İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bali Gezilecek Yerler | Bali’de Yeni Bir Dünya Keşfedin

Bali Adası, dünyadaki egzotik turizm destinasyonlarından. Bu yazıda Bali uçak bileti alımından tapınaklara, Bali Adası’nın nerede olduğuna kadar birçok detayı bulacaksınız. Bali gezilecek yerler rehberimize hoş geldiniz.

Bali Gezilecek Yerler Listesine Genel Bakış

Son yıllarda popülaritesini artıran Bali, Endonezya’nın önemli tatil adalarından biri. Bali gezilecek turistik yerler listesi bir hayli kabarık. Bu derya denizde kaybolmadan gezmek isterseniz iyi bir plan yapmanız faydalı olacaktır. Bunların çoğunluğunu tapınaklar, pirinç tarlaları, sonsuzluk havuzları, göz alıcı kumsalları ve doğası oluşturur. Layıkıyla gezmek isterseniz 10-15 gün ayırmanız gerekebilir. Farklı tatil anlayışınızı farklı kültürler ile birleştirmek için Bali’yi mutlaka rotanıza ekleyin.

Bali’nin yolları özellikle motosiklet kullanımı için daha elverişli. Eğer motosiklet ehliyetiniz varsa uygun ücretlere kiralama seçeneğini kullanabilirsiniz. Ya da yerel bir rehberle anlaşıp kısa sürede iyi bir planlama ile görmek istediğiniz çoğu yeri ziyaret edebilirsiniz. Yerel rehberler ve halkla İngilizce ile çok rahat anlaşabilirsiniz.

Bali Adası’nda Gezilecek Göz Alıcı Tapınaklar

Bali’de Gezilecek Yerler

Endonezya halkının çoğunluğu İslam dinine bağlı olsalar da Bali halkının büyük çoğunluğu Hinduizm dinini benimsemiştir. Bu sebeple adada görülecek en önemli yerlerin başında tapınaklar gelir. Buradaki tapınaklar aslında aileye özgü tapınaklardır. Yani her aile ya da aşirete ait farklı tapınaklar yapılmıştır. Her evin mutlaka bir ibadet alanı vardır. Turistlere açık olan tapınak alanları ise büyük çoğunlukla kraliyet tapınaklarıdır. Bu tapınakların çoğunluğu Çin mimarisinden etkilenmiş olup, üçgen bir formda yükselir. Bu da insanlar alemi, tanrılar alemi ve en üst mertebe ilahi alem gibi farklı alanları simgeler. Bali’ye gittiğinizde görmeniz gereken sizi etkileyecek olan bazı tapınaklar şöyledir:

  • Tanah Lot Tapınağı
  • Uluwatu Tapınağı
  • Pura Ulun Danu Bratan Tapınağı
  • Tirta Empul Tapınağı
  • Taman Ayun Tapınağı

Maymunların Yaşam Alanı

Maymun Ormanı

İnanışlardan bahsetmişken maymunların Hindular için kutsal hayvanlar olduğunu söylemeden geçemeyiz. Öyle ki maymunlar için yaşam alanları oluşturmuşlar. Her gittiğiniz tapınak alanında serbestçe gezen maymunlarla karşılaşmanız çok olası. Bu yaşam alanlarının en bilineni Monkey Forest. Girişte sizi uyarıcı levhalar var. Maymunlara yaklaşmayın, göz teması kurmayın ve asla yiyecek vermeyin gibi. Orası maymunların serbestçe dolaştıkları bir alan ve siz sonradan dahil oluyorsunuz. O yüzden kurallara uyduğunuz takdirde herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Aksi halde elinizdeki telefonu, gözlüğünüzü maymunlara kaptırabilirsiniz.

Turistlerin Gözde Mekanı Pirinç Tarlaları

Bali’de de pirinç tarlaları turistleri kendine çeken en önemli destinasyonlardan biri. Arazinin eğiminden kaynaklı özellikle teras şeklinde kurulan bu tarlalarda yetişen pirinçler halkın ana gelir kaynağı. Bunun yanı sıra bu bölgelere giden turistlerin pirinç tarlalarını ziyaret etmelerinden dolayı, ikinci bir gelir kaynakları oluşmuş durumda. Ayrıca bu alanlara kurulan salıncak, sky bike vs. gibi farklı aktiviteler de turistler için oldukça çekici. Öyle ki salıncaklara binmek isterseniz metrelerce sırayı beklemek zorunda kalabilirsiniz. Eğer sıra beklemek istemezseniz bilete ilave bir ücret ödeyerek express sallanabilirsiniz.

Dünyanın En Pahalı Kahvesi Bali’de

Hatta bazı pirinç tarlalarını ziyarete gittiğinizde kahve tadımı yapıp sevdiklerinize ve kendinize dünyanın en pahalı kahvesi olan Luwak Kahvesinden hediye alabilirsiniz. Nitekim Luwak kahvesinin hikayesi aslında bu bölgede yaşayan misk kedisinin yediği ve sonrasında dışkıladığı kahve çekirdeklerinden üretilmesidir. Nitekim dünyanın en pahalı kahvesi olma sebebine gelirsek oldukça az üretilmesi ve üretim aşamasındaki birtakım zorluklar. Bu tadım merkezlerine genelde giriş ücretsiz. Ancak içeri girdikten sonra dilediğiniz bir kahveyi sipariş edip pirinç tarlası manzarasına karşı içebilirsiniz.

Bali’nin Muhteşem Güzellikteki Sonsuzluk Havuzları

Bali’nin popülaritesini arttıran yerlerden biri de eşsiz doğanın tam ortasındaki sonsuzluk havuzları. Bu havuzlara belli bir miktar giriş ücreti var. Farklı kategorilerde bu ücrete artı olarak yeme içme seçenekleri mevcut. Sınırsız yeme içme hakkından faydalanma imkanınız olduğu gibi, sadece belli şeyleri yeme içme de yapabilirsiniz. Ayrıca günlük olarak verdiğiniz bu ücret kapsamında havuzdan ve dinlenme alanlarından gün boyunca sınırsız olarak faydalanabilirsiniz.

Halka açık havuzları tercih edebileceğiniz gibi kendinize özel sonsuzluk havuzu seçeneği olan villalarda konaklayabilirsiniz. Bali, her bütçeye uygun bu tip seçenekleri bulabileceğiniz konaklama alanlarına sahiptir.

Bali’de Gezilecek Yerler İçerisindeki Instagram Rotaları

Bali Fotoğrafseverler için Birçok Güzelliklerle Dolu

Bali, en ünlü destinasyonlardan biri olunca Instagram âleminin de dikkatini çekmiş durumda. Hatta öyle ki turistler için Instagram rotaları bile oluşturulmuş. Handara Iconic Gate de o rotaların başında geliyor. Buranın herhangi bir anıtsal özelliği yok. Ancak arka planda ticari zekâ barındırıyor. Çünkü burası aslında Bali’nin en ünlü otellerinden birinin giriş kapısı. Eğer bu otelde kalıyorsanız bu kapı önünde fotoğraf çektirmek için para ödemeniz gerekmiyor. Ancak otelde kalmıyorsanız girişte bilet kestirip yaklaşık 1 saat bekleyerek fotoğraf çektirebilirsiniz.

Bali’deki Instagram çılgınlığının ne derece olduğunu hayal etmek isterseniz şu bilgiyi paylaşalım. Kuş yuvası ya da salıncak gibi objelerle donatılarak sadece fotoğraf çekmek için tasarlanmış parklar mevcut.

Yazarın San Marino notlarını okudunuz mu?

Bu gezi notunun yazarı Esra KOÇUM ARICI‘dır.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir