Kategoriler: GENEL

Nasıl yazılır? (Meyve, sebze ve yer şekli isimleri) – TDK’ye göre

Paylaş

TDK‘ye göre Meyve ve sebze isimleri, önlerine renk ismi alırsa bitişik almazsa ayrı yazılır. Ancak renk ismi ile kurulan meyve ve sebze isimlerinin de bir biyolojik tür ismi olması gerekir. Meyve veya sebzenin türünü değil rengini bildiren renk adları bitişik değil ayrıdır. Ayrıca sıfat tamlaması şeklinde kurulan yer şekli (deniz, göl vb.) isimleri birleşiktir.

TDK’ye göre bitişik yazılan meyve, sebze ve bitki adları nelerdir?

Kırmızıbiber, yeşilbiber, yeşilzeytin, siyahzeytin, karalahana, morlahana, yeşilsoğan, sarıpapatya, sarısalkım (baklagil), yeşilfasulye, karaağaç, karacaot, karadut, karahindiba, kızılağaç, sarıçiçek (ölmez çiçek), sarıyonca vb.

Bitişik yazılan hayvan adları nelerdir?

Bozayı, bozkurt, karabatak, kızıltilki, tahtakurusu, akkuş, karatavuk, yeşilbağa, yeşilbaş (ördek), yeşilçekirge vb.

Sıfat tamlaması şeklinde kurulan ve bitişik yazılan göl, deniz, akarsu gibi coğrafi yer adları nelerdir?

Uzungöl, Balıklıgöl, Karadeniz, Akdeniz, Kızılırmak, Yeşilırmak, Karacadağ, Uludağ, Acıgöl vb.

Peki, bir renk isminin meyvenin rengini mi türünü mü bildirdiği nasıl anlaşılabilir?

Eğer renk bir tür ismi bildiriyorsa pazara gittiğinizde bu tür bir meyve ya da sebzeyi renk ismiyle söylersiniz. Daha açık bir ifadeyle pazara kırmızı elma almaya gitmezsiniz. Amasya elması gibi kırmızı renkteki elmalardan birini alırsınız. Demek ki aldığınız elmanın türü “kırmızı” elma değil Amasya elmasıdır.

Pazara gittiğinizde kırmızıbiber, yeşilbiber, yeşilzeytin, siyahzeytin almak isteyebilirsiniz. Çünkü artık kırmızıbiber gibi kelimeler biyolojik tür adı veya ürün adı olmuştur. Fakat kırmızı elma almaya gitmezsiniz. Çünkü kırmızı türün adı değil elmanın rengidir.

Kısacası biyolojik tür adı, ürün adı veya özel isim oluşturan renk kelimeleri meyve, sebze, hayvan ve coğrafi alanlar (göl vb.) ifade edildiğinde bitişik yazılır.

Siyahzeytin nasıl yazılır?

Kırmızıbiber, yeşilbiber, yeşilzeytin gibi kelimeler gibi siyahzeytin de bitişik yazılır. TDK Yazım Kılavuzu’nda bulunmadığı için bir dönem bu kelimenin ayrı yazıldığı zannedilmiştir. Ancak TDK bir bilgi edinme sorusuna verdiği cevapta bu kelimenin de bitişik yazılması gerektiğini bildirmiştir.

Not: İsim tamlaması biçiminde kullanılan coğrafi şekil (göl, ırmak, deniz), hayvan ve bitki adlarının yazımı ayrıdır. Van Gölü, Kanlıböget, Hindistan cevizi, çörek otu, köpek balığı buna örnektir. Ancak tamlamanın ikinci ögesi mecaz anlam içeriyorsa bu kez kelime bitişiktir: denizatı, denizaslanı vb.

yonetici1

Son gönderiler

Shiba Coin Yorum — Shiba Inu geleceği ve Aralık 2021 yorumları

Shiba Inu (SHIB) coin, Dogecoin ve Floki ile birlikte köpeklerden ilham alarak oluşturulan kripto paralardan… Daha Fazla

Aralık 6, 2021

MANA Coin Yorum — MANA Token 2021 Aralık Yorumları

MANA coin, metaverse tabanlı geleceği parlak gibi gözüken bir kripto para birimidir. Decentraland MANA'nın her… Daha Fazla

Aralık 6, 2021

Hem Bağlaç Hem Edat Olan Kelimeler

Türk Dil Kurumu dikkate alındığında Türkçede hem hem bağlaç hem de edat olan kelimeler, ile… Daha Fazla

Aralık 5, 2021

Oyun Oynayarak Para Kazanma – En İyi 5 Metaverse Oyunu

Oyun oynayarak para kazanma fırsatı sunan, en iyi 5 metaverse oyununu bu yazımızda inceliyoruz. Metaverse… Daha Fazla

Aralık 5, 2021

Metaverse nasıl alınır? — Metaverse coin hangi borsadan alınır?

Geleceğin interneti olarak tasvir edilen metaverse satın almak için iki farklı yol tercih etmek mümkündür.… Daha Fazla

Aralık 4, 2021

Metaverse Arsa Fiyatları – En değerli 5 metaverse coin

İnsanların sanal bir dünyada keyifli vakit geçirip birçok işini hologramlarla halletmesini sağlayan metaverse teknolojisi sanal… Daha Fazla

Aralık 3, 2021