İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Klavyeler ile İlgili Sık Karşılaşılan Sorunlar

Bilgisayarınızı açtığınız ve klavyenin bazı tuşları çalışmıyor ya da sadece numara (sayı) tuşları bozuk. Kısacası klavyede çalışmayan tuşlar var. Laptop ya da klavyenize çay dökmesiyseniz hemen endişelenmeyin, bu sorunlar genellikle klavye bozulduğu için değil farklı nedenlerden olur.

Gerekli süre: 5 dakika.

Klavyenin bazı tuşları çalışmıyor.

 1. Bilgisayarınızın açıp kapatma düğmesinin yanındaki klavye tuşunu kontrol edin.

  Bazı bilgisayarlarda genellikle açıp kapatma tuşunun yanında klavyeyi açıp kapatan bir tuş vardır. Bu tuşa yanlışlıkla tıklamış olabilirsiniz. Birçok dizüstü bilgisayarda FN+F9 veya FN+F11 kısayolları klavyeyi kilitleyip açmak için kullanılır. Bilgisayarın modeliyle internette aratırsanız klavye kilitleme kısayol kombinasyonunuzu bulabilirsiniz.

 2. Sadece numara tuşları çalışmıyorsa şanslısınız.

  Sadece numara tuşları çalışmıyorsa yanlışlıkla NumLk tuşuna basmışsınızdır. Bu tuşa bir daha basınca sorununuz ortadan kalkacaktır.

 3. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

  Özellikle masaüstü bilgisayarlarda kablo temassızlıkları klavyenin çalışmama nedenlerinin başında gelir. Kabloların doğru takıldığından emin olun. Devamında bilgisayarınızı yeniden başlatın.

 4. Yalnızca birkaç tuş çalışmıyorsa durum vahim. Klavyenize sıvı mı döküldü?

  Yalnızca birkaç tuşun çalışmaması genellikle klavyenizin bozulduğu anlamına gelir. Bu da özellikle klavyeye sıvı dökülmesi sonucu olur. Bu durumda klavyeyi iyice kurulayın. Küçük bir ihtimalle birkaç gün sonra tuşlarınızın en azından birkaçı yeniden çalışmaya başlayacak. Eğer elektronik aksam zarar gördüyse yeni bir klavye almanız şart. Ya da ekran klavyesi kullanabilirsiniz.

 5. Bilgisayarınızın vidaları ile oynadınız mı?

  Bazen bilgisayarın vidaları gevşediği için temassızlık nedeniyle klavye çalışmaz. Bu durumda klavyeyi çıkarıp yeniden takmak gerekir.

 6. Ekran klavyesi kullanın.

  Sorununuzu çözene kadar yazmak için ekran klavyesini kullanın.

Klavenin Sadece Bazı Tuşu Çalışmıyor, Ne Yapmalıyım

Klavyenin sadece bazı tuşları çalışmıyor sorunu tıpkı mousenin ışığı yanmıyor serzenişi gibi arızaya işaret eder. Yeni bir klavye alıp takmak istemiyorsanız klavye tuşlarının yerini değiştirme yöntemini kullanın. Böylelikle az kullandığınız bazı tuşların yerine yenilerini atayın. Bu da sizi gereksiz bir masraftan kurtaracaktır.

Bazen çalışmayan tuşlar zannettiğiniz gibi arıza değildir. Sayı tuşlarının yanıt vermemesi, boşluk tuşunun yazdıklarınızı silmesi, numara tuşlarının çalışmaması vb.

Trabzon'dan Bal

Boşluk Tuşuna Basınca Yazdıklarım Siliniyor

Boşluk tuşu yazdıklarımı siliyor diye endişelenmeyin. Yanlışlıkla Ins tuşuna basmışsınız. Bu tuşa bir daha basın. Sorununuz düzelecektir.

Ins tuşu çok fazla yazı yazanların hata yapmayı engellemek için kullandığı bir tuştur. Dikkati yazılandan bir önceki harfe çeker.

Bilgisayar F Klavyeye Döndü

Genellikle BIOS pili zayıflamış bilgisayarlarda yaşanan bir olaydır. Bilgisayarınızın arama bölümüne “dil ve klavye” yazın. Çıkan eşleşmeye tıklayın. Buradan klavye dili ve klavye ile ilgili diğer seçenekleri düzenleyebilirsiniz.

Klavye dilini değiştirmenize rağmen her açıp kapatmada bozuluyor mu? Bu durumda ya işletim sisteminizde bir sorun vardır ya da BIOS piliniz bitmiştir.

Klavye Değiştirmek Çok Kolay Bir İştir

Klavye bilgisayarın bozulma riski en yüksek parçalarından biridir. Bu sebeple genellikle üreticiler klavye ayarlama uygulamaları ve klavyenin kolay takılıp sökülmesine önem verir.

Genellikle klavyeler dizüstünün arka tarafındaki klavye vidası gevşetildikten sonra klavye kenarlarında gizlenen esneme noktalarından ince uçlu tornavida ile kolayca sökülür.

Daha sonra geçirmeli soketle bilgisayarın iç aksamı ile klavyenin bağlandığı yeri açmak gerekir. Klavyenizin nasıl söküldüğünü bulmak için internete bilgisayarınızın modelini yazıp yanına “remove” yazarsanız birçok video karşınıza çıkar. Bu videoları izleyerek klavyenizi kolayca sökmeniz mümkün.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir