme sayesinde, geliştiriciler verilere daha kolay erişebilir ve karmaşık sorguları daha verimli bir şekilde gerçekleştirebilir. GRT (The Graph Token), The Graph protokolünün yerel kripto para birimidir.
  2. SingularityNet (AGIX),
  3. Fetch.ai (FET),
  4. Oasis Network (ROSE),
  5. Ocean Protocol (OCEAN).

Ancak bu coinlerden aldığınızda yapay zekaya yatırım yapmış olmazsınız. Sadece yapay zekaya endekslenmek istenen bir coin almış olursunuz. Ancak bu denklik tamamen sübjektif ve hatta spekülatif bir hâl alabiliyor. Söz gelimi yapay zeka teknolojisinin ilerlemesi bu coinlerin de ilerleyeceği anlamına gelmiyor. Çünkü coin sektörü hâlâ sanal birimlere reel varlık karşılıkları yükleme konusunda çok geri. Şu an coin alanı büyük oranda algılarla yönetilen bir pratiği takip ediyor.

Bu coinlerin gerçek bir varlığa dönüşmesi için adı geçen projelerin devasa ekosistemlere dönüşmesi şart. Başka bir deyişle insanların birçoğunun The Graph kullanması, bunu yaparken de uygulamanın yerel para biri olan GRT’ye ihtiyaç duyması bu para biriminin değerini etkileme potansiyeline sahip. Ancak bu artış ihtimali bile çok riskli ve spekülatif. Bu sebeple coin piyasasına girmek çok risklidir ve profesyonel olmayanlar için kesinlikle çok kötü sonuçlar doğurabilir.

Yapay zeka ve coinleri ilişkilendirmek mümkün mü?

Yapay zeka teknolojisi bir coinin geliştirilme sürecinde bir araç olabilir. Fakat coinler genellikle merkeziyetsiz yapılar olduğu için üretilen bir sanal para ya da sanal arsa hiçbir zaman gerçek hayatla %100 ilişkili olamaz. Yani yapay zeka teknolojisi ile kaderi aynı olan bir coin bulmak çok da mümkün değil.

Başka bir deyişle bugünden bakıldığında yapay zekanın önü çok açık. Fakat sanal para birimleri büyük bir kış yaşıyor. İşin kötüsü bu kışın ne zaman biteceği belli değil.

Kripto para birimleri genel olarak, yapay zeka teknolojisinin gelişimine katkıda bulunan projeler. Yapay zeka kripto para birimleri, veri analitiği veya blok zinciri teknolojileriyle ilişkili projelerde aktif rol alıyor. Fakat bu sadece fonksiyonel bir ilişki.

Örneğin, bazı projeler yapay zeka teknolojisini kullanarak veri analizi, tahmin modelleri veya otomatik işlem süreçleri geliştiriyor. Bu projelerin kendi kripto para birimleri de var. Fakat bu kripto para birimleri teknolojinin ulaştığı s eviyeyi temsil etmiyor.

Yapay zeka ve kripto paralar gibi teknolojik alanlardaki gelişmeler sürekli olarak evrildiği için, en güncel bilgilere sahip olmak için ilgili projelerin veya kripto paraların web sitelerini ve yönergelerini incelemek önemlidir. Bu kaynaklar, projelerin amaçlarını, kullanım alanlarını ve kripto paraların nasıl kullanıldığını daha ayrıntılı bir şekilde açıklar.

Simit Çay

Simit Çay, edebiyattan teknoloji dünyasına kadar geniş bir alanda bilgiler bulabileceğiniz kültür platformudur. Siz de bizi takip ederek kültürel ve teknolojik gelişmelerden anında haberdar olun. Bizi takip etmek için buradan YouTube kanalımıza abone olmak ister misiniz?

Son gönderiler

Efes Antik Kenti Giriş Ücreti 2024 | Efes Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir?

İzmir'in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti giriş ücreti 2022 yılında 120 Türk lirasıdır. Antik… Daha Fazla

Nisan 11, 2024

Buhara’da Yemek Yenecek En Güzel 5 Yer

Birkaç ay boyunca Buhara'da yaşamış biri olarak sizin için Buhara'da yemek yenecek en güzel 5… Daha Fazla

Şubat 24, 2024

9. Simit Çay Edebiyat Etkinlikleri Şiir Yarışması Sonuçları ve Yeni Yarışma Duyurusu (2024)

Geleneksel olarak düzenlediğimiz şiir yarışmamızı titiz bir inceleme ile nihayete erdirmiş bulunuyoruz. "9. Simit Çay… Daha Fazla

Şubat 4, 2024

Akyaka Kamp Alanları ve Fiyatları 2024

Ücretli ve ücretsiz kamp hizmetleri ile Akyaka kamp alanları gezginler için birçok imkân barındırıyor. Kamp… Daha Fazla

Ağustos 24, 2023

Mağaralı Koy (Finike) – Nasıl gidilir, giriş ücreti, park yeri 2024

Mağaralı Koy, Finike'den Demre'ye ulaşan kara yolu üzerinde bulunan çok sayıda koydan belki de en… Daha Fazla

Ağustos 24, 2023

Gelmiş Geçmiş En Güçlü İmparatorluk Nedir?

Dünya tarihindeki en güçlü imparatorluk nedir sorusu, tarihle ilgilenen herkesin merakını uyandırır. Bu soruya objektif… Daha Fazla

Ağustos 24, 2023