GENEL

Paragrafta çıkarılamaz soru tipi nasıl çözülür?

Paylaş

Paragrafta çıkarılamaz, söylenemez, yanlıştır veya değinilmemiştir soruları yan düşünce soru tipi olarak adlandırılır. Bu sebeple bu tarz olumsuz soru köklerini gördüğünüzde önce şıkları okumanız gerekir. Ardından metni okumalı ve okurken önemli yerlerin altını çizmelisiniz. Bu size zaman kazandıracaktır. Detaylar ve ipuçları yazımızın devamında.

Önce şıkları okumak tek başına yeterli değil!

Olumsuz soru köklerinde sadece önce şıkları okumak yeterli değildir. Eğer TYT veya başka bir merkezî sınava çalışmaya yeni başlıyorsanız bu soru tipi için de tıpkı yer değiştirme soru tipi gibi bilmeniz gereken teknikler var.

Öncelikle soru kökünü okudunuz. Şimdi sıra şıkları okumaya geldi. Bunu yaparken şıkkı kısaltmalısınız. Çünkü hiç kimsenin aklında 5 tane cümle sağlıklı şekilde kalamaz. Öyleyse şimdi bir şık kısaltma örneği yapalım.

Şıkları nasıl kısaltmalıyım?

“Atom, maddenin en küçük yapı taşıdır.” şeklinde bir cümlemiz olsun. Bu cümlenin anahtar kelimeleri “atom” ve “yapı taşı” kelimeleridir. Bu kelimeleri önceleri zaman kaybetmeden şıkkın yanına yazın. Anahtar kelime yazımı, bunların aklınızda uzun süre kalmasını sağlayacaktır. Tüm şıklar için bu işlemi yapın.

Anahtar kelime yazımlarını tamamladığınıza göre artık sıra metni okumakta. Şimdi metni dikkatle okuyun ve şıkları okurken bulduğunuz anahtar kelimeleri tespit ettikçe aşağıdaki seçenekleri eleyin.

Bu tekniği kullanıp net sayınızı yükselttikten sonra anahtar kelimeleri yazmayı bırakabilirsiniz. Bunun yerine sizin için sadece anahtar kelimelerin altını çizmek de yeterli olabilir. Ancak kendi tecrübelerimden şunu söyleyebilirim ki birçok öğrenci bu tekniği bıraktığı anda yeniden hata yapmaya başlayabiliyor. Herkesin yeteneği ve öğrenim tarzı farklı. Bu sebeple siz de anahtar kelime yazımını bırakıp bırakmamayı, sınav deneyimleriniz ile test etmelisiniz.

Çıkarılmaz soru tipi için anahtar kelimeler

Bazı öğrenciler şıklardaki anahtar kelimeleri bulurken zorluk yaşar. Burada bir genelleme yapalım. Şıkların özneleri, büyük olasılıkla bir anahtar kelimedir. Ayrıca şıkta eğer bir terimden bahsediliyorsa o da anahtar kelime olarak alınır.

Aşağıdakilerden hangisi söylenemez?” yani çıkarılamaz soru tipi ÖSYM sınavlarında sıklıkla karşılaşılan bir soru köküdür. Bu sorular, soru kökünde söz edilen durum, nesne veya kavram ile ilgili öğrencilerin farkındalığını ölçer. Bu sebeple anahtar kelimeleri, paragrafta kullanmayı bilmek de önemlidir.

Birçok kez şıklarda verilen anahtar kelimeler, metinde sıralı şekildedir. Sözgelimi paragrafın girişindeki bilgiler genellikle A seçeneğine konur. Bu sıralamanın bulunduğu sorular, size zaman kazandırır.

Paragraf sorularında eleme yapma

Paragrafı okurken bulduğunuz anahtar kelimeler ile ilişkili seçenekleri hemen eleyin. Bazen stres içerisinde hemen elemeyi yapamayan öğrencilerimiz olur. Bu öğrencilerimiz için de bir tavsiyem var. Bu arkadaşlar, anahtar kelimeleri çıkartıp ardından metni acele etmeden okusun. Daha sonra şıklara yeniden dönüp eleme yapsın. Bol bol parçanın anlam bütünlüğü konusunda kendilerini geliştirmek için anlatımın akışını bozan cümle soruları çözsün.

Sonuç olarak herkesin anlama ve çıkarım yapma kabiliyeti farklıdır. Bu soru tiplerini bazı öğrenciler hiçbir tekniğe ihtiyaç duymadan kolaylıkla yapar. Hatta bize çok ilginç gelen teknikler kullanıp başarılı olan öğrencilerimiz de vardır. Burada önemli olan tekniğinizin işe yaraması. Eğer “sizin yoğurt yiyişiniz” işe yarıyorsa bir tekniğe de ihtiyacınız yok demektir.

yonetici1

Son gönderiler

Geçiş Dönemi – “Geçiş Dönemi” ifadesinden ne anlıyorsunuz?

Geçiş Dönemi ifadesinden Türklerin İslamiyet'e geçmeye başladığı Karahanlı Türkçesi dönemi anlaşılır. Karahanlı Türkçesine Hakaniye lehçesi… Daha Fazla

Eylül 20, 2021

Betik’in “İnsan Konulu” Eylül 2021 Sayısı

Betik'in "insan konulu" Eylül 2021 sayısı çıktı. Dergimizde insan konulu şiirler, hikâyeler ve diğer türlerde… Daha Fazla

Eylül 15, 2021

Fethiye’de gezilecek yerler

Bir Türkiye kâşifi için en eğlenceli ve müthiş anılar yaratan yerlerden biri Fethiye... Öyleyse Akdeniz… Daha Fazla

Eylül 10, 2021

Osmanlı Türkçesi neden yabancı dillerin etkisi altında kalmıştır?

Osmanlı Türkçesi, kültürel etkileşime dayalı birçok neden ile yabancı dillerin etkisinde kalmıştır. Özellikle İslam kültür… Daha Fazla

Eylül 9, 2021

Efe Mandıracı kimdir?

Efe Mandıracı, voleybol milli takımımızın ve ARKAS'ın en önemli isimlerinin başında geliyor. Efe, 2.01 m… Daha Fazla

Eylül 3, 2021

Türkçe sözlükler

Türk dilinin zenginliklerinin kayıt altına alınmasındaki en önemli çalışmaların başında Türkçe sözlükler gelir. Tarîhi süreç… Daha Fazla

Ağustos 30, 2021