İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

En İyi A4 Fotokopi Kağıdı Hangisidir? | Türkiye’de Kağıtçılık

En iyi A4 fotokopi kağıdı, kağıdın kullanılma amacına göre değişir. Standart bir ev kullanımı için fiyat performans oranı en iyi 500’lü A4 kağıt, Doğasever Geri Dönüşümlü A4 Fotokopi Kağıdı adlı üründür. Fildişi beyazı rengindeki bu kağıt ile beyaz A4 ile yaptığınız her türlü baskı ve çalışmayı yapmak mümkün. Tek farkı rengi. Ayrıca geri dönüştürülmüş olması çevreci bir perspektif sunuyor.

Eğer fotokopi makinesinde hızlı basım yapmak istiyorsanız, bu kez 80 g.m.lik beyaz fotokopi kağıtları daha iyi sonuç verir. Bu nokta yerli bir marka olan Ve-ge’nin Copier Bond ve Portekiz üretimi Navigator A4 kağıtları öne çıkmaktadır. Özellikle A3 kağıdı konusunda Navigator A3 en iyi seçeneklerden biridir.

A4 Fotokopi Kağıdı Üreticileri

Türkiye pazarındaki yerli A4 fotokopi kağıdı üreticileri Alkim, Mopak ve Ve-ge’dir. Alkim özellikle All Copy markası ile bilinirken, Mopak “Kazançlı” adını verdiği ekonomik ürünü ile öne çıkmaktadır. Ve-ge ise istikrarlı şekilde Copier Bond adlı kağıdı üretmeye devam etmektedir.

Yabancı fotokopi kağıdı markaları arasında ise Navigator ön plandadır. Ayrıca Navigator’e ait olan Globulus da son dönemde Türkiye piyasasındadır.

Bu şirketlerin yanında yine uygun fiyatlı ürünleriyle dikkat çeken Vestpa gelmektedir. Vestpa ayrıca Türkiye ve Gladiator markalarının da dağıtımını üstlenmektedir.

Türkiye’de A4 Kağıt Pazarı

Türkiye’de kağıt satışı büyük firmaların egemenliğindedir. Fabrikalardan çıkan veya ithal edilen kağıtlar büyük toptancılar tarafından satın alınmaktadır. Bu sebeple kağıt ticareti küçük işletmeler için kâr marjı çok düşük bir alandır.

Özellikle A4 kağıt ve 1. hamur kağıtlarda piyasa avro üzerinden işlemektedir. Bu sebeple döviz kurundaki hareketlenmenin en çok etkilediği alan kağıt sektörü olmuştur.

Covid 19 salgını ile birlikte eğitimde kağıt kullanımının azalması bile kağıt fiyatlarını son birkaç yıldır frenleyememiştir. Çünkü dünyanın en büyük kağıt tedarikçileri Çin ve Taylant gibi ülkelerdir. Özellikle Çin’de doğaya zarar verdiği gerekçesiyle kapatılan kağıt fabrikaları 2019’dan beri piyasada yıkıcı etki oluşturmuştur.

Pandemi döneminde Çin’den kağıt ithalatı durma noktasına gelmiştir. Böylelikle birka sene içerisinde Türkiye’de 500’lü bir top A4 kağıdının fiyatı yaklaşık 12 kat artmıştır.

Geri Dönüşümlü A4 Fotokopi Kağıdı

Geri dönüşümlü A4 fotokopi kağıtları da tıpkı standart A4’ler gibi çok amaçlı olarak kullanılabilir. Tek farkları renklerinin krem, fildişi ya da kırık beyaz olmasıdır.

Bu kağıtlar gramaj açısından da avantajlıdır. Çünkü bu kağıtların gramajı düşük olsa bile kağıt toklukları, dolayısıyla basım kaliteleri yüksektir. Bu kağıtlar teksir kağıdı değildir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir