İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Efe Mandıracı kimdir?

Efe Mandıracı, voleybol milli takımımızın ve ARKAS‘ın en önemli isimlerinin başında geliyor. Efe, 2.01 m boyunda. 1 Nisan 2002 Kuşadası doğumlu sporcu, voleybol otoritelerine göre dünya voleybolu için efsane bir isim olma yolunda ilerliyor. Efe, uzun boyu sayesinde yüksek bir bitiriciliğe sahip. Mevkisi smaçör. Aynı zamanda boy ve sıçrama avantajını servis kullanırken de hissettiriyor.

Boyu: 2.01 m
Mevkisi: Smaçör
Takımı: Arkas
Yaşı: 19
Doğum tarihi: 1 Nisan 2002
Memleketi: Kuşadası, Aydın

Türk milli takımı Rusya gibi büyük bir devi dize getirirken en dikkat çekici oyuncu olan Efe, maçın ardından Twitter‘da da ülke gündemine yerleşmişti.

Arkas Voleybol Kulübünde yetişmiştir. Efe Mandıracı, daha sonra diğer bir İzmir ekibi olan Altekma’da oynamıştır. Burada tecrübe kazanan sporcu, ardından Arkas’a geri dönmüştür. Sporcu 2019’dan beri Arkas’ta profesyonel olarak voleybol oynamaktadır.

Efe Mandıracı’nın Türk kamuoyu ile tanışması ilk olarak voleybol final serisinde Fenerbahçe’ye karşıdır. Kaybedilen bu seride gösterdiği performans büyük takdir toplamıştır. Seri boyunca genç yaşına rağmen âdeta Fenerbahçe’ye karşı direnen oyuncu olarak ön plana çıkmıştır. Nitekim gösterdiği özveri ile Fenerbahçelilerin bile sempatisini kazanmıştır.

Köşelerin Efendisi Efe Mandıracı

Efe Mandıracı, attığı 19 sayı ile Rusya maçında tüm Türkiye’nin ilgisini çekmeden yaklaşık bir yıl önce Engin Aksöz tarafından “Köşelerin Efendisi” olarak adlandırılmıştır. Çünkü yukarıda da bahsettiğimiz Fenerbahçe ile oynanan maçta efsanevi bir performans göstermiştir. Nitekim Eylül 2020’de Aksöz onun için şu ifadeleri kullanmıştır:

Sıçradıkça file küçülüyordu önünde; Blankenau’nun adrese teslim paslarına köşelerden yaradana sığınıp öylesine sert, öylesine etkili hücumlarla sayıya çevirdi ki Efe; bir an için voleybolun değişmez kuralının bu maçlığına sabitlenip, servis değişimde saat yönünde dönüşlerin kaldırılmasını geçirdim içimden.

Mandıracı, tarzı ve gücüyle eğer kalıcı bir performans gösterebilirse tıpkı Nafissatou Thiam‘ın heptatlonda açtığı çığır gibi Türk voleybolunda yeni bir sayfa açabilecek bir yetenek.

Türkiye’de kadın voleybolu uzun süredir çok seviliyor. Erkek voleybolu ise daha geri planda. İşte bu makus kadere Efe gibi idol “Filenin Efeleri” son vereceğe benziyor.

2019 Estonya Avrupa Ligi şampiyonluğunu tesadüf olarak görenler vardı. 2021’deki şampiyonluk ile erkek voleybolundaki gelişimi kabullenmiş oldu.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir