İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Spil Dağı Millî Parkı giriş ücreti 2023 | Yorumlar

Spil Dağı Milli Parkı, Spil Dağı üzerinde kurulan 9 adet seyir terası barındıran doğa harikasıdır. Buradaki teraslardan hem Manisa’yı hem de İzmir’i 1.517 metre yükseklikten izleyebilirsiniz. Spil Dağı Milli Parkı ve seyir tepelerinin bulunduğu alana yaya giriş ücreti 2023 mayıs ayında 8 liradır. İndirimli bilet ise 4 liradır. Eğer araç ile giriş yapacaksanız 24 lira ödemeniz gerekir. Ayrıca buradaki bungalov dağ evleri ziyaretçilerini bekliyor. Navigasyon bilgisi için tıklayın.

  1. Manisa Spil Dağı Seyir Tepesi
  2. Spil Dağı Milli Parkına Nasıl Gidilir?
  3. Spil Dağı Milli Parkı ve Giriş Ücreti 2021
  4. Manisa Spil Dağı Milli Parkı, Seyir Terası Bungalow Evler

1. Manisa Spil Dağı Seyir Tepesi

Spil Dağı Milli Parkı içerisindeki Manisa Spil Dağı Seyir Tepesi’nden bu iki ilin eşsiz panoramik görüntüsüyle karşılaşıyorsunuz. Mutlaka gitmeniz görmeniz gereken mitolojik isimler ile dolu bir tarihi süsleyen etkileyici bir destinasyon.

Manisa Osmanlı kültürünün yoğun izlerini taşıyor. Kent, barındırdığı derin tarihi mirasa rağmen Patara, Phaselis gibi deniz etkenli turist kaynağı olmadığından bu özellikleri çok fazla tanıtılamayan bir şehir olarak karşımıza çıkıyor. Eğer terasları ziyarete geldiyseniz bu eşsiz güzelliği tattıktan sonra mutlaka Manisa ilini ve milli parkın diğer alanlarını da gezmelisiniz.

Spil Dağı’nda son dönemde 9 adet seyir terası inşa edilmiştir. Bundan başka bir bilgi olarak terasların rakımı bin beş yüz metreden daha yüksektir. Ek olarak, Türkiye’deki birçok terastan farklı olarak buralardan sadece Manisa değil İzmir de izlenebilmektedir. Bu sebeple İzmir yolculuğunuza küçük bir ara vererek bu terası ziyaret edebilirsiniz. Zaten terasların ana amacı da İzmir istikametine giden kişilerin burada durarak yolculuklarına küçük bir ara vermesi, teras yakınlarında planlanan alanlarda piknik yapmasıdır.

Yılkı atları ve geyiklerle dolu bir çam ve çınar ormanı… Spil Dağı, ayrıca Türkiye’nin endemik türlerinden Manisa lalesine ev sahipliği yapıyor. Burası doğaseverler için tam bir kavşak noktası.

Ayrıca doğa yürüyüşü için güzel bir rota olarak planlanan Spil Dağı, kısa süre içerisinde Türkiye’nin önemli turizm alanlarından biri olmaya aday. Nitekim bölgede piknik alanları ve dinlenme noktaları da oluşturulmakta. Teraslardan ilk tamamlananına Manisa Tarzanı adı verilmiş.

2. Manisa Spil Dağı Milli Parkına Nasıl Gidilir?

Manisa’nın âdeta bir parçası olan Spil Dağı, şehri çepeçevre sarmasına rağmen son dönemlere kadar bu dağdaki turizm potansiyelinden yeterince yararlanılamamıştır. Hatta hâlâ Spil Dağı Milli Parkı’na giden toplu ulaşım aracı yoktur. (En azından yakın döneme kadar.) Mutlak surette kendi aracınızı kullanmalısınız.

Aracınızla Manisa Celal Bayar Üniversitesi Yerleşkesi‘nden bir saat kadar yol katederek buraya ulaşabilirsiniz. Özellikle son dönemlerde yerel halkın yoğun talebi nedeniyle bu alana ulaşmak bir daha meşakkatli olmaya başlamıştır. Nitekim yoğun zamanlarda yollarda ciddi tıkanıklıklarla karşılaşabilirsiniz. Kışın yolun oldukça kaygan olduğunu da unutmamalısınız.

3. Spil Dağı Milli Parkı ve Giriş Ücreti 2023

Spil Dağı Milli Parkı’nda sadece teraslar bulunmamaktadır. Aynı zamanda burada birçok tarihi kalıntıya da rastlayabilirsiniz. Ek olarak burada Sülüklügöl, Kibele ve Niobe kalıntıları ile Magnesia Kalesi‘nden kalan bölümleri ziyaret edebilirsiniz.

Giriş Ücreti olarak araç başı 24 TL ödemeniz gerekiyor. Bu ücret millî parkın başlangıç noktasında ödeniyor. Ardından istediğiniz gibi millî park içerisinde gezme fırsatınız var.

4. Spil Dağı Dağ Evleri

Spil Dağı’na ziyarete gittiğinizde dağ evleri olarak tasarlanmış Bungalow evlerde konaklayabilirsiniz. Ayrıca bu destinasyonda bir de kafe var. Hem tuvalet hem de su gibi ihtiyaçlarınızı da karşılayabileceğiniz yerler mevcut.

Spil bungalow dağ evleri, özellikle yazın sıcak günlerinde serinlemek için güzel bir tercih. Doğanın doya doya tadına varacağınız Spil Dağı’nda ayrıca çevre köylerdeki leziz ürünlerin de tadına bakabilirsiniz.

Doğal yürüyüş parkurları, Spil Dağı’nda konaklamanız için bir diğer sebep. Doğal bir ortamda keyifli bir doğa yürüyüşünün ardından gecenizi doğa seslerinin arasında geçirmek sizin için güzel bir deneyim olacak.

Kaynakça / References

Kumlutaş, Y., Ilgaz, Ç., & Durmuş, S. H. (2001). Herpetofauna of Spil Mountain (Manisa) and its vicinity: Results of field surveys.

Özet
Spil Dağı Seyir Tepesi, Terası | Spil Dağı Milli Parkı Giriş Ücreti
Başlık
Spil Dağı Seyir Tepesi, Terası | Spil Dağı Milli Parkı Giriş Ücreti
Açıklama
Spil Dağı Seyir Tepesi nerede? Manisa Spil Dağı Milli Parkı ve Seyir Terası giriş ücreti ne kadar? Spil Dağı Milli Parkına Nasıl Gidilir?
Yayımcı
Simit Çay
Yayımlayan
Simit Çay Edebiyat Etkinlikleri
Logo

Bir yorum

  1. […] Spil Dağı Seyir Tepesi, Terası | Spil Dağı Milli Parkı Giriş ÜcretiSpil Dağı Seyir Tepesi, Terası | Spil Dağı Milli Parkı Giriş Ücretiyonetici1 tarafındanManisa Spil Dağı Seyir Tepesi, aslında Spil Dağı üzerinde kurulan 9 adet seyir terasının adıdır. Bu seyir tepesinde bulunan teraslardan hem Manisa'yı hem de İzmir'i… […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir