İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Motor performans testi zararlı mıdır?

Dyno test olarak da bilinen motor performans testi, doğru koşullarda doğru araca yapıldığında zararlı değildir. Ancak motoru ile ilgili birtakım sorunları olduğu bilinen ve dyno modu olmayan otomatik araçlarda nadir de olsa bu test motora zarar verebilir.

Motor performans testi (dyno test) gerekli mi?

Motor performans testi, bazı iddialardaki gibi sadece işin şov tarafı değildir. Yüksek sürat ve devirlerde aracın bazı sorunları daha iyi ortaya çıkar. Örneğin sakin kullanılan bir araçta hiçbir zaman bilinmeyen turbo sorunları olabilir. Nitekim bu tür sorunlar, test esnasında arıza kodu verir.

Bu test, aracın motorunun güncel performans oranı hakkında bilgi verir. Motor performans oranının olması gereken yüzde, aracın yaşı ve yakıt tipine göre yetişir. Örneğin 2011 model benzinli bir araç için %80 geçerli bir yüzdeyken bu iki yaşındaki bir araç için kötü bir orandır. Eksperiniz konu hakkında sizi bilgilendirecektir.

Dyno testin zararları nelerdir?

Ciddi oranda yağ ve su kaçırma, dumanlı çalışma ve şanzıman sorunu olan araçlar, motor performans testi yani dyno testine alınmamalıdır. Ayrıca araç lastik kondisyonunun, suyunun ve yağının yeterli olması test öncesinde önemlidir. Araçta bu tarz sorunlar yoksa teste ciddi bir risk yoktur. Ancak en sağlam araçta bile bu testin birtakım küçük riskler ifade ettiği atlanamaz.

Sağlıklı bir araca dyno testin en büyük zararı, yavaşlama esnasında şanzımana yağ gitmemesidir. Bu durum, şanzımandaki dişlilerin aşınmasına neden olabilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için bazı marka arabalarda dyno mod vardır.

Bir diğer sorun ise motor bloğunun çatlamasıdır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için test esnasında arabanın ön tarafına fan konması gerekir. Bu motorun hava almasını sağlar.

Test sonunda aracın modeline göre binlerce lira zarar oluşmuş araçlar mevcuttur. Ancak bunu motor performans testi zararlıdır diye algılamak yanlıştır. Bu test sizi aracı aldıktan sonra yaşayacağınız çok ciddi sorunlardan kurtarma yeteneğine sahiptir.

Dyno test motorun ömrünü gösterir mi?

Dyno test, motorun ömrü hakkında öngörü verir fakat elektronik bilgisayar saati gibi kesin bir sonuç sağlamaz. Bu konudaki daha doğru veriler, genellikle ekspertizlerde bulunmayan motor dinamometresi ile alınır.

Kısacası motor doğru araca, doğru şekilde uygulanırsa çok az risk barındırır. Ama yine de işlemin %100 sorun çıkarmayacağına dair garanti vermek mümkün değildir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir