İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Alyan vida nasıl kolay sıkılır, sökülür?

Günümüzde özellikle montajı yapılmamış ürünleri kurmak için alyan vida ürünleri sıklıkla kullanılıyor. Özellikle yeterli alet edevatı olmayanlar onlarca alyan vidayı elle vidalamak zorunda kalıyor. Çünkü çoğu insanın şarjlı vidalama makinesi ya da matkabında alyan başlığı bulunmuyor.

Alyan vida şarjlı makine ile nasıl kolaylıkla sıkılır?

Gerekli süre: 1 dakika

Alyan vida nasıl kolaylıkla sıkılır?

 1. Demonte vaziyette size gelen mobilyanın içerisinden çıkan alyan anahtarını bulun.

  Bu anahtar ile tabii ki vidalama yapabilirsiniz. Fakat özellikle hacimli bir ürün aldıysanız bu çok yorucu olacaktır. Bu yüzden işi daha da kolaylaştırmalıyız. Bunun için yukarıdaki videoyu izleyebilir ya da bu yazılı yönergeyi okuyabilirsiniz.

 2. Şarjlı vidalama cihazınıza alyan başını (anahtarını) bağlayın.

  Maalesef size elinizle sıkmanız için gönderilen alyan başları şarjlı vidalama cihazlarına bağlanabilir değildir. Bu yüzden tüm mobilyadaki alyan vidalarını elle sıkmak gerekir. Ancak bu duruma geçici de olsa bir çözüm bulabilirsiniz. Yapacağınız şey oldukça basit. Alyan anahtarını, şarjlı vidalama cihazına bağlayacağız.

 3. Şarjlı vidalama aletine uzun başlıklardan birini takın.

  Cihazınıza öncelikle normalde kullandığınız uzun yıldız ya da düz vida başlıklarından birini takın. Ancak takmadan önce vida başlığı ile elinizdeki alyan başlığını koli bandı ile birbirine sıkıca bağlayın. Alyan başlığının uzun kısmı, düz bir şekilde vida başlığına paralel olmalı. Ayrıca vida başlığından birkaç cm daha dışarıya doğru uzun olmalı.

 4. Vida cihazınız artık alyan cihazına dönüştü.

  Artık ortalama 30 adet alyanı bu geçici yöntemle vidalayabilirsiniz. Siz vidalama yaparken bandın içindeki alyan ucu hareket edebilir, hatta çıkacak gibi olabilir. Ama merak etmeyin bantla iyice sardıysanız bu alyan başlığı kesinlikle yerinden çıkmayacak, siz de işleminizi tamamlayacaksınız.

 5. Bundan sonraki dönemlerde sorun yaşamamak için bir alyan ucu satın alın.

  Bir alyan ucu satın alarak alyan sıkma eziyetine sonsuza kadar son verebilirsiniz. İşinizi görecek alyan başlığına buradan ulaşabilirsiniz.

Alyan olmadan vida nasıl sökülür?

Yapısı tornavidaya uygun olmayan ve alyan ile sökülen vidaları alyan olmadan sökmenin iki farklı yolu vardır. Öncelikle elinizde genişliği alyanın çapraz kesitine yakın bir düz tornavida varsa düz tornavidayı bu çapraz kesite sıkıştırarak vidayı açabilirsiniz.

Eğer işinize yarayacak düz bir tornavidanız yoksa yine de pes etmeyin.

Diğer bir seçenek pense yardımıyla vidayı sökmek. Eğer vida yüzeye sıfır durumda değilse pense ile vidayı köşelerinden kavrayarak sökebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir