KİTAP TANITIMLARI

Körlük Romanı – En İyi Jose Saramago Kitabı

Paylaş

Körlük romanı, ütopik bir dünyada geçen ve Jose Saramago denince akla gelen ilk romandır. Yazarın 1998’de “Nobel Edebiyat Ödülü“nü almasında Körlük romanında yakaladığı ironik ve etkili dil etkili olmuştur. Yani roman tahlil edildiğinde “Körlük, en iyi Jose Saramago romanıdır.” yorumunu yapmakta bir sakınca yoktur. Öyleyse gelin Körlük romanının konusu ve özeti hakkında birkaç kelam edelim.

Ayrıca Saramago’nun diğer eserlerini anlattığımız “Jose Saramago eserleri” adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Körlük romanı konusu ve özeti

Körlük romanının konusu uzun süre süren ve birtakım toplumsal sorunlara sebep olan körlük salgınıdır. Salgın, toplumun fay hatlarını artırmış ve sosyal çözülme hızlanmıştır.

Öyleyse şimdi de romanın özetine bakalım.

Eserde nedeni açıklanamayan bir körlük salgını konu edilmiştir. Körlük salgını toplumda çok büyük yaralar açmış ve insanlar arasındaki sosyal sınıf çatışmalarını beslemiştir. Aslında buradaki bahsedilen körlük tamamen mecazi bir metafordur. Toplumun gizli kast doktrinleriyle nasıl emperyalist bir meta hâline getirildiği eserde alegorik bir üslupla anlatılmıştır.

Jose Saramago’nun kendi ülkesinin kökleşmiş sorunlarına da eserlerinde yer veren bir sanatçıdır. Körlük romanının altyapısında Portekiz sağlık sisteminin ironik bir eleştirisi içten içe sezilmektedir. Nitekim Portekiz’de hastanelerin kalabalık oluşu ve yeterince hijyenik olmaması toplumda yaygın olarak eleştirilen hususlardan biridir.

Körlük, salgın gibi toplumsal krizlerin sosyal hayatla ilişkisini sorgulamıştır. Salgının Körlük romanı, toplumu ne hâle getirebileceğini en güzel şekilde açıklayan postmodern bir yapıttır.

Sanatçı romanında askerlerin dahi gün geldiğinde kendi geleceklerini düşünerek toplum yararına çalışmaktan vazgeçtiğini gözler önüne serer. O toplum güvenliğinin yok oluşunu gerçekçi bir içgörü ile kaleme almıştır. Romanın sonunda salgının geldiği gibi hızlı bir şekilde toplumu terk etmesi önemlidir. Çünkü bu, geleceğe dair bir umut ışığıdır. Yani Körlük edebî tabirle sıfırdan yeni bir dünya betimlemesidir. Başka bir deyişle yeni nesil fütürist bir yaklaşımdır.

Roman karakterler açısından değerlendirildiğinde özel olarak adı açıklanmayan bir göz doktoru ve görme yetisini hiçbir zaman kaybetmeyen göz doktorunun karısı etrafında şekillenmektedir. Karakterlerin özel bir adının olmaması, postmodern siliklik olarak tanımlanan teknik bir detaydır.

Simit Çay

Simit Çay, edebiyattan teknoloji dünyasına kadar geniş bir alanda bilgiler bulabileceğiniz kültür platformudur. Siz de bizi takip ederek kültürel ve teknolojik gelişmelerden anında haberdar olun. Bizi takip etmek için buradan YouTube kanalımıza abone olmak ister misiniz?

Yorumlar

Son gönderiler

Akyaka Kamp Alanları ve Fiyatları

Ücretli ve ücretsiz kamp hizmetleri ile Akyaka kamp alanları gezginler için birçok imkân barındırıyor. Kamp… Daha Fazla

Ağustos 24, 2023

Mağaralı Koy (Finike) – Nasıl gidilir, giriş ücreti, park yeri

Mağaralı Koy, Finike'den Demre'ye ulaşan kara yolu üzerinde bulunan çok sayıda koydan belki de en… Daha Fazla

Ağustos 24, 2023

Gelmiş Geçmiş En Güçlü İmparatorluk Nedir?

Dünya tarihindeki en güçlü imparatorluk nedir sorusu, tarihle ilgilenen herkesin merakını uyandırır. Bu soruya objektif… Daha Fazla

Ağustos 24, 2023

Çıralı Tekne Turu Fiyatları 2023 & Öneriler

Olimpos ve Çıralı çıkışlı günübirlik tekne turu fiyatları 2022 yılında 300 Türk lirasıdır. Bu fiyata… Daha Fazla

Temmuz 2, 2023

Karaincir Plajı Yorumlar, Giriş ve Şezlong Ücreti 2023

Karaincir Plajı, Datça'nın en keyifli plajlarının başında geliyor. Bu plaj, kamuya ait ve 2023 yılında… Daha Fazla

Haziran 30, 2023

Bodrum Tekne Turu Fiyatları 2023 & Yat Kiralama ⛵

Bodrum çevresinin tadını çıkarmak istiyorsanız, Bodrum günübirlik tekne turu fiyatları 2023 yılında 600 ila 750… Daha Fazla

Haziran 30, 2023