GENEL

Lavanta Köyü nerede? | Giriş ücreti, lavanta mevsimi & nasıl gidilir?

Paylaş

Lavanta Köyü ya da Lavanta Kokulu Köy, Isparta-Keçiborlu’nun Kuyucak köyüdür. Kuyucak’ta lavanta mevsimi haziranla başlayıp temmuzun ortalarında bitiyor. Kısacası lavanta bahçeleri en güzel haziran ve temmuz aylarında gezilir. Ayrıca Lavanta Kokulu Köy’e 2021’de giriş ücreti yoktur. Gezmek ve fotoğraflamak ücretsizdir.

Lavanta köyü Kuyucak nerede?

Özetle Kuyucak, Antalya’ya Isparta üzerinden giderken yolunuzun üstünde: Lavanta Köyü ya da Lavanta Kokan Köy olarak bilinen Kuyucak, Türkiye’nin Isparta ilindedir. Köyün bulunduğu ilçe ise Keçiborlu’dur. İlçe kara yolu ile Antalya’ya giden kişilerin yolunun hemen üstündedir. Bu sebeple Antalya’ya deniz tatili maksadıyla giderken sadece 15 km kadar yoldan saparak buraya ulaşabilirsiniz.

Keçiborlu’ya geldiğinizde aşağıdaki navigasyon bilgisini kullanabilirsiniz.

Lavanta köyüne giden yol asfalt. Bu açıdan bir sıkıntı yaşamayacaksınız. Fakat yol tek şeritli. Kısacası yavaş bir şekilde seyretmeniz gerekli. Köye gitmişken eğer hava çok sıcak değilse küçük bir doğa yürüyüşü de yapmanız mümkün.

Lavanta köyü içinde nerede fotoğraf çekilmeliyim?

Kuyucak sınırlarına ulaştığınızda sırası ile fotoğraf çekebileceğiniz işletmeler sizi karşılayacak. Bu fotoğraf çekimi için özel hazırlanmış alanlar ücretsiz. İşletme sahipleri buraya gelen kişilere restoran, kafe veya ürün satışı hizmeti vererek para kazanıyor.

Fotoğraf çektirmek için yolu sonuna kadar gitmek zorunda değilsiniz. Yol boyunca hoşunuza giden bir işletmeye aracınızı park edin. Zaten işletmelerin önünde genişçe park yerleri var. Eğer navigasyon ile köyün içine kadar giderseniz, geri dönmek zorunda kalırsınız. Kısacası köydeki tesisler, küçük küçük işletmeler hâlinde yolun kenarına konumlu.

Buraya eğer temmuz ya da haziran ayında gitmediyseniz muhtemelen tesislerdeki lavantalar da solma eğiliminde olacaktır. Bu sebeple farklı dönemlerde de hizmet vermek için kurulan özel tarlalar var. Bu tarlaların en canlısını bulmak sizin elinizde.

Buraya gitmişken lavanta kokulu sabun almayı unutmayın. Bu sabunla ellerinizi yıkadığınızda tıpkı parfüm gibi hoş bir koku ile mutlu oluyorsunuz.

Lavanta Köyü’ne ne zaman gidilir?

Lavanta Köyü ya da Lavanta Kokan Köy’e haziranın 10’undan temmuzun ortasına kadar olan dönemde gitmenizi öneriyoruz. Bu dönemde daha canlı lavantalar görmeniz mümkün. Ama ağustosun sonuna kadar özel dikim solmamış bahçeler mevcut.

Lavanta tarlası meraklıları için Kuyucak dışında bir diğer destinasyon Edirne. Edirne’de festival 10 haziran civarında yapılıyor. Kuyucak’ta ise festival tarihi temmuzun ortasında oluyor. Bu dönemde bölgeye özel turlar düzenleniyor. Nitekim 2021’de lavanta festivali 13-15 Temmuz arasında yapıldı.

Türkiye’de lavanta festivali yapılan bir diğer yer Didim. Didim Lavanta Festivali, belediye tarafından özel hazırlanan alanda her yıl düzenli olarak ziyaretçilerine kapısını açıyor.

yonetici1

Son gönderiler

Geçiş Dönemi – “Geçiş Dönemi” ifadesinden ne anlıyorsunuz?

Geçiş Dönemi ifadesinden Türklerin İslamiyet'e geçmeye başladığı Karahanlı Türkçesi dönemi anlaşılır. Karahanlı Türkçesine Hakaniye lehçesi… Daha Fazla

Eylül 20, 2021

Betik’in “İnsan Konulu” Eylül 2021 Sayısı

Betik'in "insan konulu" Eylül 2021 sayısı çıktı. Dergimizde insan konulu şiirler, hikâyeler ve diğer türlerde… Daha Fazla

Eylül 15, 2021

Fethiye’de gezilecek yerler

Bir Türkiye kâşifi için en eğlenceli ve müthiş anılar yaratan yerlerden biri Fethiye... Öyleyse Akdeniz… Daha Fazla

Eylül 10, 2021

Osmanlı Türkçesi neden yabancı dillerin etkisi altında kalmıştır?

Osmanlı Türkçesi, kültürel etkileşime dayalı birçok neden ile yabancı dillerin etkisinde kalmıştır. Özellikle İslam kültür… Daha Fazla

Eylül 9, 2021

Efe Mandıracı kimdir?

Efe Mandıracı, voleybol milli takımımızın ve ARKAS'ın en önemli isimlerinin başında geliyor. Efe, 2.01 m… Daha Fazla

Eylül 3, 2021

Türkçe sözlükler

Türk dilinin zenginliklerinin kayıt altına alınmasındaki en önemli çalışmaların başında Türkçe sözlükler gelir. Tarîhi süreç… Daha Fazla

Ağustos 30, 2021