İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Garip Adası: Nerede, Giriş Ücreti Ne Kadar, Nasıl Gidilir?

Garip Adası nerede? Bu ada Ege’de bulunan ve İzmir’e bağlı Türk adalarından biridir. Ada Dikili’nin eşsiz güzellikteki Bademli Koyu açıklarında bulunmaktadır. Ada, ana yol güzergâhlarına uzaklığı nedeniyle yeterince keşfedilmemiş, bu sebeple de bakir kalmış bir doğaya sahiptir. Dalgalarla buluşan ada, doğanın bu benzersiz tiyatro sahnesini inşa etmiştir. Kalemli Adası ile komşudur. Ada kesinlikle Türkiye’de gezebileceğiniz en güzel yerlerden biridir.

Garip Adası’na Nasıl Gidilir?

Dikili Garip Adası, İzmir sınırları içerisindedir. İzmir’in Dikili ilçesinden Bademli Koyu’na geçtikten sonra buradaki tekneler ile adaya ulaşabilirsiniz. Şunu belirtelim ki adada kamp yapmanıza izin verilmiyor.

Garip Adası’na giriş ücretli mi?

2021 yılında Garip Adası’na giriş ücretli değildir. Ulaşım için ise tekne turlarından yararlanabilirsiniz.

Garip Adası’na ulaşan tekne turlarının ücreti ne kadar?

Şu an için tekne turlarının fiyatı yaklaşık 200 liradır. Tekneler dört kişiliktir. Bununla birlikte teknelerde dilediğiniz eşyaları yanınıza alabilirsiniz. Adadan dönüş de hangi saatte dönmeyi dilerseniz o saatte yine bu tekneler ile sağlanıyor.

Garip Ada maviye doyacağınız bir yer.

Adada yapılaşmaya izin verilmiyor.

Adada yapılaşmaya izin verilmiyor. Aynı zamanda sosyal donatı alanları da oluşturulmamış. Bu nedenle adaya tedarikli gitmeniz gerekiyor.

Adada kamp yapabilir miyim?

Adaya girişte kamp yapmak ve ateş yakmanın yasak olduğu özel olarak belirtiliyor. Bu sebeple adaya ulaştıktan sonra geldiğiniz tekne ile geri dönmelisiniz.

Garip Adası’na niçin gitmeliyim?

Garip Adası’nda oldukça berrak bir su ve tertemiz bir doğa ile karşılaşacaksınız. Gezmek Üzerine adlı blogda ada şu şekilde betimleniyor:

Garip Adası için bu yaz gittiğim en en güzel yer diyebilirim. Şu suyun berraklığına bir bakın. Hayran olmamak elde değil gerçekten. (…) Kısacası burası gerçekten de gidip görülmesi gereken yerlerden biriydi. Suyu cam gibiydi!

Gezmek Üzerine

Adanın suyu biraz soğuk: Kaz Dağları’na yakın konumu sebebiyle adanın suyu bir miktar soğuk. Ada soğuk su ile arası iyi olanlar için iyi bir tercih olabilir.

Kalabalık bir destinasyon değil: Ada ana yol güzergâhına biraz uzak olduğundan tam da çok kalabalık sevmeyen kişilere göre.

Bademli’de planlayacağınız bir tatilde Garip ve Kalemli adalarını da gezinize ekleyebilirsiniz. Garip Adası mavinin binbir rengini görmek için tam bir cennet. Siz de çok fazla tesis aramayan; kendi şemsiyesini, sandalyesini kapıp tatile çıkmak isteyen biriyseniz burası tam da size göre.

Yazımıza katkıları ve fotoğraf desteği sebebiyle gezmek.üzerine bloğuna teşekkür ederiz.

Özet
Garip Adası: Nerede, Giriş Ücreti Ne Kadar, Nasıl Gidilir?
Başlık
Garip Adası: Nerede, Giriş Ücreti Ne Kadar, Nasıl Gidilir?
Açıklama
Garip Adası nerede, nasıl gidilir? Suyu soğuk, kamp yapılır mı? 2021 tekne, motor turu fiyatları, ücreti ne kadar? Berrak bir ada.
Yayımcı
Yayımlayan
Simit Çay Edebiyat (Akademik)
Logo

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir