GENEL

Meryem Kula Pirinçtane Okumak İçin Birkaç Neden

Paylaş

Meryem Kula Pirinçtane, eserlerinde kendi yaşamını ve deneyimlerini içtenlikle anlatan başarılı bir yazar. Yazar, otobiyografik özellikler gösteren eserlerinde hayatın zorlukları karşısında dimdik ayakta kalmayı başaran ve yaşam enerjisi hiç tükenmeyen güçlü karakterleri işliyor. 

Pirinçtane’nin ilk kitabı 2020 yılında Karina Yayınevinden çıkan “Yaşam Koşucusu-Atom Karınca”. Yazar, kendi hayatını merkeze aldığı bu romanında yaşamla ölüm arasında geçen çizginin üzerindeki pek çok deneyimini bizlerle paylaşıyor. 

Bireyin, yaşama karşı mağlup olduğunu hissettiği anda yeniden ayağa kalkışını betimleyen bir roman “Yaşam Koçucusu”. Bu romanda hastalık ve travmalara karşı ümitsizliğe kapılmadan sürdürülen kesintisiz direniş, hayata “tutunmaya çalışanlar“a ilham oluyor. Başka bir deyişle bu kitap, hayatın zorlu yollarından geçen herkes için bir yol arkadaşı olmaya aday.

Hayatın kısalığı ve sevginin önemi üzerine gerçekliği oranında etki alanı genişleyen cümleleriyle romanını kurgulayan Pirinçtane, eserini Yunus’tan bir dörtlükle tamamlıyor:

Bir avuç toprakla
Biraz da suyum ben.
Neyimle övüneyim,
İşte buyum ben…

Kara Tahta ve Beyaz Tebeşir

Yazarın bir diğer kitabı olan Kara Tahta ve Beyaz Tebeşir 2022 yılında yine Karina Yayınevinden çıkmış.

Kitapta, Anadolu’nun ücra köşelerinde görev yapan merhametli, idealist ve öğrencilerinin sorunlarına empatiyle yaklaşıp bu sorunları gidermeye çalışan anlayışlı bir öğretmen ile karşılaşıyoruz. Otobiyografik özellikler taşıyan bu eserde, ülkemizin geleceğine katkı sunan ve her şartta kendini sevdiren bir öğretmenin yaşam öyküsüne tanıklık ediyoruz.

Kitabın bir diğer önemli tarafı milletimizin ortak değerleri konusundaki hassasiyet. Nitekim yazar Cumhuriyet’in kazanımlarından, Mevlânâ’nın gönül iklimine kadar ulusumuzun millî ve manevî değerlerine sahip çıkıyor. Sağlıklı bir ulus inşasının ancak bu değerler doğrultusunda mümkün olduğunu dile getiriyor.

Kitabı okurken dikkatimi çeken bir diğer husus detaylı betimlemeler… Yazar, özellikle ele aldığı karakterlerin fiziki ve ruhsal yönlerini detaylı gözlemlerle okurlarına aktarıyor. Ancak bu durum kitabın oldukça yalın ve samimi bir dile sahip olmasını engellemiyor. İşte eserin üslup açısından en başarılı yönü betimlemeler ile yalın bir anlatımı yan yana getirebilmesi.

Meryem Kula Pirinçtane Kimler Okumalı?

“Kara Tahta ve Beyaz Tebeşir” her yaştan okur tarafından okunabilecek akıcı bir kitap. Bununla birlikte eser, çocukların tabiatını anlamak ve onlara empati ile yaklaşmak isteyen eğitimciler ve ebeveynler için önemli ve nitelikli deneyimler barındırıyor. Kitabı satın almak için tıklayın.

“Yaşam Koşucusu-Atom Karınca”, hayatla barışmak için bir sebep arayan her kesimden insanın okuması gereken yaşam deneyimleriyle örülü sürükleyici bir eser. Kitabı satın almak için tıklayın.

Kitaptan:

İnsan olmak, insan kalabilmektir… Bu şevkle, hikâyesi farklı farklı küçük yüreklerle büyük yürekler, dışarıdan soğuk beton binalar gibi görünen ancak içeride efsunlu bir hayat sunan okullarda buluşurlar.

Simit Çay

Simit Çay, edebiyattan teknoloji dünyasına kadar geniş bir alanda bilgiler bulabileceğiniz kültür platformudur. Siz de bizi takip ederek kültürel ve teknolojik gelişmelerden anında haberdar olun. Bizi takip etmek için buradan YouTube kanalımıza abone olmak ister misiniz?

Yayımlayan:
Simit Çay
Etiketler: kitap önerisi

Son gönderiler

2022 Coin Tahminleri — 2022 Yılına Damga Vuracak Altcoinler

Bu yazımızda 2022 yılı coin tahminleri ve 2022 yılına damga vuracak yani fiyatı en çok… Daha Fazla

Temmuz 28, 2022

Metaverse Giriş Yap! — Metaverse Login ve Üyelik (21 Haziran 2022)

Dünyada metaverse adında tek bir platform yok. Bu sebeple metaverse giriş yani login işlemleri için… Daha Fazla

Temmuz 22, 2022

Çıralı Tekne Turu Fiyatları, Rotası ve Tavsiye 2022

Olimpos ve Çıralı çıkışlı günübirlik tekne turu fiyatları 2022 yılında 300 Türk lirasıdır. Bu fiyata… Daha Fazla

Temmuz 21, 2022

Phaselis Plajı ve Antik Kenti – Giriş ücreti 2022, yorumlar, nasıl gidilir?

Phaselis Plajı, Likya uygarlığının en önemli şehirlerinden Phaselis Antik Kenti'nde bulunuyor. Burası tıpkı Patara gibi… Daha Fazla

Temmuz 19, 2022

Ölüdeniz Giriş Ücreti 2022 | Ölüdeniz Plaj ve Kamp Bilgileri

Ölüdeniz, Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan dünyaca ünlü bir lagün ve plajdır. Taksi için Ölüdeniz plajı… Daha Fazla

Temmuz 16, 2022

MANA Yorum 2022 — MANA Coin Geleceği 2022, 2023

MANA coin, Decentraland Metaverse platformunun Ethereum ERC-20 tabanlı geleceği parlak kripto parasıdır. Aşağıda 2022 ve… Daha Fazla

Temmuz 8, 2022