KÜLTÜR

Sümela Manastırı Giriş Ücreti 2023 | Müze Kart Durumu

Paylaş

Sümela Manastırı, Türkiye’nin Trabzon iline bağlı Maçka ilçesinde yer alan tarihî bir manastırdır. Uzun süren bir tadilatın ardından şu an tamamen açıktır. Sümela Manastırı giriş ücreti 2023 yılında 300 liradır. Eğer manastıra giriş yapmayıp sadece manastırın da içinde bulunduğu Altındere Vadisi Millî Parkı’na giriş yapacaksanız, 17 lira ödemeniz yeterlidir. Burayı ziyaret etmek için en mantıklı seçenek Müze Kart‘tır. Çünkü Müzekart sadece 60 liradır ve bir yıl boyunca Türkiye’deki yüzlerce yeri bu kartla gezebilirsiniz. Eğer öğretmen kimlik belgeniz varsa o da geçerlidir.

Otopark ücreti: 40 lira (2 saatlik)

Otopark ve Sümela arası dolmuş ücreti: 20 lira (Yürüyerek çıkmayı denemeyin çünkü çok dik.)

Not: Aracınızla otoparka kadar gidebilirsiniz. Sonrasında dolmuş ile manastıra çıkacaksınız.

Pet şişe su: 16 lira

Öneri: Trabzon’da Gezilecek Yaylalar

Sümela Manastırı’na nasıl gidilir?

Manastıra Maçka üzerinden ulaşılır. Maçka ilçesine ulaştıktan sonra yol oldukça dar ve virajlıdır. Bu sebeple Karadeniz coğrafyasına aşina olmayan kişilerin toplu taşıma kullanması gayet mantıklıdır. Ayrıca toplu taşıma kullanırsanız girişte oluşan araç kuyruğunu da çekmemiş olursunuz. Araç tercih edenler için navigasyon bilgisi aşağıdadır:

Sümela Manastırı dolmuşları nereden kalkıyor?

Eğer Sümela’ya kendi aracınızla gitmek istemezseniz Trabzon şehir merkezindeki Çömlekçi Durağı’ndan Sümela’ya minibüs seferleri var. Bu minibüsler manastırda iki saat kadar kaldıktan sonra geriye dönüyorlar.

Sümela Manastırı Neden Gezilmeli?

Sümela Manastırı, Türkiye’nin Trabzon iline bağlı Maçka ilçesinde yer alan tarihi bir manastırdır. Nitekim manastır, Maçka ilçe merkezinin yaklaşık 19 kilometre güneyindedir. Altındere Vadisi’nde yer almaktadır. Ayrıca Altındere Vadisi, millî park statüsündedir.

Sümela Manastırı ve yerleşkenin giriş bölümünde sarp kayalar bulunduğu için yapı oldukça heybetlidir. Fakat içerisine girdiğinizde son derece yaşanılabilecek bir mekanla karşılaşırsınız. İşte manastırın en ilgi çekici özelliği budur.

Manastır ne zaman inşa edildi?

Sümela Manastırı, 4. yüzyılda inşa edilmiştir. Yani Bizans dönemine aittir. Manastırın kurucusu Trabzon İmparatoru III. Aleksios’tur. Manastır, 12. yüzyılda yapılan genişlemelerle bugünkü görünümünü almıştır.

Manastırın mimarî özellikleri nelerdir?

Manastır, dik bir kayalık üzerine kurulmuştur ve etkileyici bir konumda yer almaktadır. Altındere Vadisi’nin yeşil doğası ve çevredeki dağ manzarası ile birleşerek ziyaretçilere görsel bir şölen sunmaktadır. Nitekim manastırın içinde; yer alan kilise, şapeller, kutsal su kaynakları, mutfak, yemekhane ve hücreler gibi çeşitli bölümler bulunmaktadır.

Sümela Manastırı, zamanla çeşitli onarımlar geçirmiş ve restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Ancak, 2015 yılında yaşanan heyelan nedeniyle manastır uzun süre tadilattan geçmiştir. Manastır şu an tam olarak açıktır.

Manastırın önemi

Sümela Manastırı, tarih, kültür ve doğa tutkunları için önemli bir turistik cazibe merkezidir. Nitekim ziyaretçiler, manastırı gezip keşfedebilir, tarihi yapıları inceleyebilir ve çevredeki doğa yürüyüş parkurlarında yürüyüş yapabilirler. Manastır, özellikle yaz aylarında yoğun bir ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Sümela Manastırı, Türkiye’nin tarih ve kültür mirasının önemli bir parçasıdır ve ziyaret edildiğinde büyüleyici bir deneyim sunmaktadır. Ancak, seyahat planı yapmadan önce güncel ziyaret saatleri ve koşulları hakkında bilgi almanızı öneririm. Çünkü özellikle hafta sonları çok kalabalık olmaktadır.

Simit Çay

Simit Çay, edebiyattan teknoloji dünyasına kadar geniş bir alanda bilgiler bulabileceğiniz kültür platformudur. Siz de bizi takip ederek kültürel ve teknolojik gelişmelerden anında haberdar olun. Bizi takip etmek için buradan YouTube kanalımıza abone olmak ister misiniz?

Son gönderiler

Akyaka Kamp Alanları ve Fiyatları

Ücretli ve ücretsiz kamp hizmetleri ile Akyaka kamp alanları gezginler için birçok imkân barındırıyor. Kamp… Daha Fazla

Ağustos 24, 2023

Mağaralı Koy (Finike) – Nasıl gidilir, giriş ücreti, park yeri

Mağaralı Koy, Finike'den Demre'ye ulaşan kara yolu üzerinde bulunan çok sayıda koydan belki de en… Daha Fazla

Ağustos 24, 2023

Gelmiş Geçmiş En Güçlü İmparatorluk Nedir?

Dünya tarihindeki en güçlü imparatorluk nedir sorusu, tarihle ilgilenen herkesin merakını uyandırır. Bu soruya objektif… Daha Fazla

Ağustos 24, 2023

Çıralı Tekne Turu Fiyatları 2023 & Öneriler

Olimpos ve Çıralı çıkışlı günübirlik tekne turu fiyatları 2022 yılında 300 Türk lirasıdır. Bu fiyata… Daha Fazla

Temmuz 2, 2023

Karaincir Plajı Yorumlar, Giriş ve Şezlong Ücreti 2023

Karaincir Plajı, Datça'nın en keyifli plajlarının başında geliyor. Bu plaj, kamuya ait ve 2023 yılında… Daha Fazla

Haziran 30, 2023

Bodrum Tekne Turu Fiyatları 2023 & Yat Kiralama ⛵

Bodrum çevresinin tadını çıkarmak istiyorsanız, Bodrum günübirlik tekne turu fiyatları 2023 yılında 600 ila 750… Daha Fazla

Haziran 30, 2023