GENEL

St. Nicholas Müzesi (Kilisesi) – Giriş Ücreti 2021, Yorumlar

Paylaş

Aziz Nicholas Kilisesi veya Noel Baba Müzesi, Antalya’nın Demre ilçesinde. Kilise, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı bir müze olarak hizmet vermekte. St. Nicholas (Noel Baba) Müzesi giriş ücreti 2021 yılında 40 Türk lirası. Bura popüler kültürde Noel Baba olarak bilinen St. Nicholas anısını yaşatan ve Hristiyanların hacı olduğu bir mekân.

Bu kilise aslında Myra Antik Kenti‘nin bir parçası. Aziz Nicholas’ın öldükten sonra buraya gömüldüğü ancak daha sonra mezarının İtalya’daki Bari şehrine nakledildiği biliniyor. Kilisenin duvarlarında Hristiyan inancını yansıtan kabartmalar ve duvar resimleri var. Nitekim burası UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi içerisinde.

St. Nicholas Müzesi için navigasyon bilgisi

Aslında St. Nicholas Müzesini bulmanız çok kolay. Çünkü Demre kent merkezinde. Antalya ya da Kaş’tan yola çıktığınızda orta mesafeli bir yolculukla buraya ulaşıyorsunuz. Kent merkezine geldiğinizde, merkezde uygun bir yere aracınızı park edip yaklaşık 400 metrelik bir yürüyüşle buraya ulaşın.

Bu bağlantıdaki Google navigasyon (harita) bilgisi ile müzeye kolayca ulaşın. Ancak aracınızla müzenin hemen yanına kadar gitmek zor olabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Demre kent merkezine park etmek daha mantıklı.

St. Nicholas Müzesi giriş ücreti 2021

St. Nicholas Müzesi giriş ücreti 2021 yılında 40 Türk lirasıdır. Ayrıca sesli rehber hizmeti de 40 lira ücrete sahip. Müzekart ve öğretmen kimlik belgeniz varsa müzeye giriş ücretsiz. Pandemi koşullarında giriş için maske takma zorunluluğu var.

St. Nicholas kimdir?

St. Nicholas, tarihî bir yerleşme olan Myra için önemli bir figür. Burada yüksek dereceli bir Hristiyan din adamı olan Nicholas, çocuklara olan sevgisi ile tanınmış. Ayrıca birçok farklı toplumsal tabakanın hamiliğini üstlenmiş.

Nicholas, dünya Hristiyanları tarafından önemli addedilse de Ukraynalılar ve Ruslar arasındaki yeri çok daha büyük. Nitekim kilisenin ziyaretçileri çoğunlukla bu uyruklardaki kişilerden oluşuyor. Bu sebeple kilisenin bulunduğu caddeye Ankara’da suikast sonucu öldürülen Rus Karlov’un adı verilmiş. Hatta 19. yüzyılda bu kilisenin restorasyonunu da Rus Çarı bizzat yaptırmış.

St. Nicholas’ı Hristiyan toplumunun büyük kesimi benimsemiş. Bu durum onun hem Batı hem de Doğu Hristiyanları için önemli bir isim olmasının sebebi. Nitekim Nicholas, Ortodoks veya Katolik fark etmeksizin aziz kabul edilen bir isim.

yonetici1

Son gönderiler

Geçiş Dönemi – “Geçiş Dönemi” ifadesinden ne anlıyorsunuz?

Geçiş Dönemi ifadesinden Türklerin İslamiyet'e geçmeye başladığı Karahanlı Türkçesi dönemi anlaşılır. Karahanlı Türkçesine Hakaniye lehçesi… Daha Fazla

Eylül 20, 2021

Betik’in “İnsan Konulu” Eylül 2021 Sayısı

Betik'in "insan konulu" Eylül 2021 sayısı çıktı. Dergimizde insan konulu şiirler, hikâyeler ve diğer türlerde… Daha Fazla

Eylül 15, 2021

Fethiye’de gezilecek yerler

Bir Türkiye kâşifi için en eğlenceli ve müthiş anılar yaratan yerlerden biri Fethiye... Öyleyse Akdeniz… Daha Fazla

Eylül 10, 2021

Osmanlı Türkçesi neden yabancı dillerin etkisi altında kalmıştır?

Osmanlı Türkçesi, kültürel etkileşime dayalı birçok neden ile yabancı dillerin etkisinde kalmıştır. Özellikle İslam kültür… Daha Fazla

Eylül 9, 2021

Efe Mandıracı kimdir?

Efe Mandıracı, voleybol milli takımımızın ve ARKAS'ın en önemli isimlerinin başında geliyor. Efe, 2.01 m… Daha Fazla

Eylül 3, 2021

Türkçe sözlükler

Türk dilinin zenginliklerinin kayıt altına alınmasındaki en önemli çalışmaların başında Türkçe sözlükler gelir. Tarîhi süreç… Daha Fazla

Ağustos 30, 2021