İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Selimiye Cennet Koyu

Selimiye Cennet Koyu, Marmaris’in en temiz ve berrak kumsallarından birine sahiptir. Koyun aynı zamanda oldukça sakin olması da büyük bir avantajdır. Ayrıca kumsala doğru ilerlerken karşılaşılan orman buranın güzelliğine güzellik katmaktadır.

Koyun nispeten bakir kalması, plaj çevresindeki yaşam döngüsünü korumuştur. Nitekim kumsalda deniz kaplumbağalarına, deniz altında ise çeşit çeşit balıkları görebilirsiniz. Selimiye’deki bu koy, tatilinize keyif katacak doğal bir cennet.

Cennet Koyu, doğanın içinde turkuaz bir harika. Foto: Osman Saka

Selimiye Cennet Koyu, yavaş yavaş keşfedilmeye başlayan bir plaj. Özellikle kamp yapmaya uygun olması sebebiyle yaz aylarında kampçıların yoğun ilgisini çekiyor. Siz de kamp yapmayı seviyorsanız burayı deneyebilirsiniz. Ancak kumsal bitişiğindeki ormanda kamp yapmanın yasak olduğunu unutmayın. 

Denize gelince mutlak surette deniz ayakkabılarınızı da yanınızda getirmenizi öneririm. Ancak deniz ayakkabısı kullanmanız koy ve çevresinde rahat hareket etmenizi sağlayacaktır. Çünkü zemin biraz taşlık, yosunlu ve denizde denizkestaneleri var.

Burası sakinliği bulabileceğiniz bir yer olmakla birlikte özellikle bazı zamanlarda tur tekneleri ve hususi botlar tarafından istila ediliyor. Şanslıysanız tur teknelerinin çok fazla olmadığı bir zamana denk gelirsiniz.

Koydaki İmkânlar

Koyda su ve duş sıkıntısı yaşanıyor. Bu sebeple tedarikli olarak gitmeniz sizin için iyi olur. Bu açıdan koy, küçük çocuğu olan kişiler için çok uygun değil. Ancak koydaki donatı alanlarının eksikliği, kumsalın hâlâ bakir kalmasını sağlamış. Bu açıdan kumsalın keyfini alanlar için bu bir eksi değil artı durumunda.

Koydaki deniz derinliği oldukça sığ. Koyun ücretsiz olması da başka bir pozitif yön olarak dikkat çekiyor. Ayrıca plaj kısmında kamıştan şemsiyeler bulunmaktadır. Bu şemsiyeler sayesinde orman yolu boyunca arkanızda şemsiye taşımak zorunda kalmıyorsunuz.

Koydaki en büyük imkân aslında deniz kenarındaki ağaçların altında serinleme fırsatı. Aynı zamanda muhteşem doğanın tadını çıkarmak da sizin elinizde. Koyu ziyaret ettiğinizde adının niçin “Cennet” olduğunu siz de daha iyi anlayacaksınız.

Cennet Koyu’na Ulaşım

Koya araç ile ulaşılamıyor. Sığliman Plajı’nda arabanızı park edip orman içerisinde yaklaşık 10 dakika yürüyerek buraya erişebilirsiniz. Ayrıca koya tekne ile de ulaşım sağlanmaktadır. Özellikle özel tekneler yaz boyunca Selimiye Cennet Koyu’nun açıklarına demirlemektedir.

Tüm bunların yanında çok da tercih edilmeyen bir diğer yöntem, arabanızı koya en yakın yerdeki bir yol kenarına park etmektedir. Bu sayede daha kısa bir yürüyüşle koya ulaşabilirsiniz. Ancak bu yol üzerinde park edecek yer sıkıntısı vardır.

Cennet Koyu Orman Yolu

Aşağıda Bengü Tüjen’in orman yolu ile ilgili yorumunu bulabilirsiniz.

Cennet Koyu orman yolu da gezginlerin ilgisini çekiyor.

Arkadaki lacivert halkaları ben yapmadım. Yosunların güzellikleri adlı doğal çalışma o. Gelelim neresi burasına. Burası Selimiye’deki Cennet koyuna giderken ki ormanlık yol. Ve evet kesinlikle buradaki deniz cennet koyundakinden çok daha güzel. Buraya gelmek ise ilk önce Sığliman’a geliyoruz sonra denizin içinden geçerek kenardan ormanlık yola geliyoruz. Bir tarafta turkuaz bir deniz bir tarafta yemyeşil ağaçlar.

Bengü Tüjen

Kısacası Cennet Koyu hem plajı hem de bütünleştiği ormanla herkes için görsel bir şölen sunuyor. Eğer Marmaris’i ziyaret edecekseniz buraya mutlaka uğramalısınız.

Koy ile ilgili Gezi Müptelası’nın yorumu şu şekilde:

Cennet Koyu’na eğer yoğun olmadığı bir saatte ulaşırsanız, mükemmel manzarasının içerisinde huzurlu saatler geçirmeniz mümkün. Ağaçların arasında doğallığın zirve yaptığı Cennet Koyu’nun gelecek nesillere aynı güzelliği ile ulaşması çok önemli. Bu sebeple özellikle kampçıların çevreyi kirletip yerli yersiz ateş yakmaları koy için ciddi bir risk oluşturuyor.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir