GENEL

Özel okul mu devlet okulu mu?

Paylaş

Velilerin en çok sorduğu sorulardandır “özel okul mu devlet okulu mu” sorusu. Biz de bu yazımızda gerçekçi bir bakış açısıyla bu soruyu yanıtlıyoruz. Öyleyse öncelikle durumla ilgili temel bazı bilgiler verelim.

Özetlememiz gerekirse özel okulların bazı ekstra imkânları olabiliyor. Fakat oldukça iyi imkânlara sahip devlet okulları da var. Öğretmen kalitesi olarak da özel okulların devlet okullarına karşı bir üstünlüğü yok. Özel okulların en büyük avantajı çalışan ebeveynler için çocuğun gün içinde aktivite yapabileceği bir ortamda bulunması. Ayrıca meslek lisesine gitmek istemeyen öğrenciler için özel okullar, ayrıca bir tercih hâline geliyor.

Özel okul mu devlet okulu mu daha iyi eğitim veriyor?

Bu konuda kesin bir yanıt yok. Bazı devlet okulları hem imkân hem de eğitim kalitesi açısından özel okullardan çok daha başarılı. Özellikle sınav ile öğrenci alan liseler, özel okullara göre birçok örnekte daha iyi sonuçlar elde ediyor. Bununla birlikte çok üst düzey eğitim veren özel okullar da var.

Özel okulların farkı özellikle ilkokul ve ortaokulda ön plana çıkıyor. Çünkü birçok şehirde, özel okullarda sınıflardaki öğrenci sayıları daha az. Ayrıca özel okullar, okul bittikten sonra da öğrencileri okulda tutuyor. Bu saatlerde çocuklar birçok etkinlik içerisinde yer alıyor. Bu da çalışan anneler için önemli bir artı.

Bu konuda bir diğer olgu ise para motivasyonu. Özel okullara kaydolan öğrenciler, ödenen para sebebiyle okulun imkânlarından yararlanma konusunda daha istekli oluyor. Çünkü para sebebiyle velilerin takibi de hâliyle artıyor.

Aslına bakılırsa eğitimin kalitesindeki en temel unsur öğretmen faktörü. İyi öğretmen özelde de olsa devlette de olsa öğrencinin en büyük şansı. Bu sebeple özellikle ilkokulda okuldan ziyade öğretmenin eğitim anlayışı ön plana çıkacaktır. Tabii ki bu durum eğitimin diğer kademelerinde de geçerli.

Son dönemlerde devlet okullarında hizmet veren yetiştirme kursları öğrenciler için büyük bir şans. Nitekim bu kurslarda genel anlamda öğrenci başarısına büyük katkı sağlıyor. Burada görev daha ziyade öğrencinin isteğinde ve motivasyonunda.

Özel okul ve devlet okulları arasında matematik için kaygı düzeylerinde bir farklılık yok. Kürşat Yenilmez ve Nüket Özbey‘in kimdir yılında İnegöl’de yaptığı bir çalışmanın sonucu bu. Bu da şu anlama geliyor. Devlet okulu ya da özel okul fark etmeksizin öğrencinin başarılı olma isteği iç motivasyonda gizli.

Öğretmen kalitesi

Öğretmen kalitesi açısından devlet okulları KPSS sayesinde daha şanslı konumda. Çünkü atanan öğretmenlerin tamamı eğitim bilimleri, alan ve genel-kültür testlerinde önemli bir başarı gösteren çalışanlar. Bununla birlikte KPSS başarısı bu konuda tek belirleyici tabii ki olamaz. Özel sektörde de KPSS’de istediği puanı alamayan veya atanmayı düşünmeyen çok değerli öğretmenler mevcut.

Birçok özel okulda öğretmenler çok daha uzun saat boyunca mesai yapıyor. Etüt vb. uygulamalar ile başarı artırılmaya çalışılıyor. Bu da öğrencilerin soru sorma ve anında dönüt gibi imkânlara ulaşması açısından yararlı. Fakat çok uzun süre ders başında olan öğretmenin de performansında ciddi bir düşüş yaşanıyor.

Müşteri ilişkisi

Özel okulların reklam stratejileri bu konudaki bir diğer husus. Sonuç olarak özel okul yönetimleri bu işten para kazanıyor. Bu durumda ister istemez okulla öğrenci arasında müşteri ilişkisi gelişiyor. Bu ilişkinin algısal boyutu ise reklamlar. Devlet okullarında ise bu tarz bir ilişki yok. Bu da devlet okullarının bir artısı.

Reklam, bir özel okulun tercih edilmesi önemli bir silah. Ancak bu durum algısal ve yanıltıcı olabiliyor. Örneğin öğrencinin yetişmesinde hiçbir emeği olmayan bir özel okul, devlet okulunun son sınıfından iyi yerleri kazanacağı belli öğrencileri transfer ediyor. Sonra da bu öğrencilerin başarısı özel okul için bir reklam stratejisine dönüşüyor. Bu ise aslında eğitim faktörü açısından reel hiçbir şey ifade etmiyor.

yonetici1

Son gönderiler

Geçiş Dönemi – “Geçiş Dönemi” ifadesinden ne anlıyorsunuz?

Geçiş Dönemi ifadesinden Türklerin İslamiyet'e geçmeye başladığı Karahanlı Türkçesi dönemi anlaşılır. Karahanlı Türkçesine Hakaniye lehçesi… Daha Fazla

Eylül 20, 2021

Betik’in “İnsan Konulu” Eylül 2021 Sayısı

Betik'in "insan konulu" Eylül 2021 sayısı çıktı. Dergimizde insan konulu şiirler, hikâyeler ve diğer türlerde… Daha Fazla

Eylül 15, 2021

Fethiye’de gezilecek yerler

Bir Türkiye kâşifi için en eğlenceli ve müthiş anılar yaratan yerlerden biri Fethiye... Öyleyse Akdeniz… Daha Fazla

Eylül 10, 2021

Osmanlı Türkçesi neden yabancı dillerin etkisi altında kalmıştır?

Osmanlı Türkçesi, kültürel etkileşime dayalı birçok neden ile yabancı dillerin etkisinde kalmıştır. Özellikle İslam kültür… Daha Fazla

Eylül 9, 2021

Efe Mandıracı kimdir?

Efe Mandıracı, voleybol milli takımımızın ve ARKAS'ın en önemli isimlerinin başında geliyor. Efe, 2.01 m… Daha Fazla

Eylül 3, 2021

Türkçe sözlükler

Türk dilinin zenginliklerinin kayıt altına alınmasındaki en önemli çalışmaların başında Türkçe sözlükler gelir. Tarîhi süreç… Daha Fazla

Ağustos 30, 2021