İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Müze Kart Ücreti 2022

Türkiye’deki doğal ve tarihî güzellikleri gezmek için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sunulan Müze Kart ücreti 2022 yılında 60 Türk lirasıdır. Ayrıca müze kartın kullanım süresi 1 yıldır.

Türk vatandaşı olmayan kişiler için Museumpass adını alan bu kart, 1000 Türk lirasıdır. Museumpass’ın geçerlilik süresi 15 gündür.

Müze kart ile 350’ye yakın yeri gezebilirsiniz.

Müze kart ile bu listedeki yerleri ücretsiz bir şekilde gezmeniz mümkün. Ayrıca bu kart, Phaselis ve Patara gibi tarihî kalıntılar barındıran plajlara giriş için de gerekli.

Yine de KTB’ye bağlı olmasına rağmen kartla girilemeyen bazı istisnalar var:

MüzeKart, Topkapı Sarayı içerisinde bulunan Harem Dairesi, Aya İrini Anıtı, Beykoz Cam Müzesi, Efes Örenyeri içerisinde bulunan Yamaçevler , Göreme Açıkhava Müzesi içerisinde bulunan Karanlık Kilise, Sedir Adası ve İstanbul Sinema Müzesi geçerli değildir. Belirtilen bu yerler için ayrıca bilet almanız gerekmektedir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı

Öğretmenler müze kart ile girilen yerlerden ücretsiz yararlanıyor.

Öğretmenlerin bilgi ve kültür seviyelerinin artırılmasına dair protokol gereği, öğretmen kimlik belgeleri müze kart yerine geçiyor.

Sizin müze kartınızı başkası kullanamaz.

Çünkü müze kart kişiye özeldir ve üzerinde fotoğrafınız bulunmaktadır.

Herhangi bir ofisten müze kart çıkarmak kısa bir işlemdir.

Müze kart ile giriş yapılan yerlerin kontrol ofislerinden yeni kimlik kartları veya ehliyet ile kartınızı çıkartabilirsiniz.

Müze Kart Niçin Gerekli?

Çünkü birçok yerin giriş ücreti müze karttan daha pahalıdır.

Müze kart kültür birikimine önem veren kişiler için tasarlanmıştır. Bu yüzden yılda az sayıda gezinti yapan ve kart çıkarmakla uğraşmak istemeyenler için Sümela ve Patara gibi birçok yerde tekli giriş ücreti daha pahalıdır.

Tüm mekanlara müze kartla giremezsiniz.

Müze kart ile sadece Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı yerlere girmek mümkün. İztuzu örneğindeki gibi belediyelere bağlı veya Yanartaş gibi Orman Bakanlığına bağlı yerlerde müze kart geçmez. Buralarda öğretmen kimlik kartı da geçersizdir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir