İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Metamask BSC Ağı Ekleme | Metamask BNB ve Smart Chain

Metamask BSC ağı ekleme, kripto para ve metaverse oyun işlemleri için mutlaka gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir. Bu yazıda “Binance Smart Chain Metamask ekleme işlemi nasıl yapılır?” sorusunu yanıtlayacağız. Ayrıca BNB coin Testnet Tokeni almayı göstereceğiz.

MetaMask BSC ekleme işlemi için aşağıdaki videoyu izleyebilir ya da adım adım yazılı anlatımımızı takip edebilirsiniz.

Video: MetaMask BSC Ağı Ekleme (hızlı anlatım).

Binance Smart Chain (BSC), akıllı sözleşmelerle kurulan web tabanlı uygulamaları destekleyen bir blok zinciri. Bu zincirin en önemli özelliği Decentraland, The Sandbox gibi örneklerde karşımıza çıkan merkeziyetsiz yapıları oluşturmak. Sistem özellikle Binance kripto para borsasına bağlı işlemlerde aktiftir.

Aslında MetaMask ve BSC farklı blok zincirlerin ürünleridir. Ancak MetaMask’ın çok yaygın kripto cüzdan olması Binance blok zincirinin de bu ürünle senkronizasyon sağlamasını zorunlu kılmıştır. Bu noktada Binance Smart Chain ve daha ziyade Ethereum tabanında kullanılan MetaMask’ı birbirine bağlamak mümkündür.

Gerekli süre: 4 dakika

Binance Smart Chain Metamask ekleme işlemi nasıl yapılır?

 1. Öncelikle MetaMask uygulamasını yükleyin.

  Eğer MetaMask uygulamasına sahip değilseniz bu uygulamayı “MetaMask” bağlantısından indirip yükleyin. Bu işlemin nasıl olacağına dair “MetaMask Nasıl Kullanılır?” adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 2. MetaMask’a giriş yapın.

  Bazı kullanıcılar MetaMask’ı yükledikten sonra nereden açabileceği konusunda sorun yaşıyor. Chrome tarayıcınızın sağ üst köşesindeki puzzle görüntüsüne tıklayarak buradan MetaMask uygulamasını açabilirsiniz. Artık şifrenizi girdiğinizde sistemin içerisindesiniz.

 3. Binance Smart Chain blok zincirini MetaMask’a ekleyin.

  Bu işlemi yapmak aslında çok kolay. Uygulama açık haldeyken en üst kısımdaki “Main Ethereum Ağı” kısmının sağındaki yuvarlak kısma basıyoruz. Artık karşınızda birçok sekme seçeneği var. Bunlardan en alttaki ayarlar kısmına tıklayalım. Çıkan sekmelerden “Networks” yani “Ağlar” sekmesine tıklıyoruz.

 4. Yeni bir blok zincire dâhil olun.

  Karşınıza birçok seçenek çıktı. Ancak içlerinde bizim istediğimiz yok. Bu sebeple sisteme BSC ağını manuel olarak eklememiz gerekiyor. Bunun için “Add Networks” bölümüne tıklayalım. Şimdi çıkan formu doldurmamız lazım.

 5. Formu doldurun.

  Formu doldururken şu ifadeleri sonunda nokta olmadan kullanmanız lazım. Network Name (Ağ Adı): Binance Smart Chain. New RPC URL (Yeni RPC URL Adresi): https://bsc-dataseed.binance.org/. Chain ID (Zincir Kimliği): 56. Symbol (Para Birimi Sembolü): BNB. Block Explorer URL (Blok Gezgini URL Adresi): https://bscscan.com.

BSC için Metamask Testnet Tokeni Talep Etme

Formu doldurup gönderdikten sonra hesabınıza bir test tokeni isteyin. Böylelikle MetaMask üzerindeki Binance Smart Chain (BSC) blok zincirinde ilk kripto varlığınızı edinmiş olacaksınız.

Testnet tokeni almak için Testnet Account yazan yerin altındaki yerden kendi adresinizi kopyalayın. Daha sonra Binance Testnet bağlantısına tıklayıp test tokeni isteyin. Bunun için çıkan sekmede “Give Me BNB” seçeneğini aktif edip kendi adresinizi forma yazıp onaylayın. Bu işlemi tekrar etmek için aradan en az 1 dakika geçmesi gerektiğini unutmayın.

Peki, BNB nedir?

BNB, Binance tarafından tasarlanan bir coindir. 2022 Ocak ayında fiyatı ise 6000 lira civarındadır. Binance’ın dünyadaki en büyük kripto para borsalarından birine sahip olduğu düşünüldüğünde BNB’nin geleceği parlak durmaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir