GENEL

Aspendos Antik Tiyatrosu Notları ve Giriş Ücreti 2023

Paylaş

Aspendos Tiyatrosu, Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan ve Roma İmparatorluğu döneminden kalma antik bir ören yeridir. Aspendos Antik Kenti ve Tiyatrosu için 2023 yılında giriş ücreti 200 Türk lirasıdır. Ayrıca Müzekart ve öğretmen kimlik belgesi geçerlidir. Ziyaret saatleri yaz aylarında sabah 08.00’den akşam 19.00’a kadardır.

Antik kentin denize kıyısı yoktur. Aspendos’u kendi aracınızla da rahatça ziyaret edebilirsiniz. Çünkü tiyatro yerleşkesinin hemen önünde yeterli büyüklükte bir araç park alanı mevcuttur.

Aspendos Ulaşım Bilgileri

Bu güzel destinasyonu ziyaret etmek için ister kendi aracınızı ister toplu taşımayı kullanmanız mümkün. Bunun için önce Antalya’dan otobüsle Serik ilçesine gitmeniz gerekiyor. Ardından otobüs şoförüne rica ettiğinizde sizi Aspendos’un önünden geçen minibüslere bırakacaktır.

Kendi aracınızla gitmek isterseniz aşağıdaki navigasyon panelini kullanabilirsiniz.

Aspendos Antik Kentinin Tarihçesi ve Önemi

Antik kentte MS 2. yüzyılda inşa edilen tiyatro, yaklaşık 15.000 kişi kapasitesine sahiptir ve dünyanın en iyi korunmuş antik tiyatrolarından biridir.

Tarihi kaynaklar, tiyatronun M.S. 2. yüzyılda inşa edildiğini göstermektedir. Bazı kaynaklarda, tiyatronun inşa edildiği dönemde Aspendos’un zengin bir şehir olduğu ve tiyatronun bu zenginlik sayesinde inşa edildiği belirtilmektedir.

Tiyatro, Roma İmparatorluğu döneminde kullanılmış ve Bizans İmparatorluğu döneminde de onarılmıştır. Ayrıca Selçuklu İmparatorluğu, Aspendos Tiyatrosu’nun korunmasına da önem vermiştir. Tiyatro, bu dönemde sultanların konakladığı bir kervansaray görevi görmüştür. Tiyatronun bu denli sağlam kalmasının temel sebebi de Selçukluların burada yaptığı tadilattır. Nitekim tiyatronun duvarlarında Selçuklulara ait işaret ve izler görmek mümkündür.

Tiyatro, taş işçiliği ve mimarisi ile ünlüdür ve bugün hala konserler, festivaller ve diğer etkinlikler için kullanılmaktadır. Sahne binası, 3 katlı ve oldukça iyi korunmuştur. Ayrıca, tiyatroda akustik özellikleri nedeniyle etkileyici bir akustik performansı olan birçok müzikal etkinlik düzenlenmektedir.

Aspendos Tiyatrosu, Türkiye’nin en ünlü turistik yerlerinden biridir ve her yıl binlerce ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir.

Aspendos Giriş Ücreti 2023 yılında ne kadar?

Aspendos’a araç park yeri dâhil 200 liraya giriş yapmanız mümkün. Bu kişi başı ödeyeceğiniz tutar.

Eğer öğretmenseniz şanslısınız. Çünkü burası Kültür Bakanlığına bağlı olduğundan öğretmen kimlik belgesi ile ücretsiz gezilebiyor.

Tabii ki 200 lira verip sadece burayı gezmek yerine Müzekart çıkarmanız daha mantıklı.

Simit Çay

Simit Çay, edebiyattan teknoloji dünyasına kadar geniş bir alanda bilgiler bulabileceğiniz kültür platformudur. Siz de bizi takip ederek kültürel ve teknolojik gelişmelerden anında haberdar olun. Bizi takip etmek için buradan YouTube kanalımıza abone olmak ister misiniz?

Son gönderiler

Efes Antik Kenti Giriş Ücreti 2024 | Efes Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir?

İzmir'in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti giriş ücreti 2022 yılında 120 Türk lirasıdır. Antik… Daha Fazla

Nisan 11, 2024

Buhara’da Yemek Yenecek En Güzel 5 Yer

Birkaç ay boyunca Buhara'da yaşamış biri olarak sizin için Buhara'da yemek yenecek en güzel 5… Daha Fazla

Şubat 24, 2024

9. Simit Çay Edebiyat Etkinlikleri Şiir Yarışması Sonuçları ve Yeni Yarışma Duyurusu (2024)

Geleneksel olarak düzenlediğimiz şiir yarışmamızı titiz bir inceleme ile nihayete erdirmiş bulunuyoruz. "9. Simit Çay… Daha Fazla

Şubat 4, 2024

Akyaka Kamp Alanları ve Fiyatları 2024

Ücretli ve ücretsiz kamp hizmetleri ile Akyaka kamp alanları gezginler için birçok imkân barındırıyor. Kamp… Daha Fazla

Ağustos 24, 2023

Mağaralı Koy (Finike) – Nasıl gidilir, giriş ücreti, park yeri 2024

Mağaralı Koy, Finike'den Demre'ye ulaşan kara yolu üzerinde bulunan çok sayıda koydan belki de en… Daha Fazla

Ağustos 24, 2023

Gelmiş Geçmiş En Güçlü İmparatorluk Nedir?

Dünya tarihindeki en güçlü imparatorluk nedir sorusu, tarihle ilgilenen herkesin merakını uyandırır. Bu soruya objektif… Daha Fazla

Ağustos 24, 2023