İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Anneme Mektup

Yaşamımızın değerlisi annelerimize sevgimiz çok büyük, şimdi bu sayfada olduğunuza göre canım anneme mektup veya şiir yazmak istiyorum, diyor olmalısınız. Belki de Anneler Günü telaşınız var. Öyleyse doğru yerdesiniz. Bu yazı annenize yazacağınız mektupta size yardımcı olacak. Ayrıca yazımızda Türk edebiyatındaki en güzel anne şiirleri ve sözlerini sizin için derledik. Yine, annenize Anneler Günü’nde ne alacağınıza karar veremiyorsanız anneye alınacak hediyeler listemizi inceleyebilirsiniz. Peki, Anneler Günü için bütçenizde nasıl yer açabilirsiniz?

Annenize mektup yazarken dilerseniz doğrudan aşağıdaki örnek üzerinden hareket edebilirsiniz. Yine de sayfanın sonunda sizin için özgün mektup nasıl yazılır sorusunu da yanıtladık. Bu bölümden hareketle yepyeni bir mektup yazmanız mümkün. Öyleyse haydi başlayalım!

1. Anneme Mektup

Canım annem!

Hayata tutunmayı, güvenmeyi ve şefkati bana sen öğrettin. Küçücüktü yüreğim, senin sevginle hayatın rüzgârlarına karşı koymayı öğrendim. Hayatıma kazıdığım ve hiçbir zaman silinmeyecek bir şey varsa o sensin. Beni ilmik ilmiş bir nakış gibi işledin, emeğini hiç esirgemedin benden.

Canım Anneme Ne Almalıyım?

Hayatımın her zerresinde ne çok dokunuşun var. Ruhumu ilmik ilmik dokuyan annem, sen içimdeki sonsuzluksun. Çünkü yanımda olsan da olmasan da hep yanı başımda hissediyorum seni. Kokun dünyanın en güzel kokusu. Sevgin, emsali olmayan bir şefkat. 

Biz senin mutluluğun olmayı çok sevdik anne. Sen hep bizi kendi mutluluğunun önüne koydun. Yüreğimdeki nakışların o kadar derin ki, içimde güneşin parıldadığı günler gibi berraksın. Her gün kalbimde haykırıyorum, seni ne çok sevdiğimi.

Yüreğimde hep canlı kalan bir hatıra varsa o senin gülüşündür. İçimde dokununca kırılmayan, incitince umudumu kaybetmeyeceğim bir sevgi varsa o senin sevgindir.

Anne, bana güvenmeyi öğrettiğin için sana minnettarım. Düştüğümde, yıkıldığımda senin yastığının kokusuyla iyileştiğim için…

Annem, seni çok seviyorum.

2. Türk Edebiyatında Anne Şiirleri

Türk edebiyatında Ahmet Hâşim, Orhan Veli Kanık, Yahya Kemal Beyatlı, Sezai Karakoç ve Arif Nihat Asya gibi birçok isim annelerine yazdıkları duygusal şiirlerle tanınır.

Anne şiirleri kimi zaman özlemi kimi zaman sevgiyi yansıtır. Bu insanın doğuştan annesine olan bağlılığının bir sonucudur. Hangi kültüre giderseniz gidin, edebî konular arasında anne temasını mutlaka görürsünüz. Bu sebeple yazımızın son kısmında dünya edebiyatından da anne ile ilgili şiir örneklerini bulabilirsiniz.

2.1. Ahmet Haşim Anne Şiiri: Sensiz

Ahmet Haşim, küçük yaşta annesini kaybetmiştir. Merdiven gibi çok tanınan şiirlerinin yanında Haşim’in annesine yazdığı “Annem” adlı çok güzel bir şiiri vardır. Şimdi bu şiiri okuyalım.

Annemle karanlık geceler bazı çıkardık.
Boşlukta denizler gibi yokluk ve karanlık
Sessiz uzatır tâ ebediyetlere kollar…
Guyâ o zaman, bildiğimiz yerdeki yollar
Birden silinir, korkulu bir hisle adımlar
Tenha gecenin vehm-i muhâlâtını dinler…
Yüksekte sema haşr-ı kevâkiple dağılmış,
Yoktur o sükûtunda ne rüya, ne nevâziş;
Bir sâ’ir-i mechul-i leyâli gibi rüzgâr,
Hep sisli temasiyle yanan hislere çarpar.

Ahmet Hâşim

2.2. Orhan Veli Kanık’ın Rüya Şiiri

Rüya şiiri, Türk edebiyatında anne özlemi çeken Orhan Veli’nin kaleminden çıkan duygusal yapıtlardan biridir. Kanık, Kitabe-i Seng-i Mezar gibi şiirlerinde hayatın sıradanlığıyla mutlu olduğu izlenimini verse de anne metaforu gündeme gelince onun şiiri bile trajik bir hâl alır.

Annemi ölmüş gördüm rüyamda.
Ağlayarak uyanışım
Hatırlattı bana, bir bayram sabahı
Gökyüzüne kaçırdığım balonuma bakıp
Ağlayışımı.

Orhan Veli Kanık

2.3. Cenap Şahabettin’in Anne Hayali Şiiri

Cenap Şahabettin’in Anne Hayali adlı şiiri, Türk edebiyatının en derinlikli anne şiirlerindendir. Eserin orijinal adı Hayal-i Mader’dir. Aşağıda bu şiirin günümüz Türkçesine çevrilmiş bir kısmını bulacaksınız.

O pembe küçük melek yüzlü uykuya dalmışken 
Beşikte, tüller içinde, gönül ferahlığıyla 
Onun dudağındaki hayatın rengine bakarak 
Neler geçerdi neler, annenin hayalinden

Sekiz, dokuz sene sonra kalbimin içine sen 
Yakınlaşacaksın büyük bir gurur ve memnuniyetle, 
Dönüp bana, diyeceksin, mutluluk ve uzletle
Senin de ben öpeyim mi, senin de kalbini ben?

2.4. Öksüzlüğü En Güzel Anlatan Şair: Tevfik Fikret

Tevfik Fikret’in “Öksüzlüğüm” adlı şiiri, annesizliği en güzel anlatan eserlerin başında gelir. Şiirde Fikret’in annesine olan özlemi melankolik bir tavra dönüşür.

Ufukta, işte şu lacivert derinliklerde
Ağır ağır yürüyor kana bulanmış bir hayal,
Dudağında şikayet eden bir titreme, gözünde bir uzamış,
Kırgın bakış.

Hayatımın bu hayalle bir alakası var:
İlerledikçe o, kalbimde artıyor heyecan:
İlerledikçe o, ruhum gidip izinde arar,
Dinmeyen bir özlem.

Nedir, bu hangi sevgilinin yoksunluğudur;
Nedir, bu hangi ümidin sükutudur, yaralanmış?
Ninem, ninem... Bir gölge ki solmuş, ruhu topaklanmış,
Onun hayalidir!

Onun hayalidir, bu coşmuş muhitin,
Siyah köpükleri üstünde çırpınıp yatıyor,
Siyah köpükleri üstünde unutkanlık denizinin,
Sonsuza dek batıyor...

Ve ben uzakta, şu istirahat yerinde,
Onun yok oluşunu seyretsem de ölmüyorum;
Çocuklarımla, çocuklarımla mutluyum,
Bugün bu saatte!

3. Anneye Özgün Mektup Nasıl Yazılır?

Hiç kimse sizi kendinizden daha iyi anlayamaz ve anlatamaz. Bu sebeple annenize mektup yazarken, hissettiklerinizi yazmaktan çekinmeyin. Anne ve çocuk arasında duygusal bir ilişki vardır. Bu açıdan yazacağınız mektubun edebî açıdan çok güzel olması değil, annenizle ilişkinizi en doğru şekilde yansıtması önemlidir.

Kısacası, annenize mektup yazarken edebî açıdan mükemmel bir eser vereceğim telaşına düşmeyin. Hissettiklerinizi yazın. Nitekim hissettiklerinizi daha iyi ifade edebilmek için anne konulu şiirler okuyun.

Mektubunuza bir hitap cümlesi ile başlamayı unutmayın. Bu “sevgili anneciğim” biçiminde olabilir. Mektupta annenizle olan anılarınızdan bahsedin. Bu annenizi mutlu edecektir. Çok fazla klişe kelime kullanmayın, bu mektubunuzun sıradanlaşmasına neden olacaktır.

İyi mektuplar…

4. Bir annenin çocuğu için neler yapabileceği

Anne ve çocuğun ilişkisi sadece psikolojik bir boyut taşımaz. Aksine bu ilişkinin organik bir boyutu da vardır. Nitekim anne ile çocuk tam 9 aylık aynı bedeni paylaşır. Doğum ile birlikte annenin vücudunda annelik hormonu ortaya çıkar. Tüm bunlar anne ile çocuğu arasındaki sarsılmaz bağı tesis eder.

Anneler, dünyaya gelmesi için bunca emek verdikleri çocukları için ellerinden gelen her şeyi yapar. Çünkü anne olan bir kadında, annelik güdüsü en yüksek seviyededir. Bu sadece insanlarda değil bütün canlılarda böyledir.

Tüm bunlar anneliğin kutsal bir müessese olarak tasavvur edilmesini doğurur. Siz de “Anneme Mektup” adlı bu yazımızı inceleyerek sizi bu kadar seven annenize bir mektup yazabilirsiniz.

5. Dünyanın En Güzel Anne Şiiri

Dünyanın en güzel anne şiiri belki bilinemez. Fakat en çok okunanı kuşkusuz Rainer Maria Rilke’ye aittir. Şiir aslında bir anne şiiri değildir. Fakat şu dizeler anneler ile ilgili hatırlanan ilk sözlerdendir: “Hasretle hayal ettiğim bir resim gibi betimlemek istiyorum kendimi/(…) Annemin yüzü gibi.”

Yalnızım Bu Dünyada, Yalnızlığı Tanımamış Gibi

Resmini yüreğimin aynasına isterken aksettirmek, 
sen asla aklımda ışıksız ya da yaşlanmış kalmayacaksın, 
ağır ağır titreyen hayalin aklımda kalsın diye.
Söylemeliyim bunu,
Eğilmek, bükülmek istemiyorum hiçbir yerde,
Gerçekle yüzleşmeyen bir sahtekâr olmak istemiyorum çünkü.
Biraz vicdanım olsun istiyorum
Senden önce.
Hasretle hayal ettiğim bir resim gibi betimlemek istiyorum kendimi,
öyle yakından,
öğrenince heyecanlandığım yeni bir kelime gibi,
bitmeyen bülbül sesleri gibi,
annemin yüzü gibi,
içinde bulunduğum bir gemi gibi,
en ölümcül fırtınada.

Rainer Maria Rilke
Çeviren: Ensar KILIÇ

6. Bir Annenin Çocuğu İçin Neler Yapabileceği İle İlgili Düşünceler

Annelik, yalnızca psikolojik değil aynı zamanda anatomik bir olgudur. Nitekim bir anne çocuğunu tam 9 ay karnında taşır. Bu da anne ve çocuk arasında ifadesi mümkün olmayan derecede güçlü bağların oluşmasını sağlar. Bu bağlar hayat boyu devam eder. Ayrıca doğunla birlikte annenin salgıladığı “annelik hormonu” anneliğin ne denli kutsal olduğunu ortaya koyar.

Anneliğin kutsal olmadığını söyleyerek yeni bir annelik modeli ortaya koyan yeni akımlar oldukça büyük bir hata içindedir. Yukarıda saydığımız sebeplerle anneliğin kutsallığı nesnel bir olgudur. Çünkü annelik güdüsüne sahip bir kadın, çocuğu için her şeyi yapabilir. Nitekim bir anne için çocuğunu koruma ve yaşatma güdüsü, her şeyden önce gelir. Bu sadece insanlarda değil diğer canlılarda da böyledir.

Tüm bu sebeplerle anne kavramı, yadsınamayacak ve soğuk moderniteyle açıklanamayacak bir olgudur. Bu sebeple annelerimiz her zaman saygının en fazlasını hak eder. Onların tabiatındaki şefkat daima dünyadaki en huzur verici duygudur.

Özet
Anneme Mektup
Başlık
Anneme Mektup
Açıklama
Yaşamımızın değerlisi annelerimize sevgimiz çok büyük, şimdi bu sayfada olduğunuza göre canım anneme mektup yazmak istiyorum, diyor olmalısınız.
Yayımcı
Simit Çay
Yayımlayan
Simit Çay Edebiyat Etkinlikleri
Logo

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir