Kategoriler: GENEL

Second Life Metaverse Evrenine Yatırım Yapacak

Paylaş

Dünyada metaverse mantığındaki ilk oyunların tasarlayıcısı Second Life, metaverse evrenlerine ciddi yatırım yapma kararı aldı. Linden Lab platformu aslında kendilerinin geliştirdiği metaverse sisteminin manipüle edildiği fikrinde. Hatta metaverse kavramının bir pazarlama stratejisi olduğunu iddia eden bazı otoriteler Second Life oyununu gerçek metaverse kurucusu olarak görüyor.

Linden Lab CEO’su Philip Rosedale, bu konuda gerçek dünyadaki bir mekânda metaverse simülatörü çalıştıracaklarını açıkladı. Bu konuda ise Disney’in deneyimleri yeni konseptin merkezinde olacak.

Second Life Disneyland

Oyun sektöründe geçtiğimiz günlerde önemli bir iddia ortaya çıktı. Buna göre kendini metaverse kavramının gerçek uygulayıcısı olarak gören Linden Lab platformu yeni bir atılım peşinde. Plana göre, Second Life Disneyland eğlence merkezini metaverse taşıyacak. Böylelikle insanlar eğlenceye evlerinden Oculus Quest 2 benzeri gözlükler ile ulaşma fırsatı sağlayacak.

Ancak bunun şimdilik sadece bir iddia olduğunu söylemek önemli.

Linden Lab platformu dışında da metaverse dünyasında yeni gelişmeler var. Özellikle Uzak Doğu coğrafyasında gittikçe metaverse konserler popüler hâle geliyor. Bu noktada Klaytn yeni bir metaverse konser konsepti için yatırıma başladığını duyurdu. Böylelikle yüz binlerce kişi aynı anda bir konseri izleme fırsatı yakalamış olacak.

Gözlüksüz Metaverse Deneyimi

Second Life’ın metaverse projeksiyonundaki en önemli gelişme gözlüksüz metaverse deneyimi olacak. Bu şekilde metaversenin önündeki bir yük olarak görülen VR gözlükler saf dışı kalacak. Bu aslında Oculus’u satın alarak Horizon Home yatırımını duyuran Facebook’a açık bir başkaldırı.

Facebook tüm metaverse planlarını Oculus ile birlikte geliştirilen gözlükler üzerine inşa etmekte. Bu da Facebook’un gözlüksüz teknoloji konusundaki tutumunu etkileyecektir.

Yorum: Her ne kadar bazı otoriteler Second Life sistemini bir sanal evren olarak görse de bu doğru değil. Second Life’ı sadece bir haberci olarak görmek gerekiyor. Aynı zamanda metaverse sistemler yarattığını iddia eden Decentraland ve Axie Infinity gibi yatırımlar da gerçek bir metaverse deneyimi sunmuyor.

Şu an gerçek anlamda metaverse konseptine en uygun yatırım Bloktopia gibi duruyor. Bloktopia özellikle açık kaynak kodlu Unity sistemi üzerine kurulduğu için hızlı bir gelişim içerisinde.

Simit Çay

Simit Çay, edebiyattan teknoloji dünyasına kadar geniş bir alanda bilgiler bulabileceğiniz kültür platformudur. Siz de bizi takip ederek kültürel ve teknolojik gelişmelerden anında haberdar olun. Bizi takip etmek için buradan YouTube kanalımıza abone olmak ister misiniz?

Son gönderiler

Sümela Manastırı Giriş Ücreti 2023 | Müze Kart Durumu

Sümela Manastırı, Türkiye'nin Trabzon iline bağlı Maçka ilçesinde yer alan tarihî bir manastırdır. Uzun süren… Daha Fazla

Haziran 4, 2023

Klavye ile İlgili Sorunlar ve Çözümleri

Kısaca: Klavye bilgisayar teknolojisinin en yararlı parçalarından biri olsa da mouse ile birlikte en çok… Daha Fazla

Haziran 4, 2023

Nedim: Lâle Devrinin Büyük Şairi, Şarkı Türünün Üstadı

Nedim, 18. yüzyıl Osmanlı Sahası Türk Edebiyatı’nın, Lale Devri ve şarkı türünün en büyük şairi… Daha Fazla

Haziran 4, 2023

Bilgisayar Saati Sürekli Geri Kalıyor – Türkiye’nin Saat Dilimi

Bilgisayar saati yanlış ya da geri kalıyor, güncellenmiyor problemi, eski bilgisayarlarda sık rastlanan bir sorundur.… Daha Fazla

Haziran 4, 2023

Kablosuz Fare (Mouse) Sorunları ve Çözümleri

Her bilgisayar kullanıcısı mousenin ışığı yanıyor ama tuşlar çalışmıyor, mouse lazer ışığı yanmıyor, mouse ışığı… Daha Fazla

Haziran 4, 2023

Eylül Romanı: Konusu, Özeti ve Karakterleri

Mehmet Rauf tarafından Servetifünun Dönemi’nde yazılan Eylül, Türk edebiyatındaki ilk psikolojik romandır. Aynı zamanda ilahi… Daha Fazla

Haziran 4, 2023