KÜLTÜR

Trabzon gezilecek yaylalar – Trabzon’un en güzel yaylaları

Paylaş

Trabzon gezilecek yaylalar açısından Türkiye’nin en zengin illerinin başında gelir. Özellikle Akçaabat, Maçka ve Çaykara doğal güzelliği ile ünlü birçok turistik alana ev sahipliği yapar. Buralarda yayla bungalov evleri, doğanın içerisinde konaklama imkânı sunar. Trabzon ilinde gezilecek en güzel yaylalar şunlardır:

 1. Haçkalı Baba Yaylası: Akçaabat’ta bulunan ve ulaşımı çok rahat bir yayladır. Ayrıca yayla doğal güzelliğinin yanında bölgede sevilen bir din alimi olan Haçkalı Mustafa Baba’nın türbesini de barındırır.
 2. Kayabaşı Yaylası: Bölgenin turizm potansiyeli en yüksek yaylalarındandır. Nitekim burada çok sayıda donatı alanı ve konaklama tesisi vardır. Yaylanın yolu asfalttır.
 3. Sultan Murad Yaylası: Çaykara ilçesindeki tarihî bir yayladır. IV. Murad’ın İran seferinde birkaç gün konakladığı yerdir. Her yıl 26 Haziran’da yayla şenliklerine ev sahipliği yapmaktadır.
 4. Hıdırnebi Yaylası: Hıdırnebi, Akçaabat’ta bulunan ve çok sayıda turistik tesise sahip bir yayladır. Ayrıca yaylanın en önemli özelliklerinden biri 20 Temmuz’da düzenlenen şenliklerdir. Bu şenlikler Trabzon’daki yayla şenlikleri içerisinde özel bir yere sahiptir.
 5. Kadırga Yaylası: Maçka’nın en turistik yaylalarından biridir. Zigana Dağı’nın hemen üzerinde yer alır. Kadırga Şenlikleri her yıl Gümüşhane ve Trabzon’dan binlerce kişinin katılımı ile temmuz ayının üçüncü cuma günü gerçekleştirilen bir şenliktir.
 6. Karester Yaylası: Çaykara’da bulunan Uzungöl’ün hemen üzerindeki yayladır. Bu yayladan göl, mükemmel bir manzaraya sahiptir.
 7. Saveriksa Yaylası: Yaylanın özellikle Livera köyü ile arasında kalan orman içi turistik tesisleri ünlüdür. Burada özellikle Avrupalı turistler orman içi bungalov evlerde konaklamaktadır. Ayrıca buranın daha yukarısında yer alan Kursal Yaylası’nda “Sesli Kaya” adı verilen konuşan taşlar vardır.
 8. Camiboğazı Yaylası: Gümüşhane-Trabzon sınırında bulunan yaylada Fatih Sultan Mehmet’in fetih sırasında yaptırdığı bir taş köprü ve Çakırgöl mevcuttur.

Trabzon gezilecek yayla gölleri

Trabzon, yaylalar kadar yayla gölleri ile de ünlü bir kenttir. Kısacası gelmişken bu gölleri de ziyaret etmeniz mümkün.

 1. Limni Gölü: Aslında Gümüşhane sınırları içerisinde Zigana Dağı’nın orta bölümünde bulunan bir göldür. Gümüşhane’de olmasına rağmen yoğunlukla Trabzon’dan ulaşılan bir yerdir. Göle ulaşmak için geçilen Hamsiköy sütlacı ile meşhurdur.
 2. Haçka Yaylası Gölü: Haçkalı Baba Yaylası’yla Düzköy arasında bulunan bir göldür.
 3. Çakırgöl: Camiboğazı Yaylası’nda bulunan yüksek bir göldür. Nitekim gölün rakımı 2.500 m’nin üzerindedir. Göl Maçka ilçesine yaklaşık 36 km uzaklıktadır.
yonetici1

Son gönderiler

Shiba Coin Yorum — Shiba Inu geleceği ve Aralık 2021 yorumları

Shiba Inu (SHIB) coin, Dogecoin ve Floki ile birlikte köpeklerden ilham alarak oluşturulan kripto paralardan… Daha Fazla

Aralık 6, 2021

MANA Coin Yorum — MANA Token 2021 Aralık Yorumları

MANA coin, metaverse tabanlı geleceği parlak gibi gözüken bir kripto para birimidir. Decentraland MANA'nın her… Daha Fazla

Aralık 6, 2021

Hem Bağlaç Hem Edat Olan Kelimeler

Türk Dil Kurumu dikkate alındığında Türkçede hem hem bağlaç hem de edat olan kelimeler, ile… Daha Fazla

Aralık 5, 2021

Oyun Oynayarak Para Kazanma – En İyi 5 Metaverse Oyunu

Oyun oynayarak para kazanma fırsatı sunan, en iyi 5 metaverse oyununu bu yazımızda inceliyoruz. Metaverse… Daha Fazla

Aralık 5, 2021

Metaverse nasıl alınır? — Metaverse coin hangi borsadan alınır?

Geleceğin interneti olarak tasvir edilen metaverse satın almak için iki farklı yol tercih etmek mümkündür.… Daha Fazla

Aralık 4, 2021

Metaverse Arsa Fiyatları – En değerli 5 metaverse coin

İnsanların sanal bir dünyada keyifli vakit geçirip birçok işini hologramlarla halletmesini sağlayan metaverse teknolojisi sanal… Daha Fazla

Aralık 3, 2021