İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

San Marino Gezilecek Yerler | Avrupa’nın Mikro Devletlerinden Biri

San Marino Avrupa’nın 5 mikro devletinden biridir. Mikro devlet denmesinin amacı ise yüzölçümünün sadece 61 km² olmasından ileri gelir. San Marino toprakları İtalya yarımadası içinde Apenin Dağları’nın tepesinde yerleşmiş durumda. Türkiye’ye vize istemeyen ülkelerden biri ancak ülke İtalya toprakları ile çevrilmiş durumda. Dolayısıyla bu mikro devlete ulaşmak için bir Schengen ülkesi olan İtalya’dan geçiş yapmak durumundasınız. Eğer siz de “San Marino gezilecek yerler bakımından nasıl bir ülke, San Marino’ya ne zaman, nasıl gidilir?” diye soruyorsanız, doğru yerdesiniz.

San Marino’ya Nasıl Gidilir?

Ülkenin hem İtalya’ya hem San Marino’ya bağlı 16 km uzaklıkta bir havalimanı olmasına rağmen ulaşım büyük çoğunlukla karayolu ile sağlanır. San Marino bir ovada büyük bir kayanın üzerine inşa edilmiştir. Gitmeden önce haritayı incelediğinizde yolların ne derece zikzaklar çizerek ilerlediğini görebilirsiniz. Bu yokuş ve virajlı yollara girmeden önce benzin deponuzun dolu olduğunuzdan emin olun.

San Marino: Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Yokuşları çıktınız, virajları geçtiniz ve sizi tam anlamıyla bir Ortaçağ şehri karşılıyor. Zaman tam da o dönemde durmuş gibi. Etrafta modern kıyafetli insan ya da araçları görmeseniz oranın hâlâ Ortaçağ’da yaşadığına inanabilirsiniz. Burayı gezmenin en güzel yolu aracınızı uygun bir yere park edip spor ayakkabılarınızı giyip her bir sokağına girip çıkarak keşfetmek olacaktır. Her bina şaşırtıcı derecede mimari bir eser. Arnavut kaldırımlı dar sokaklarda yürümek, sokak aralarında küçük dükkânları ziyaret etmek, acıktığınızda yine küçücük bir pizza dükkânında karnınızı doyurmak size iyi gelecektir.

Ülkenin en yüksek tepesine kurulmuş olan Guaita Kalesi San Marino’nun gezilecek en güzel yeri olup ülkenin bayrağında ve armasında yer alır. Bu kale dünya üzerinde görülmeye değer en güzel kaleler arasındadır.

Sokaklar ve kaleler hariç hükümet binasını, parlamentoyu, San Marino Bazilikasını, Özgürlük Meydanı’nı ve müzelerini gezebilirsiniz. 

San Marino’ya Ne Zaman Gitmeli?

San Marino akdeniz iklimi sebebiyle kendine turistleri çekmeyi başarır. Ancak yüksek bir tepede kurulması sebebiyle de iklim diğer akdeniz iklimi yaşayan ülkelere oranla bir miktar soğuktur. Ziyaret etmek için en iyi zaman sonbahar ve ilkbahar aylarıdır. Hava akşamları kalın bir şeyler giymeyi gerektirecek kadar soğuduğundan valizinize kalın bir iki parça kıyafet atmayı unutmayın.

San Marino Hakkında Kısa Bilgi ve İpuçları

Para birimi olarak Euro’yu kullanan San Marino diğer Avrupa devletlerine oranla daha az pahalı bir ülkedir. Herkesin gezme standartları farklıdır. Bizim gezme tempomuzla biz burayı konaklamadan bir günde gezebildik. Buranın havasını daha fazla solumak isterseniz 2-3 günlük bir gezi ile her yerini keşfetme fırsatını bulabilirsiniz.

Bu gezi notunun yazarı Esra KOÇUM ARICI‘dır.

Bir sonraki tatil yazısı önerisi: Garip Adası veya Patara

Özet
San Marino: Gezilecek Yerler | Avrupa'nın Mikro Devletlerinden Biri
Başlık
San Marino: Gezilecek Yerler | Avrupa'nın Mikro Devletlerinden Biri
Açıklama
San Marino gezilecek yerler nerelerdir? San Marino nerede, neresi? San Marino’ya Ne Zaman Gitmeli, Hakkında Kısa Bilgi ve İpuçları.
Yayımcı
Esra KOÇUM ARICI
Yayımlayan
Simit Çay Edebiyat (Akademik)
Logo

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir