GENEL

Yapma Türk destanları nelerdir? — Yapay destan örnekleri

Paylaş

Doğal destanlardan farklı olarak kim tarafından yazıldığı bilinen yani anonim olmayan destanlara yapma destan ya da yapay destan denir. Türk edebiyatı doğal destanlarda olduğu kadar yapma destanlar konusunda da önde gelen bir geleneğe sahiptir. Nitekim Genç Osman destanı, Nemçe destanı, ve Nazım Hikmet’in Şeyh Bedreddin destanı ile Kuva-yı Milliye destanı Türk edebiyatındaki yapma destan örnekleri içerisinde özel bir yere sahiptir. Önemli yapma Türk destanları aşağıda sıralanmıştır.

Ayrıca doğal Türk destanları ile ilgili detaylı bilgi için “Türk Destanları” adlı yazımınızı okumanızı öneririz.

Yapma Türk destanları listesi

Önce türkü olarak söylenen Genç Osman’ın hikâyesi daha sonra dilden sile aktarılarak yapma Türk destanları arasındaki yerini almıştır.
  • Genç Osman Destanı: Kayıkçı Kul Mustafa tarafından 17. yüzyılda henüz küçük yaşta savaş meydanında erlik gösteren bir yiğit için yazılmıştır. Yaşı tutmamasına rağmen IV. Murad’ın Bağdat Seferi’ne katılan Genç Osman burada şehit olmuştur. Nitekim bu durum savaşa katılan herkesi derinden üzmüştür. Eser, yapay Türk destanları arasında türküye konu olan örneklerdendir.
  • Kuva-yi Milli Destanı: Nazım Hikmet tarafından 1941’de tamamlanan ve Kurtuluş Savaşı’nı anlatan destandır. Destanda epik bir söylemin yanında Atatürk’ün devrimci kişiliği düşünsel bir kimlikle anlatılmıştır.
  • Simavne Kadısı Oğlu Şeyh Bedreddin Destanı: Nazım Hikmet tarafından 15. yy.da Osmanlı Devleti’ne isyan eden Şeyh Bedreddin’in anlatıldığı yapma destandır. Toplumcu gerçekçi anlayışa göre Anadolu’daki ilk sosyalist eylem olan Şeyh Bedreddin İsyanı, birçok sosyal realist tarafından işlenmiştir.
  • Atalar Sözü Destanı: Büyük bir minyatür üstadı olan Levni tarafından yazılmıştır.
  • Nemçe Destanı: Osmanlı’nın fetih politikasını yansıtan bir destandır. Nemçe o dönemde Almanya anlamında kullanılmaktadır. Ayrıca bu eser, halk ozanı Karacaoğlan tarafından 17. yüzyılda yazılmıştır.
  • 93 Koçaklaması: 93 Harbi esnasında Kars’ta Ruslara karşı gösterilen kahramanca direniş konu alınmıştır. Şiir Âşık Şenlik’e aittir. Yani halk edebiyatı anlayışı içerisinde yer alır.
  • Üç Şehitler Destanı, İstanbul Fetih Destanı, Çanakkale Destanı: Fazıl Hüsnü Dağlarca tarafından yazılan yapma destanlardır. Fazıl Hüsnü Cumhuriyet Dönemi’nin en önemli yapma destan şairlerindendir.
  • Kurtuluş Savaşı Destanı: Cahit Külebi tarafından yazılmıştır. Külebi, birçok eserinde Atatürk’ü konu alan Cumhuriyet Dönemi şairlerimizdendir.
  • Âsım – Çanakkale Şehitlerine: Mehmet Âkif Ersoy’un Çanakkale Savaşı’nı anlattığı yapma destandır. Nitekim Türk bağımsızlık düşüncesine ilham kaynağı olan eşsiz eserlerden biridir.
  • Köroğlu Destanı: Köroğlu Destanı, Bolu Beyi ile Ruşen Ali arasında geçen güç mücadelesini konu almıştır. Nitekim destanda Köroğlu’nun yiğitçe söyleyişleri dikkat çekmektedir. Köroğlu’nun tüm Türk dünyasında farklı varyantlarda ve isimlerde anılması eserin yapma bir destandan ziyade geç dönemde oluşan bir doğal destan olduğu fikrini de doğurmaktadır.
yonetici1

Yorumlar

Son gönderiler

Kripto para alırken dikkat edilmesi gerekenler | 10 Kural

Kripto para alırken dikkat edilmesi gerekenler listemiz sizi olası kayıplara karşı koruyacaktır. Öncelikle eğer kripto… Daha Fazla

Ocak 22, 2022

Kaside Nazım Şekli Özellikleri

Bu yazımızda kaside nazım şekli yani biçimi özellikleri ile işlenmektedir. Ayrıca kasidenin bölümleri, Türk edebiyatındaki… Daha Fazla

Ocak 22, 2022

Metaverse Evreni Aslında Nedir? | Binance Coin Ürünlerine Bağımlı mı?

Metaverse evreni son dönemdeki en popüler kavramlardan biri olmaya devam ediyor. "Metaverse evreni nedir?" ve… Daha Fazla

Ocak 21, 2022

Betik Dergisi “Yol” Sayısı ve Şiir Yarışması Sonuçları

Yol, her zaman insan tabiatında önemli bir çağrışım ögesi olmuştur. Bu sebeple Türk edebiyatında yol… Daha Fazla

Ocak 20, 2022

En Güzel 20 Erkek Bebek İsmi | Erkek Bebek İsim Önerileri

Bu yazımızda en güzel 20 erkek bebek ismi yer alıyor. Çağrışımı, anlamı ve söylenişi güzel… Daha Fazla

Ocak 19, 2022

Diem Coin Nasıl Alınır? | Ön Satış ve Yorum

Diem coin, Facebook'un Libra yerine piyasaya süreceği kripto paradır. Henüz piyasaya çıkmasa da "Diem coin… Daha Fazla

Ocak 18, 2022