İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Haçkalı Baba Yaylası: Nasıl gidilir, rakımı, yayla şenlikleri

Haçkalı Baba Yaylası veya diğer adıyla Haçka Yaylası, 1784 m rakımı ile Trabzon’un Düzköy ilçesinde bulunmaktadır. Ayrıca Haçkalı Baba Yaylası ile Trabzon arası 50 km, Akçaabat ile yaylanın mesafesi ise 42 km’dir. Yayla yolu tamamen asfalttır. Ek olarak yayladaki altyapı hizmetleri sorunsuzdur. Ayrıca Haçkalı Baba Türbesi’nin yanındaki et restoranlarında taze ve lezzetli ürünlerden tadabilirsiniz.

Yayla, yaz aylarında önemli bir nüfusa ulaşmaktadır. Burada özellikle yayla tereyağı ve peynir üretimi önemli bir geçim kaynağıdır. Nitekim yayladaki satış alanından Türkiye’nin en güzel tereyağlarından satın alabilirsiniz. Yaylanın nispeten düz alanlara da sahip olması, imkânlanın fazla ve şehre yakın oluşu birçok vatandaşın yaz tatilini burada geçirmesini sağlamıştır.

Haçkalı Baba Yaylası’na nasıl gidilir?

Haçkalı Baba Yaylası’na Trabzon’dan ya da Akçaabat’tan gitmek için öncelikle Akçaabat’ta bulunan Haçkalı Baba Devlet Hastanesinin önündeki kavşağa ulaşılır. Bu kavşak Trabzon ve Akçaabat’ın Düzköy ilçesi ile bağlantısını sağlar. Kavşağa ulaştığınızda güney yönüne -denizin zıddı istikamete- ilerlemelisiniz. Girdiğiniz bu yoldan Düzköy ilçesine ve tabelaları takip ederek Haçka Yaylası’na ulaşacaksınız.

Haçka Yaylası, bölgenin bir diğer önemli turizm merkezlerinden Kayabaşı ile de oldukça yakındır. Tabelaları izleyerek Kayabaşı Yayalası’na ulaşabilir, buradaki konaklama tesislerinde yayla konaklaması yapabilirsiniz.

Haçkalı Baba Yaylası’na ulaşım oldukça rahattır. Çünkü yol tamamen asfaltlanmıştır. Tek sorun yılın büyük bölümünde yaylanın sis altında olmasıdır. Tam berrak havada giderseniz bu sorunu da yaşamazsınız.

Haçkalı Mustafa Baba Türbesi

Kurtuluş Savaşı’nda da kanaat önderliği yapan ve bölgede dinî anlamda büyük önem addedilen Mustafa Tarhan’ın türbesi de bu yayladadır. Haçkalı Baba, Millî Mücadelenin Türk milleti açısından önemini kavramış ve halkı bu konuda cesaretlendirmiş bir âlimdir. Nitekim Haçkalı Baba’ya ait türbenin yanına kesme taştan bir cami de inşa edilmiştir. Cami özellikle inanç turizmi açısından bölge halkının önem verdiği bir alandır.

Türbenin bulunduğu yer, yaylanın merkezi durumundadır. Yaylada yetişen inek ve koyunlardan üretilen et ürünlerini satan restoranları da bu mahalde bulabilirsiniz. Yayladaki restoranlar güvenle lezzetli etlere ulaşmanızı sağlayacak nezih ortamlardır.

Haçkalı Baba Yaylası Şenlikleri

Trabzon’da konumlanan birçok yaylada olduğu gibi bu yaylada da yaz şenlikleri vardır. Haçkalı Baba Yaylası Şenlikleri her yıl 14 Ağustos‘ta düzenlenmektedir. Şenliklere katılımı sağlamak için Trabzon Büyükşehir Belediyesi de Trabzon’dan araç seferleri koymaktadır.

Yayla özellikle doğal florası ile Karadeniz’in önemli merkezlerindendir. Haçkalı Baba Yaylası’nın zengin bitki örtüsü ve rengârenk çiçekleri özellikle farklı yörelerden ve Arap ülkelerinden gelen turistlere farklı bir deneyim yaşatmaktadır.

Haçka Yaylası’nda, 1996’dan beri bu alimi anma törenleri yapılmakta olup, 2011 yılında 16.sı düzenlenen bu organizasyona yaklaşık 10 bin kişi katılmıştır.

Ahmet Çavuş

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir