İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Buhara’da Yemek Yenecek En Güzel 5 Yer

Birkaç ay boyunca Buhara’da yaşamış biri olarak sizin için Buhara’da yemek yenecek en güzel 5 yer önerimi hazırladım. Özbekistan coğrafyasının birbirinden güzel yemeklerini tatmak için Buhara tarihî ve güzel bir şehir.

1. Safia Bakery

Buhara’ya ulaştığınızda nezih bir ortamda kahvenizi ya da çayınızı içerken yöresel yiyecekler ve tatlılardan yiyebileceğiniz şirin bir mekân. Söylemeden geçmeyelim Özbekler tatlı işinden çok iyi anlıyor. Buradaki tatlılardan mutlaka tadın.

Ayrıca Özbekistan’ın ünlü hamur işi olan samsa yani kendi telaffuzlarıyla somsayı da burada çok güzel yapıyorlar. Mekânın fiyatları ise normal. Şehir merkezinde bir işletme. Safia, tüm Özbekistan’da birçok şubesi olan bir işletme.

2. Zaytoon

Burada masanıza gelen her şey, büyük bir özenle hazırlanıyor. Fakat fiyatlar Buhara ortalamasının bir tık üstünde. Özellikle hamburgerleri ve browni kekleri çok başarılı. Ayrıca mekânda Orta Doğu mutfağından falafel gibi özel tariflere de rastlamak mümkün.

Zaytoon oldukça şık bir tasarıma sahip. Fakat biraz loş ışıklı bir ortam oluşturmuşlar. Bebekli aileler için ise şu an mekânda tek bir mama sandalyesi var. Bu da sorun yaratabiliyor.

3. The Plov

Özbekistan’ın dünyaca meşhur pilavını yemek isteyenler için Buhara’da en çok tercih edilen yerlerin başında The Plov geliyor. Mekân özellikle turizm mevsiminde çok kalabalık oluyor. Bu sebeple mutlaka önceden arayıp rezervasyon yaptırmalısınız.

Yiyeceğiniz pilav Türkiye’dekinden farklı olacak. Başka bir ifadeyle içerisinde etten yeşilliğe kadar birçok eklenti bulunacak. İsterseniz pilavın üzerine at etinden yapılan sucuk yani kazı da koydurabilirsiniz. Zaten size kazı isteyip istemediğinizi sorarlar.

Unutmayın! Özbekistan’da pilav yemek istiyorsanız pilavcıya yerel saatle (Türkiye’den iki saat ileridir.) 14.45’ten önce gitmelisiniz. Yoksa mekânda servis kapanır.

Eğer The Plav’daki kalabalığı yaşamak istemiyorsanız Buxoro Savdo Macmuasi adı verilen alışveriş merkezinin hemen bitişiğindeki Joy Plov’u tercih edebilirsiniz.

4. Marakand

Bu mekânı listeye ekleme sebebim çok başarılı bir işletme olmasından kaynaklanmıyor. Saray gibi bir yer, içeriye girince müşteri sayısı kış aylarında çok az. Fakat cız adı verilen yemeği çok güzel yapıyorlar. Bizdeki kebap ile döner arasında bir et yemeği, et seviyorsanız Buhara’da cız yemeden gitmeyin derim.

5. Sevinch

Oturma yerleri de olan bir yer fakat buraya yazma amacımız biraz farklı. Eğer Özbek lezzetlerinin hepsini bir yerde bulayım, çeşit çeşit tatlılar ve hamur işlerini tadayım diyorsanız buraya gidebilirsiniz. Fiyatlar uygun, temizlik iyi.

Az bir para ödeyip bir poşet ürün alıp gidip istediğiniz yerde yiyebilirsiniz. Ayrıca ev yemekleri de yapılıyor. Amaç mekân seçmek değil yemek yemek olduğunda ideal bir yer.

Buhara’daki Türk Restoranları

Türk restoranlarını sıralamaya dâhil etmedik. Buhara’da başta Köfteci Ramiz, Beta Tea ve Turkish Teras olmak üzere yemek yenecek güzel Türk restoranları da var. Ayrıca şehrin dışında bir Türk yatırımı olan Varnet Cam Sera‘da Türk yemekleri ve kültürünün tanıtıldığı bir konsept de mevcut.

Buhara’daki alışveriş merkezleri şu an için Türkiye’dekilerle kıyaslandığında beklentinin çok altında. Buralarda da yemek yerleri var ama genellikle pizza ve suşi üzerine.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir