İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mağaralı Koy (Finike) – Nasıl gidilir, giriş ücreti, park yeri 2024

Mağaralı Koy, Finike’den Demre’ye ulaşan kara yolu üzerinde bulunan çok sayıda koydan belki de en güzeli. Bu giriş ücreti bulunmayan Mağaralı Koy’a gitmek için Kaş’tan ya da Finike’den Demre istikametine ilerlemeniz gerekiyor. Koya özel tekneniz ile ulaşmanız da mümkün. Koyun Google navigasyon bilgisi aşağıdadır.

Koy, gerçek anlamda bir doğa harikası. Öncelikle bembeyaz bir kumu var. Kum orta kalınlıkta. Ayrıca burası U biçimli bir koy. Yani yan kısımlar kayaçlar ve doğa harikası bir mağara ile süslenmiş.

Koydaki mağaraya ulaşmak için 30 m civarındaki bir alanı yüzerek geçmeniz gerekiyor. Mağaranın içi ise oldukça sığ.

Mağaralı Koy, genel olarak dalgasız bir suya sahip. Ayrıca suyu, Phaselis gibi yöredeki plajlara oranla biraz daha ılık. Ancak sonuçta burası Akdeniz! Şu her yerde yeterince sıcaklığa sahip.

Koyun taban kısmında bazen küçük ve keskin kayaçlara rastlıyorsunuz. Bu sebeple deniz ayakkabısı kullanmanız sizin için iyi olacaktır.

Koy, nispeten sakin bir plaja sahip. Ağustos’un ortasında dahi rahatsız edici bir kalabalığı yok. Ayrıca her yerde olduğu gibi duyarsız vatandaşların çöpleri burayı da kirletmiş. Ancak kirlilik çok rahatsız edici boyutta değil.

Burası yapısı ve turkuaz suları ile küçük bir Kaputaş gibi.

Mağaralı Koy hangi imkânlara sahip?

Koyun çevresinde hiçbir sosyal donatı alanı yok. Bu yüzden yanınıza yiyecek içecek bir şeyler almanız yararınıza. Buraya yakın bir konumda belediyenin sosyal tesisi var. Ancak bu tesis çok kalabalık oluyor.

Park sorunu: Aracınızı tek gidiş geliş şeklindeki dar yolun kenarındaki eğimli alana park etmek gerekiyor. Yani park konusunda sorun yaşama ihtimaliniz var.

Koyun bulunduğu kara yolu çok işlek. Bu sebeple özellikle kenara park eden araçlar ciddi kaza riski doğuruyor. Çünkü kenardaki alçak banketten çıkmak isteyen araçlar, yola aniden çıkmak zorunda. Bu durumu engellemek için yolun bu kısmına acilen hız yavaşlatıcı önlemler alınması gerekiyor.

Koya inmek için kara yolunun kenarına çekilen muhafaza çeliklerinin arkasından bir merdiven var. Araç içerisindeyken aşağı ineceğiniz bu bölümü görmek biraz zor oluyor.

Sadece bu koyda tüm zamanınızı geçirmek yerine aynı yol üzerindeki diğer koyları ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca koy Finike’ye çok yakın. Finike’de nefis portakal 🍊 sularından içmeden buradan gitmemelisiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir