İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

St. Nicholas Müzesi (Kilisesi) – Giriş Ücreti 2023, Yorumlar

Aziz Nicholas Kilisesi veya Noel Baba Müzesi, Antalya’nın Demre ilçesinde. Kilise, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı bir müze olarak hizmet vermekte. St. Nicholas (Noel Baba) Müzesi giriş ücreti 2023 yılında 250 Türk lirası. Bura popüler kültürde Noel Baba olarak bilinen St. Nicholas anısını yaşatan ve Hristiyanların hacı olduğu bir mekân.

Bu kilise aslında Myra Antik Kenti‘nin bir parçası. Aziz Nicholas’ın öldükten sonra buraya gömüldüğü ancak daha sonra mezarının İtalya’daki Bari şehrine nakledildiği biliniyor. Kilisenin duvarlarında Hristiyan inancını yansıtan kabartmalar ve duvar resimleri var. Nitekim burası UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi içerisinde.

St. Nicholas Müzesi için navigasyon bilgisi

Aslında St. Nicholas Müzesini bulmanız çok kolay. Çünkü Demre kent merkezinde. Antalya ya da Kaş’tan yola çıktığınızda orta mesafeli bir yolculukla buraya ulaşıyorsunuz. Kent merkezine geldiğinizde, merkezde uygun bir yere aracınızı park edip yaklaşık 400 metrelik bir yürüyüşle buraya ulaşın.

Bu bağlantıdaki Google navigasyon (harita) bilgisi ile müzeye kolayca ulaşın. Ancak aracınızla müzenin hemen yanına kadar gitmek zor olabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Demre kent merkezine park etmek daha mantıklı.

St. Nicholas Müzesi giriş ücreti 2023

St. Nicholas Müzesi giriş ücreti 2023 yılında 250 Türk lirasıdır. Ayrıca sesli rehber hizmeti de ücretli olarak sunulmakta. Müzekart ve öğretmen kimlik belgeniz varsa müzeye giriş ücretsiz.

St. Nicholas kimdir?

St. Nicholas, tarihî bir yerleşme olan Myra için önemli bir figür. Burada yüksek dereceli bir Hristiyan din adamı olan Nicholas, çocuklara olan sevgisi ile tanınmış. Ayrıca birçok farklı toplumsal tabakanın hamiliğini üstlenmiş.

Nicholas, dünya Hristiyanları tarafından önemli addedilse de Ukraynalılar ve Ruslar arasındaki yeri çok daha büyük. Nitekim kilisenin ziyaretçileri çoğunlukla bu uyruklardaki kişilerden oluşuyor. Bu sebeple kilisenin bulunduğu caddeye Ankara’da suikast sonucu öldürülen Rus Karlov’un adı verilmiş. Hatta 19. yüzyılda bu kilisenin restorasyonunu da Rus Çarı bizzat yaptırmış.

St. Nicholas’ı Hristiyan toplumunun büyük kesimi benimsemiş. Bu durum onun hem Batı hem de Doğu Hristiyanları için önemli bir isim olmasının sebebi. Nitekim Nicholas, Ortodoks veya Katolik fark etmeksizin aziz kabul edilen bir isim.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir