İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kaputaş Plajı (Kaputaş Beach)

Kaputaş Plajı, turkuaz sığ suları ve doğal güzelliğiyle Türkiye’nin önemli tatil merkezlerindendir. Kaş, Antalya’da bulunan plaja giriş ücretsizdir. Türkiye’nin en güzel plajlarından biri olan Kaputaş, bir vadi önü kumsalıdır. Plajın tabanı taşlı, suyu ılık ve dalgalıdır.

Abstract: Turquoise waters and is famed for its natural beauty Kaputaş Beach, one of Turkey’s most important holiday destinations. Located in Kaş, Antalya. Entrance to the beach is free. Sun loungers rental fee is 30 TRY. Kaputaş Beach is actually the alluvial part where a valley ends. The water of the beach is shallow. It is also wavy. The impressive aspect of the beach is the fabulous scenery it offers. That’s why it is also a favorite of photography enthusiasts. In addition, Kaputaş’s underwater flora is very rich. On the beach, facilities such as toilet, shower, sunbed rental are available. Kaputaş is an excellent choice for sunbathing. You can find images about the beach below.

Kaputaş, Antalya'nın en güzel plajlarından biridir.
Fotoğraf: Yana Leto

Burası Patara ile birlikte Antalya’nın uluslararası tanınırlığı yüksek plajlarındandır. Bu plajın muazzam bir görüntüye sahip olmasından kaynaklanır.

1. Kaputaş Plajı ile ilgili bilgiler

Kaputaj Plajı, üst vadi tabanından gelen yer altı sularının vadinin başlangıç noktasında süzülerek denize ulaşması sonucu oluşmuştur.

Kaputaş Sahili görsel bir şölen sunuyor.
Fotoğraf: jill.breugelmans

Şimdi gelin plaj ve deniz ile ilgili bilgilere bakalım:

1.1. Kaputaş Sahili ve Deniz Suyu

Kaputaş, turkuaz ve ılık bir suya sahiptir. Plajın renginin turkuaz olmasının sebebi suyun sızarken kayaçlardaki mineralleri de denize taşımasıdır. Çünkü Türkiye’nin kuzey sahillerinde suların sızarak denize ulaştığı kayaçlar karstiktir. Yani yüksek oranda karstifiye edilmiş karbonat basitçe kireç içermektedir. Aynı zamanda suyun süzülerek gelmesi denizin çamur ve çökelti ile dolmasını engellemiştir. Bundan başka plaj suyu vadiden geldiği için diğer Antalya plajlarına göre daha soğuktur.

Yoğun bir plajdır.

Plajın sahil kısmı bir vadi ağzı olduğu için çok geniş değildir. Bu sebeple özellikle yaz aylarında plajdaki yoğunluk üst seviyeye çıkmaktadır.

Dalgalı, akıntılı bir plajdır.

Plaj genel anlamda akıntılı bir yapıya sahiptir. Çünkü vadinin yan yüzlerine çarpan dalgalar, su akışını değiştirmektedir. Rüzgârların vadi içine girmesinin etkisiyle plajda sabah saatleri hariç genellikle su durgun değildir. Bu sebeple güneşlenmekten ziyade yüzmeyi sevenler için burası bir “havuz” vadetmez.

Deniz tabanı taşlıdır.

Plajın deniz tabanı taşlı bir yapıya sahiptir. Bu yüzden burayı tercih eden kişilerin deniz ayakkabısı giymesi doğru olacaktır.

Deniz tabanının taşlı olması aynı zamanda bazı avantajlar da sağlamıştır. Nitekim bu sayede kıyıdan sadece birkaç metre uzaklaşmak rengârenk bir deniz yaşamının başlaması için yeterlidir. Sıradan bir deniz maskesi ile deniz altının güzelliklerine şahit olmak istiyorsanız, Kaputaş size göre.

1.2. Kaputaş giriş ücreti 2021

Plaja giriş ücretsizdir. Şezlonglar ise 30 TL’dir.

Plaj için özel olarak oluşturulmuş bir otopark yoktur. Bu sebeple plajın bir park sıkıntısı olduğu söylenebilir.

2. Kaputaj Plajı’ndaki İmkânlar

Kaputaj Plajı Nasıl Bir Yer? Fotoğraf: Zeynep Ünlü

Plaj, fotoğraf çekmek için ideali bir yerdir. Ayrıca kafe, WC, duş vb. donatı alanları da mevcuttur. Ancak park sorunu olan bir destinasyondur.

Bir vadi ucunda oluşan Kaputaş Plajı, vadinin çıkış kısmında karstik kayaçlardan kaynaklandığı için oldukça kaliteli bir kuma sahiptir. Aynı zamanda vadi çıkışı olduğu için oldukça etkileyici bir görünüm oluşturmaktadır. Patara benzeri bir genişlikten ziyade dağ ve denizi buluşturan bir alüvyonlu sahil olan Kaputaj, yine de dağ çıkışı olması sebebiyle çakıllı bir sahile sahiptir. Yani denize su ayakkabısı ile girmek daha mantıklıdır. Ayrıca vadi çıkışı olması sebebiyle sabahları deniz daha sakin ve durudur.

Kaputaş her yıl yerli yabancı binlerce turisti ağırlamaktadır. Fotoğraf: nataliaomelchenko777

3. Kaputaş Plajı’nın Jeolojik Oluşumu

Plaj, Sarıbelen Polyesi’nin serildiği tabanda Katran Dağı eteklerinden uzanan çayın aşındırdığı kayaçların bir ürünüdür. Bu kayaçların aşınması ve yaklaşık 1,5 km uzunluğundaki Şahinkaya fayının etkinliği sonucunda bu vadi oluşumu tamamlanmıştır. Bu yüzden henüz bu alana çıkmadan Sarıbelen, Gavurpazarı, Menteşçamı ve Yarbaşı bölmelerinde alüvyal araziler oluşmuştur. Bir vadi ağzı plajı olan Kaputaş, güney çıkışlı olarak 600 civarında bir vadi yüksekliğine sahiptir. Nitekim vadi çıkışlarındaki alüvyal arazilerde zakkum, defne, erguvan ve ardıç gibi ürünler yetişmektedir.

Kaputaş Çayı, batısında yine aynı doğrultuda uzanan ve Felenk Çayı’nın bir kolu olan Kısık Dere ile bölgenin doğusunda Yumrutaş fayına yerleşmiş olan Çebşin Dere tarafından toplanmaktadır.

Nurdan Keser

KAYNAKÇA / REFERENCES

Keser, N . (2013). Sarıbelen (Sidek) Polyesi ve Katran Dağının Karst Jeomorfolojisi. Marmara Coğrafya Dergisi , 0 (10)

Ünal, A .; Çakır, G . (2020). Turistlerin Destinasyon Seçim Kararlarında Destinasyon İmajının Rolünün Belirlenmesine Yönelik Bir Araştırma: Kaş Örneği. Anemon Muş Alparslan Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi , 8 (2) , 395-403.

Özet
Kaputaş Plajı nasıl oluştu?
Başlık
Kaputaş Plajı nasıl oluştu?
Açıklama
Kaputaş Plajı nasıl oluştu? Kaputaj Plajı Turistler için Nasıl Bir Yer? Kaputaş Plajı'nın Jeolojik Oluşumu sebebiyle rengi niçin turkuaz?
Yayımcı
Selin Melis Özçaycı
Yayımlayan
Simit Çay Edebiyat Etkinlikleri
Logo

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir