İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kuşe Kağıdı Baskı ve Kalite Rehberi

Parlak görünümlü bir kağıt olması sebebiyle kuşe kağıdı birçoğumuzun ilgisini çeker. Bu kağıdın kaygan bir zemini vardır. Peki hangi çıktı için hangi A4 kuşe kağıdı kullanılır?

Sertifika veya belge basmak için 130 gr parlak kuşe ekonomiktir fakat çok kalın değildir.

Eğer sertifika veya belge basmak istiyorsanız 130 gr parlak kuşe tercih edebilirsiniz. Özellikle çok fazla sayıda sertifika basılacağı zaman tercih etmek gerekir. Olumsuz tarafı normal A4 kağıdından biraz daha kalın olmasıdır. Yani elinize karton tokluğu vermez.

Eğer aradığınız özellikler bunlarsa şu ürünü tercih edebilirsiniz.

Karton hissi veren kalın bir kuşe almak istiyorsanız 250 gr parlak kuşe seçin.

Bu ürünler gayet kalındır ve kalınlık hissi uyandırır. Fakat yazıcınızın bu kağıdı kağıt haznesinden alabilmesi için elinizle biraz desteklemeniz gerekir. Yani bu kalın kağıtlarla çıktı almak ince kuşeye göre biraz daha zordur.

250 gr parlak kuşe için bu ürünü incelemeniz mümkün.

Eğer çıktı alacağınız kağıdın parlak olmasını istemiyorsanız mat kuşe seçeneklerini de değerlendirmeniz mümkün.

Kuşe kağıdına fotoğraf çıktısı alınır mı?

Mürekkepli olmayan yazıcılar genellikle kuşe kağıdına başarı ile fazla renkten oluşan çıktıları yazdırabilir. Fakat mürekkepli yazıcılarda orijinal kartuş kullanılmadığından kuşe kağıtlarda mürekkep dağılma sorunu sık yaşanır.

Bazı markaların orijinal mürekkepleri ise soluk çıktılara sebep olmaktadır. Bu yüzden yazıcı ya da baskı makinesi tercih ederken kuşeye yazdırma modu olan cihazların seçilmesi bu sorunları ortadan kaldırır.

Maalesef Türkiye’deki tedarikçiler genel olarak yüksek çözünürlükte çıktı almaya müsait ofis ve ev makineleri ithal etmemektedir. Bu sebeple de birçok kişinin ev ortamında fotoğraflarının çıktılarını alma hayali düş kırıklığı ile sonuçlanmaktadır.

Bu sebeple eğer fotoğraf çıktısı alacaksanız çok pahalı olsa da fotoğraf kağıdı tercih etmeniz faydalıdır.

Nasıl bir kuşe kağıdı tercih etmeliyim?

Unutmayın ki bir makine de çok iyi sonuç veren bir kuşe kağıdı, başka bir makinede karartılı, soluk veya dağılmış çıktıya sebep olabilir. Bu sebeple kuşe uyumlu cihazlar satın almanızı tavsiye ederiz.

Eğer elinizde hâlihazırda bir cihaz varsa orijinal mürekkep kullanmayı sürdürün. Çünkü orijinal olmayan mürekkeplerin çok büyük bir kısmı kuşe üzerinde dağılma sorunu yaratır. Canınızı sıkar. Bu yüzden aldığınız mürekkebin kalitesinden emin olun.

Ayrıca yazıcı ya da baskı makinesi üreticilerinin birçoğu aynı zamanda kağıt satışı da yapmaktadır. Bu nedenle bazı markaların cihazları yalnızca kendi sattıkları kağıtta üstün performans göstermek üzere tasarlanmış durumdadır.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir