İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fethiye’de gezilecek yerler

Bir Türkiye kâşifi için en eğlenceli ve müthiş anılar yaratan yerlerden biri Fethiye… Öyleyse Akdeniz gezisi boyunca Fethiye’de gezilecek yerler rehberimize gelin göz atalım. Burası Eski Likya uygarlığını tanımak ve diğer önemli tatil merkezlerine ulaşmak için mükemmel bir konumda!

Fethiye her şeyi bir arada bulacağınız eşsiz bir kent. Huzurlu bir yapıya sahip ve kentin sosyal imkânları da oldukça gelişmiş. Ayrıca burada ister Saklıkent Kanyonu içerisinde serinler ister denize girer ister yamaç paraşütü yaparsınız. Siz nasıl istiyorsanız, Fethiye de öyledir.

Ölüdeniz şüphesiz sadece Fethiye’nin değil Türkiye’nin en önemli turizm alanlarından. Burası sakinliği ve sıcak suyu ile en ideal deniz şartlarını sağlıyor. Ayrıca Ölüdeniz’in bulunduğu alanda yamaç paraşütü yapma imkânınız var. Tek olumsuz şey ise kalabalık bir destinasyon olması. Özellikle lagün kısmında yüzecek yer bulmak bile oldukça zor.

Kelebekler Vadisi | Foto: Ruth Anne

Kelebekler Vadisi, kentin en çok turist çeken alanlarından biri. Vadi, sarp kayalıkların denizle buluştuğu epik bir görünüme sahip. Buraya ulaşım Ölüdeniz’den kalkan tekneler ile sağlanıyor. Faralya’ya geldikten sonra ise artık yürüyüşe başlıyorsunuz. Kelebekler Vadisi, Türkiye’nin önemli ekoturizm alanlarından biri. Ayrıca burada kamp yapmanız, kano veya tüplü dalış etkinliklerine katılmanız mümkün.

Saklıkent Kanyonu’da Fethiye’de gezilecek yerler arasında yaz sıcağına veda edebileceğiniz güzel bir deneyim. Kanyonun içerisindeki buz gibi suyun içerisinde yürüyüp ayaklarınızı suya uzatarak bir şeyler atıştırmanın tadı burada çıkar!

Babadağ, Ölüdeniz’in mükemmel görüntüsünü muhteşem bir yamaçtan izleyebileceğiniz bir terasa sahip. Fethiye’ye gitmişken buraya uğramamak olmaz.

Çalış Plajı, şehirle bütünleşik bir yer. Deniz kalitesi olarak çok yüksek beklentiniz yoksa güneşlenmek için güzel ve geniş bir plaj. Ama daha güzeli, akşamları çok canlı bir yer. Restoranları ve imkânları ile akşam saatlerinde içinizi kıpır kıpır edecek güzel bir sahil bandı. Birçok gezgin Fethiye tatilinde burada konaklamayı tercih ediyor.

Fethiye’de gezilecek tarihî yerler

Fethiye bir antik kentler diyarı… Tlos Antik Kenti de bunlardan biri. Kent merkezinden yaklaşık 40 km uzaklıkta olan bu yer, özellikle uçan at olarak bilinen ve mitolojik bir karakter olan Pegasus’un yaşadığı mekân.

Araxa, Letoon ve Pınara antik kentlerinin yanında Telmessos Antik Tiyatrosu da Fethiye’deki önemli tarihî mekânlar olarak öne çıkıyor. Bunlara ek olarak Kaş sınırları içerisindeki Patara Antik Kenti de farklı bir seçenek.

Fethiye bir lahitler şehri… Şehrin içerisinde çok sayıda tarihi kalıntı var. Bu kalıntıların çoğunluğu ise lahitler. Ayrıca kenti çevreleyen sırtlardaki Amintas Kaya Mezarı, ihtişamıyla tıpkı binlerce yıl öteden şehri gözetler bir vaziyette bekliyor.

Fethiye adını ilk Türk pilotlarından Tayyareci Fethi Bey’den alıyor. Bir görev şehidi olan Fethi Bey’in hatırası, eski adı Meğri olan Fethiye’ye bu ad verilerek yaşatılmaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir