GENEL

Kanlıböget (Kanlıbüvet): Nasıl Gidilir, Kamp Durumu

Paylaş

Kanlıböget, Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde gölüyle ünlü doğal bir kamp alanı. Burası son dönemlerde turistlerin yoğun ilgisini çeken bir alan. Kısacası Andırın Kanlıböget veya diğer söyleyişiyle Kanlıbüvet, kamp ve günübirlik gezi için tercih edilen cennetten bir köşe. Şimdi gelin burayı tanıyalım, nasıl gidilir öğrenelim.

Emirler köyü civarında bulunan göl, ağaçların arasındaki turkuaz suyu ile Türkiye’nin en güzel manzaralarından birine sahip. Fakat Kanlıböget son dönemlerde yoğunluk ve çevre sorunlarıyla karşı karşıya. Nitekim kamp ve günübirlikçi konuklar, göl çevresinde büyük bir çöp sorununa neden olmuş.

Kanlıböget Gölü’ne nasıl gidilir?

Kanlıböget’e gitmek için öncelikle Maraş’ın doğal güzellikleri ile ünlü ilçesi Andırın’a ulaşmalısınız. Andırın’dan sonra Emirler köyü istikametine doğru Andırın-Göksun yolu üzerinden ilerleyin. Eğer batıdan değil de Maraş üzerinden gidecekseniz Sarımollalı ve Yaylaüstü üzerinden buraya bir buçuk saatlik bir seyahatle ulaşabilirsiniz: Google Map Kahramanmaraş-Kablıböget yol tarifi.

Eğer Batı illerinden seyahat ediyorsanız Maraş şehir merkezine ulaşmadan Kayseri veya Adana üzerinden de bu ilçeye ulaşmanız mümkün. Bu durumda navigasyonunuza Emirler köyü yazarsanız kolaylıkla Kanlıböget’e ulaşırsınız. Nitekim yol boyunca Kanlıböget’e yönlendiren yeterli sayıda tabela bulunmuyor.

Kanlıböget nasıl bir yer?

Kanlıböget, yine civarında bulunan Suçatı ile birlikte Kahramanmaraş’ın en güzel göl/gölet alanlarından biri. Suyu oldukça soğuk ve berrak olan bu gölde, kamp yapmanız mümkün. Ancak donatı alanlarının olmadığı bir alanda kamp yapacağınızı unutmamalısınız. Ayrıca “Böget” su birikintisi anlamına geliyor.

Kanlıböget’le ilgili görseller için Ökkeş Aslan‘a teşekkür ederiz.

Göl çevresi geçmiş yıllarda deneyimli kampçı ve gezginlerce bilinen bir yerdi. Bu sebeple de çok yoğun bir konum değildi. Ancak hızla keşfedildi ve bunun sebep olduğu sonuçları yaşamaya başladı.

Kanlıböget, bugün için özellikle hafta sonları kamp yapacak yer bile bulunamayan bir destinasyon. Hatta gitgide günübirlikçilerin mekânı olmuş vaziyette. İnsanlar her ne kadar çevrede ciddi bir kirliliğe yol açsa da hâlâ göl güzelliğinden bir şey kaybetmemiş. Bu kirlilik hakkında Ökkeş Aslan şunları söylüyor:

Şu an bu yazıyı size Kanlıböget’ten yazıyorum önceden doğal havasını içime kana kana çektiğim yerde şimdi çöp kokusundan midem bulanıyor. İnsanoğlu ne de çok seviyor doğayı katletmeyi(…)

Ökkeş Aslan

Yapılaşma doğal güzelliklerin yapısını bozsa da böyle yerleri tamamen kaderine terk etmek de benzer sorunlara yol açıyor. Tuvalet vb. donatı alanlarının yetersiz olduğu bölgede, göl ile ilgilenen bir tesis yok. Bu da Kanlıböget’i tamamen konukların insafına bırakıyor.

Kısacası yolunuz Maraş’a düşerse ya da kamp yapmayı seviyorsanız burayı mutlaka ziyaret edin. Ziyaretiniz esnasında tedarikli olmanızda fayda var. Yolunuz açık olsun.

Gezi Önerisi: Garip Adası

yonetici1

Son gönderiler

Baş ağrısına iyi gelen şeyler

Bu yazımızda baş ağrısına iyi gelen ilaç dışındaki şeylerden bahsedeceğiz. Ama unutmayın ki şiddetli ve… Daha Fazla

Temmuz 28, 2021

Yanartaş Giriş Ücreti 2021, Nasıl ve Ne Zamandır Yanıyor

Yanartaş ya da Chimera, Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı Çıralı mahallesinde bulunan kaya ateşi alanıdır. Yanartaş'ta… Daha Fazla

Temmuz 27, 2021

Olimpos Plajı giriş ücreti 2021 | Olimpos Antik Kenti’ne nasıl gidilir?

Olimpos Plajı, Türkiye'nin en temiz ve tarihî kalıntılarıyla ünlü plajlarındandır. Plaj, Antalya'nın Kemer ilçesindedir. Olimpos… Daha Fazla

Temmuz 25, 2021

İyi insan olmak

İyi insan olmak, hayatla barışık yaşamak ve önce kendini sevmektir. Çünkü sevgiyi kendine yakıştıramayan insan,… Daha Fazla

Temmuz 24, 2021

İnsan Şiirleri 2021: Ödüllü Şiir Yarışması Sonuçları

İnsan, modern edebiyatın öznesi yani olmazsa olmazıdır. Modern şiir anlayışında "insan" konusunu işlemeyen hiçbir şiir… Daha Fazla

Temmuz 20, 2021

Akyaka Kamp Alanları ve Fiyatları

Ücretli ve ücretsiz kamp hizmetleri ile Akyaka kamp alanları gezginler için birçok imkân barındırıyor. Kamp… Daha Fazla

Temmuz 16, 2021