İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Makale Kazanım Testi AYT

11. sınıf ve AYT konusu olan "Makale" ile  ilgili kazanımları içeren denememizin maksimum süresi 40 dakikadır. Sürenizin sonunda sistem sizi atacağından, lütfen bu süre dolmadan "Bitir" butonuna tıklayınız. Testim tüm hakları simitcay.com'a aittir. DİĞER KAZANIM TESTLERİMİZE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN. Testi çözmeden önce makale ile ilgili konu anlatımını izleyebilirsiniz.

Adınız, Soyadınız, Sınıfınız
Okulunuz
Sonuçların ulaşmasını istediğiniz e-posta (isteğe bağlı | Not: Sonuç e-postası spama düşebilir.)
1. soru

Bilimsel ve toplumsal konularda; siyaset, ekonomi, sanat, spor vb. alanlarda yazılan, açıklayıcı veya yorumlayıcı niteliği olan gazete veya ------------- yazılarına makale denir. Bilimsel dergilerde yayımlanan makalelerde tıp, ekonomi, sosyoloji, felsefe gibi bilim dallarıyla ilgili konular işlenir.

Yukarıdaki boşluğa aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

2. soru

Dilin istatistiksel bir alan olduğunu savunan yeni yaklaşımlar, onlarca yıldır dilin kökeni tartışmalarının en büyük açıklayıcılarından bir olan “evrensel dil bilgisini” de derinden sarsmıştır. Çünkü evrensel dilbilgisi, dil edinimini doğuştan getirilen bir yeti olarak görmektedir (Nowak vd. 2001: 114). Bu yüzden kuramın köklerini atan Chomsky, dilin nasıl edinildiği üzerinde yoğunlaşmış ve bunun için ilk aşamada dil bilgisinin içeriğinin ne olduğunu saptamak istemiştir (White, 1989: 18). Dolayısıyla ona göre dil bilgisi; evrensel dil bilgisi içeriğini, doğuştan gelen evrensel ilkeleri ve bu ilkelerin yardımıyla elde edilen dile özgü bilgileri içermektedir (White, 1989: 18). Ancak çocukların örtük veya doğrudan uyaranlardan bir nevi veri depolama yöntemiyle elde ettikleri bilgilerin çok daha zengin öğrenmeler inşa ettiğinin saptanması; evrensel dil biliminin karşısında yapay zekâ ile eş güdümlü ilerleyen istatistiksel öğrenme kuramını ön plana çıkarmıştır (Lidz & Gagliardi, 2015: 333).

Yukarıdaki yazı için aşağıdakilerden hangisi söylenilemez?

3. soru

Makaleler ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

4. soru

Aşağıdakilerden hangisi makalenin bölümlerinden değildir?

5. soru

Temel bilgilerin sunulduğu bölümdür. Bu bölümde konuyla ilgili daha önce yapılan çalışmalar hatırlatılır. Bu çalışmaya neden gerek duyulduğu ortaya konur.

Yukarıdaki betimlenen makale bölümü aşağıdakilerden hangisidir?

6. soru

Bilimsel bir makalede başlığın ve makale yazarının adının hemen altında ne bulunur?

7. soru

Aşağıdakilerden hangisinde metin içi kaynak doğru gösterilirken noktalama hatası yapılmamıştır?

8. soru

Armstrong, J. S., Botzler, R. G. (1993). Environmental Ethics: Divergence and Convergence,
McGraw-Hill, New York.

Curi, K. (2009). “Meslek Etiklerinde Yeni Bir Boyut: Çevre Etiği” Etik ve Meslek Etikleri (Yayına Hazırlayan: Harun Tepe), Türkiye Felsefe Kurumu Yayınları, Ankara.

Ertürk, H. (2011). “İnsan Hakkı Olarak Çevre Hakkı’nın Kullanımı Bağlamında Çevre Etiği’nin Önemi” (A. Kadir Çüçen, İnsan Hakları, kitabının içerisinde), MKM Yayıncılık, Bursa.

Yukarıdaki metin makalenin hangi bölümünden alınmıştır?

11. soru

Türk edebiyatı Osmanlı'nın modernleşme çabalarıyla yeni bir düzleme girmiş, birçok yeni tür edebiyatımıza kazandırılmıştır.
Buna göre Türk edebiyatında modern anlamda ilk makale ne zaman yazılmıştır?

10. soru

Makale ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

11. soru

Türk edebiyatındaki ilk makale olan Tercüman-ı Ahval Mukaddimesi kim tarafından yazılmıştır?

12. soru

Aşağıdaki makalelerden hangisi Servetifünun Dönemi'nde yazılmıştır?

13. soru

Bir makalenin en önemli özelliği aşağıdakilerden hangisidir?

14. soru

Aşağıdakilerden hangisi Millî Edebiyat’ın dil anlayışını ortaya koyan manifesto niteliğindeki makaledir?

15. soru

Bir makale yazılmaya karar verildiğinde ilk olarak aşağıdakilerden hangisi yapılmalıdır?

16. soru

Bu yöntemde metinde gönderme veya alıntı yapılan kaynaklar, ilgili sayfanın altında sırasıyla gösterilir. Ayrıca bunlar, metnin sonunda kaynakça kısmında da gösterilir.

Yukarıda açıklanan kaynak gösterme metodu aşağıdakilerden hangisidir?

17. soru

Aşağıdakilerden hangisi makale ile yazılış amacı bakımından daha yakındır?

18. soru

Bir konu üzerinde, belli kural ve yöntemlere uyularak gruplar hâlinde yapılan tartışmaya ------------- denir. ------------------ genellikle okullarda uygulanan bir tartışma türüdür

Yukarıdaki boşluklara aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?

19. soru

Özet
Balkanlardan gelip Türkiye’ye yerleşmiş bir ailenin çocuğu olan Necati Cumalı, Ege bölgesi insanlarının çeşitli problemleri çevresinde kurulan romanlarından sonra Makedonya 1900 ve Viran Dağlar’da Makedonya’yı ele alır. Makedonya’nın kendine has yapısı, köy ve kır hayatını bütün boyutlarıyla içine sindirmiş insanların yaşama tarzlarını anlatma esasına bağlı metinlere has kurgu içerisinde dile getirir. Viran Dağlar’daki Zülfikâr Bey, Balkanlardaki Türklüğe ait ayakta kalma çabalarının sembolü olarak da değerlendirilebilir.

(...): Necati Cumalı, Viran Dağlar, Makedonya

Yukarıdaki (...) biçiminde gösterilen yere aşağıdaki yazılardan hangisi gelmelidir?

20. soru

Türkolojinin Türkiye’deki kurucusu kabul edilen yazar, Türkiyat Mecmuası’nın çıkarılmasına öncülük etti. İslam Ansiklopedisi’nin yayımlanmasında görev aldı. Türk tarihi ve edebiyatı alanındaki araştırmalarıyla tanındı, bu alanda pek çok makale ve kitap yazdı. Edebiyat Araştırmaları, Türk Edebiyatında İlk Mutasavvıflar, Türkiye Tarihi, Türk Edebiyatı Tarihi, Türk Dili ve Edebiyatı Hakkında Araştırmalar, Divan Edebiyatı Antolojisi, Türk Saz Şairleri Antolojisi yazarın başlıca eserleridir.

Yukarıda tanıtılan yazar aşağıdakilerden hangisidir?

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir