İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Beldibi Gizli Koy (Çöplük Koyu) – Nerede, Nasıl Gidilir

Beldibi Gizli Koy, Rus Koyu ya da Çöplük Koyu, Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan mükemmel bir plaj. Tam üç farklı adı var. Doğa şartları gereği araba ile ulaşımın olmaması sebebiyle Gizli Koy adını alıyor. Nitekim koya geçiş için nispeten engebeli bir mesafeyi katetmeniz gerekiyor. Yaz mevsiminde Rus turistlerin akınına uğrayan Gizli Koy, bu sebeple Rus Koyu olarak da biliniyor. Ayrıca Çöplük Koyu olarak da adlandırılan bu plaj, Beldibi Mağarası ve Kargıcak Günübirlik Kamp Alanı koyun yakınında bulunuyor.

Gizli Koy (Çöplük Koyu) nasıl bir yer?

Dik bir yokuştan indiğiniz Gizli Koy, güzel bir manzara ve deniz ile buluşacağınız harika bir yer. Deniz oldukça sıcak ve kum kalitesi oldukça iyi. Özellikle denizde atlayış yapmayı sevenler için elverişli bir sahil. Buradaki tek olumsuz yön, kampçıların bıraktıkları çöpler. Maalesef burası keşfedildikten sonra kirletilen bir destinasyon. Ek bir bilgi olarak Türkiye’de Gizli Koy adıyla Fethiye ve Gökçeada da plajlar bulunuyor. Peki, Beldibi Gizli Koy nerede?

Gizli Koy’a nasıl gidilir?

Gizli Koy’a gitmek için öncelikle Antalya’dan 26 km’lik bir mesafe katetmelisiniz. Antalya’dan Kemer’e doğru hareket edin. Beldibi civarına geldikten sonra “Beldibi Tatil Köyleri” tabelasını gördüğünüzde bu yöne doğru yönelin. Koya araçla ulaşamıyorsunuz. Çamdağ Tüneli tarafına ulaştığınızda buradan güneye doğru yaya olarak 800 m kadar yürüyerek koya ulaşabilirsiniz.

Navigasyon bilgisi: Google Haritalar’da koyun adı Çöplük Koyu olarak geçiyor. Navigasyondan bu adla aratarak ya da bu bağlantıdan koya ulaşmanız oldukça kolay. Eğer koyun bulunduğu bölgede konaklamak istiyorsanız, 1 km mesafede birçok otel mevcut.

Gizli Koy Kamp

Burada kamp yapmanız için güzel bir mekân sizi bekliyor. İster koyda ister civarda bulunan Kargıcak Kamp Alanı içerisinde kamp yapabilirsiniz. Maalesef bölgeyi ziyaret eden kişilerin neden olduğu çevre kirliliği üzücü.

Gizli Koy plajı özel bir yer
Gizli Koy, Kemer | Fotoğraflar: Ergün Ünsal

Kamp için aracınızla geliyorsanız malzemelerinizi 800 m kadar taşımanız gerekecek. Ancak motosiklet ile trafiğe kapalı alanı kullanarak Gizli Koy’un hemen üst kısmına kadar ulaşmanız mümkün.

Koyda WC ve duş gibi imkânlar yok. Ayrıca tesis de bulunmuyor. Bu sebeple gerekli tedarikinizi sağlayarak buraya gelmelisiniz. En yakın tesisler takriben 1 km mesafedeki Beldibi oteller bölgesindedir.

Gizli Koy için tavsiyeler

Burayı ziyaret edecekseniz deniz ayakkabınız olsun. Çok geniş bir koy sahanlığı beklemeyin. Zaten burası doğa içinde korunaklı bir yer. Bu yüzden bakir kalmış. Hatta eski insanlar burada mağara yaşamı sürmüş. Bu mağarayı (Beldibi Mağarası) da görmeden gitmeyin.

Buraya yakın mesafede bulunan Phaselis Plajı ve Antik Kenti ve Olimpos Plajı da sizi bekliyor. Gelmişken bu iki yeri mutlaka görün. Zamanınız varsa Olimpos gezisinden sonra Yanartaş’ı da akşam saatlerinde ziyaret edin. Eğer yükseklik korkunuz yoksa yine koya yakın bir teleferik hattı da var.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir