İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Eylül Romanı: Konusu, Özeti ve Romanındaki Kahramanlar

Mehmet Rauf tarafından Servetifünun Dönemi’nde yazılan Eylül, Türk edebiyatındaki ilk psikolojik romandır. Aynı zamanda ilahi bakış açısıyla yazılmıştır. Dönemindeki diğer romanlar gibi Eylül romanı da sadakatsizlik konusunu işler. Mehmet Rauf’un en başarılı eseridir.

Eylül, Mai ve Siyah ve Aşk-ı Memnû’dan sonra döneminin en iyi üçüncü romanıdır. Vadideki Zambak ile konu açısından benzerdir. Aşağıda romanın özeti, konusu ve kahramanlarının özellikleri ile ilgili bilgiler bulacaksınız.

Eylül Romanının Özeti

Eylül romanı bir aşk üçgenini anlatmaktadır. Olaylar beş yıllık evli Suat ve Süreyya çiftinin bir bağ evine taşınması ile başlar. Hassas ruha sahip bir kadın olan Suat, bu yeni yerde ruhunun huzura erdiğini düşünmektedir.

Süreyya sıklıkla halasının oğlu Necip’i yalılarına davet etmektedir. Necip görgülü ve akıllı bir gençtir. Onun bu tavırları kısa sürede Suat’ın ilgisini çekmiştir. Hem Suat hem de Necip kendilerini yasak bir aşkın ortasında bulmak istemez. Bu sebeple uzun süre bu ilişkiyi arkadaşlık boyutunda yürütmeye özen gösterirler.

Zamanla ikili arasındaki ilişkinin tutkusu artmaya başlar. Dedikodular ortaya çıktıkça Necip bağ evinden uzaklaşır. Ancak Necip’in ağır bir tifo hastalığına yakalanması yeniden Suat-Süreyya çifti ile arasındaki bağların kuvvetlenmesini sağlar.

Artık ikili arasındaki sevgi ayan beyan olsa da birbirlerine tam olarak açılma cesaretini gösteremezler. Suat Süreyya’nın böyle bir sadakatsizliği hak etmediğini düşünmektedir.

Roman, Suat’ın bağ evinde çıkan bir yangının ortasında kalması ile biter. Süreyya onu kurtarmak için çabalasa da başarılı olamaz. Durumu gören Necip gözünü kırpmadan alevlerin arasına atlar. Birbirini seven iki insan alevlerin ortasında can verir.

Eylül Romanındaki Kahramanlar ve Özellikleri

Suat: Aşk ve sadakat gerilimini yaşayan duygusal bir karakterdir. Döneminde yazılan birçok roman kahramanına zıt olarak içerisinde mutlak bir sadakatsiz duygusu yoktur. Her ne kadar Necip’e ilgi duysa da eşini aldatmak istemez. Bu yüzden Necip’e olan ilgisi gelgitlerle doludur. Romanın sonunda yanarak can vermesi anlatıcının ona atfettiği kutsal sevgiyi zedelememesini sağlamıştır.

Necip: Akıllı ve kibar bir beyefendidir. Bununla birlikte Suat’a duyduğu ilgiyi gizlemekte zorlanır. Roman boyunca sevgisine sahip çıkmak ve Süreyya’ya ihanet etmemek arasındaki gerilimi yaşar. Romanın sonunda ise Suat için kendini feda ederek sevgisini kanıtlama fırsatı bulur.

Süreyya: İyi bir insan olmakla birlikte eşinin beklediği inceliklere sahip olmayan bir adamdır. Balık tutmak gibi hobileri hayatının en önemli aktiviteleridir. Eşine ve Necip’e çok güvendiği için bu ikili hakkında çıkan tüm dedikodulara kulaklarını kapatmıştır. 

Eylül Romanının Konusu

Eylül romanı yasak aşk konusunu işlemektedir. Bu konuda diğer dönem romanlarından farklı olarak sadakatsizlikle bağlılık çatışması, romanda yasak aşkın önündedir. Nitekim romanın sonunda yasak aşklarına ürkek tutkuyla bağlı olan Necip ve Suat birbirine kavuşamaz.

Servetifünun Dönemi, yasak aşk konusunun bolca işlendiği bir zaman dilimidir. Öyle ki Halit Ziya’nın Aşk-ı Memnu adlı eseri de bu konuyu işler. Tek fark, Halit Ziya’nın roman karakterlerinin daha cüretkâr olmasıdır.

Özet
Eylül Romanı: Konusu, Özeti ve Romanındaki Kahramanlar
Başlık
Eylül Romanı: Konusu, Özeti ve Romanındaki Kahramanlar
Açıklama
Eylül romanı konusu ve özeti ile birlikte eserdeki kahramanların özellikleri ile ilgili çıkarımlarda bulunan roman tahlili, incelemesi.
Yayımcı
Ensar KILIÇ
Yayımlayan
Simit Çay Edebiyat Etkinlikleri
Logo

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir