İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Almanya’daki Türklerin sayısı ne kadar? (2021) – Almanya’daki Türkler

Mikrozensus adlı yıllık hane halkı sayısı araştırmasına göre Almanya’daki Türklerin sayısı, 2020 yılı sonu itibarıyla 2.800.000 civarındadır. Statista verilerine göre Almanya’daki Türklerin sayısı azalma eğilimindedir.

Almanya’da yaşayan Türklerin önemli bir kısmı çifte vatandaştır. Bu sebeple Türkiye seçimlerinde yaklaşık 1,5 milyon Türk kökenli Alman oy kullanmaktadır.

Başlangıçta daha çok fabrika işçiliği için Almanya’ya göç eden Türkler, bugün için artık sanattan siyasete kadar geniş bir yelpazede Alman iş hayatının içerisindedir. Türkler Alman yaşam biçimine büyük oranda entegredir.

Almanya’daki Türkler ne iş yapar?

Almanya’daki Türkler genellikle gıda, temizlik ve güvenlik sektörlerinde çalışmaktadır. Dönercilik, market işletmeciliği, fabrika işçiliği, temizlik işçiliği ve güvenlik görevliliği buradaki Türkler arasında yaygındır. Ancak bunun dışında Türkleri diğer bütün sektörlerde de görmek mümkündür.

Almanya’ya yeni giden Türkler niçin gidiyor?

Almanya’ya yeni göçler genellikle evlilik yolu veya kariyer meslekleri yoluyla gerçekleşmektedir. Günümüzde basit işçilik için Almanya’ya giden sayısı oldukça düşüktür. Genellikle mühendislik ve akademik alanlarda kariyer yapmak isteyen kişiler Almanya’ya göç eden Türklerdir.

Almanya’daki Türklerin sayısı artıyor mu?

Türkler, Almanlardan sonra Almanya’daki en büyük topluluk durumundadır. Bununla birlikte 2011 ve 2015’teki bir araştırmaya göre Türklerin Almanya’daki sayısı azalma eğilimindedir. (bk. BBC: Almanya’da Türkler azalıyor.)

Almanya’daki Türkler, 1960 yılında yapılan iş göçü anlaşması ile birlikte bu ülkeye göç etmeye başlamıştır. Göçler 1980 yılına kadar devam etmiş, ardından büyük ölçüde durmuştur. Bugün Almanya’ya göç eden Türk sayısı sadece 3 ila 5 bin arasındadır. Örneğin 2017 yılında Türkiye’den Almanya’ya 4.891 kişi göç etmiştir.

Almanya’daki Türk nüfusunun azalmasındaki en büyük etmen emeklilik çağına gelen çalışanların Türkiye’ye geri dönmesidir. Ayrıca 2008-2014 arasında azımsanamayacak sayıda da Türkiye’ye geri dönüş olmuştur.

Almanya’daki Türk nüfusu hangi şehirlerde yaşıyor?

Türkler Almanya’daki şehirlerin birçoğunda mevcuttur. Fakat Almanya’daki Türk nüfusunun en yoğun yaşadığı büyükşehirlerin başında Köln gelir. Bunun dışında başkent Berlin, Frankfurt, Hamburg, Stuttgart, Düsseldorf ve Münih yoğun Türk nüfusunun yaşadığı yerlerdir.

Ülkedeki Türk nüfusu büyük oranda endüstrileşmiş şehirlerde yaşamaktadır. Bunun sebebi özellikle ilk Alman göçlerinin genellikle fabrika işçiliği için Almanya’ya ulaşmasıdır.

Az sayıda da olsa Alman taşrasında yaşayan Türk azınlık mevcuttur.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir