İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Paragraf soru bankası öneri ve yorumları (2021) – TYT Uzman Görüşü

TYT paragraf soru bankası önerileri, stratejik bir sınav olan TYT’ye hazırlanmada çok kıymetlidir. Paragraf soruları TYT’deki en eleyici bölümlerden biridir. 2021-2022 TYT için paragraf sorularına nasıl çalışacağınıza dair aşağıdaki soruları yanıtladıktan sonra sayfanın altında yayınevlerine göre kitap önerilerimizi okuyabilirsiniz.

Hangi paragraf test kitabını çözmeliyim?

Herkesin seviyesine göre çözmesi gereken farklı bir test kitabı vardır. Çünkü bazı test kitapları zorlayıcı sorularda yüksek netleri hedefleyen öğrenciler için iyidir. Bazıları ise başlangıç seviyesi için verimlidir. Aşağıda hangi test kitabını almanız gerektiğini detaylı şekilde anlattık. Ayrıca TYT Türkçe soru bankası fiyatlarını karşılaştırmak için mavi bağlantıya tıklayabilirsiniz.
Hangi TYT paragraf test kitabı

TYT’de kaç paragraf sorusu çıkıyor?

Kırk sorudan oluşan TYT Türkçe testinde ortalama her yıl 28 soru okuduğunu anlama yeteneğini ölçer. Bu yeteneğinizi geliştirmek için çok soru çözmek kadar doğru paragraf test kitabına yönelmek çok önemli.
TYT soru bankası öneri

Kitap okuma alışkanlığı paragraf sorularında işe yarar mı?

Kitap okuma alışkanlığına sahip olmamak uzun paragraf sorularını gördüğümüzde korkmamıza neden olur. Öncelikle eğer 12. sınıf öğrencisi değilseniz, okuduğunuzu anlamanız açısından kitap okumanın yararı en az test kitapları kadar çoktur.

Öğrenci seviyelerine göre TYT paragraf soru bankası önerileri

1. adım: Hangi test kitabını alacağınıza dair karar vermeden önce sizin için özel olarak hazırladığımız “Ücretsiz TYT Türkçe Deneme Sınavı“nı çözünüz. Veya 2020 yılına ait Türkçe TYT çıkmış soruları çözünüz. Yani öncelikle seviyemizi belirlemeliyiz.

2. adım: Seviyemizi belirledikten sonra sıra bize en uygun test kitabını bulmaya geldi.

Eğer Türkçe netleriniz 25’in altındaysa önce hızlı bir şekilde paragraf soruları çözerek “soru çözme iklimine” girmelisiniz. Nitekim Hız ve Renk Yayınları’nın Hız Soruları ve Tonguç’un Paragrafik adlı kitapları bu durumda önerilen kitaplardandır. Bu kitaplar, soru çözme şevkinizi kırmayacak sorularla donatılmıştır.

Paragrafta çok sorunum yok ama uzun paragraf sorularında takılıyorum, diyorsanız; bu konudaki en iyi yayınlardan biri Ritmik’in Taktiklerle Paragraftik adlı kitabıdır. Bu kitabın güzel tarafı çok uzun paragraf soruları ile çalışma fırsatı sunmasıdır.

Öyleyse 25-30 net arasında sonuç elde eden bir öğrenci öncelikle kendi sınırlarını zorlamalıdır. Bu sebeple Karekök, Limit, Üç Dört Beş ve Paraf yayınlarının kitapları tercih edilebilir.

Bu kitaplardaki soruları çözerken en önemli husus “sabır”dır. Çünkü paragraf soruları sabır ve yılmadan çalışmayı gerektirir. Yukarıda saydığımız kitaplar da iyi çalışma becerilerinizin gelişmesini destekler.

İyi çalışma becerileri güveninizi, yetkinliğinizi ve özgüveninizi artırır. Ayrıca iyi çalışma becerileri, öğrenme ve bilgiyi elde tutma yeteneğinizi geliştirir. Etkili çalışma becerilerini kullanan öğrenciler, çalışmalarının ve çabalarının daha değerli olduğunu hisseder.

Study Well

Çok iyi bir öğrenciyseniz veya sınava az bir zaman kaldıysa özellikle PEGEM‘in test kitapları, sınavlardaki sorulara oldukça yakındır. Bunda bu yayınevinin KPSS üzerine çalışması da etkilidir. Ayrıca TYT paragraf soru bankası olarak basılmayan ALES soru bankaları ve çıkmış sorular sınava az süre kaldığı dönemlerde çok işe yarar.

TYT zor paragraf soru bankası: ALES, Türkiye’deki sınavların en zor paragraf sorularına sahiptir. Bu yüzden ALES’te çıkmış soruları özenle çözmeniz her zaman yararınıza olacaktır. Ayrıca paragraf sorularını doğru çözmek için sitemizdeki “Ana düşünce soruları nasıl çözülür?” ve “Paragrafta çıkarılamaz soru tipi nasıl çözülür?” yazılarımızı mutlaka okuyun.

Yukarıdaki liste tamamen kendi kişisel görüşlerimizi yansıtmakta ve reklam amacı taşımamaktadır. Eğer sizin de deneyimlediğiniz ve başarılı bulduğunuz bir kitap olursa mutlaka yorum kısmından bizimle paylaşın, biz de onu inceleyip yorumumuzu yazalım.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir